Narodní filmový archiv Narodní filmový archiv Narodní filmový archiv Narodní filmový archiv Narodní filmový archiv

Výběr filmů pro děti a mládež

    Orientační značky pro učitele:
  • A - adaptace literární předlohy
  • O - portrét historické osobnosti
  • H - obraz historické události

Věková kategorie 4-6 let

ANIČKA JDE DO ŠKOLY    PDF distribuční list


1962, r. Milan Vošmik, hrají Michaela Chrzanovská, Jiřina Bohdalová, Olga Sluníčková, Rudolf Hrušínský
2152 m (73 min.), 1 : 1,37, čb, A
Dětský film o nových přátelstvích venkovské dívenky, která se s rodiči přestěhovala na velkoměstské sídliště.

BYL JEDNOU JEDEN KRÁL...    PDF distribuční list


1954, r. Bořivoj Zeman, hrají Jan Werich, Vlasta Burian, Irena Kačírková, Stella Májová, Milena Dvorská, František Černý, Lubomír Lipský, Miloš Kopecký, Miroslav Horníček
2930 m (107 min.), 1:1,37, b
Pohádková komedie o pošetilém králi, kterému sůl pořádně zasolila. Jeden z nejpopulárnějších českých filmů všech dob.

HONZÍKOVA CESTA    PDF distribuční list


1956, r. Milan Vošmik, hrají Miroslav Červenka, Marcela Jandová, Josef Kruml, Václav Venhoda, Zdeňka Baldová, Vladimír Hlavatý
2063 m (70 min.), 1 : 1,37, b, A
Nestárnoucí dětský film podle populární předlohy B. Říhy vypráví o pětiletém městském klukovi, který se na venkově seznamuje s pro něho mnoha nezvyklými a zvláštními věcmi.

MALÝ BOBEŠ    PDF distribuční list


1961, r. Jan Valášek, hrají Jirka Lukeš, Dana Medřická, Radovan Lukavský, Stanislav Neumann
2128 m (73 min.), 1 : 1,37, čb, A
Dětský film podle první části populární knihy Josefa V. Plevy o radostech a strastech šestiletého venkovského chlapce v době před první světovou válkou, který objevuje svět za rodnou chalupou.

MÁTE DOMA LVA?    PDF distribuční list


1963, r. Pavel Hobl, hrají Ladislav Očenášek, Josef Filip, Olga Machoninová, Miloš Preininger, Dagmar Kofroňová
2219 m (72 min.), 1:1,37, b
Pohádkové muzikál-leporelo s jedním lvem a deseti psy pro malé i velké děti vypráví o dvou bratříčcích, kteří se vydají na kouzelnou procházku Prahou.

O MEDVĚDU ONDŘEJOVI    PDF distribuční list


1959, r. Jaroslav Mach, hrají Jaroslav Marvan, Aglaia Morávková, Jiří Papež, Miloš Nedbal, Jiřina Bohdalová
1438 m (51 min.), 1:1,37, b
Úsměvná pohádka pro nejmenší diváky o krásné princezně a o chytrém mysliveckém mládenci, který vyzrál na krále.

OBUŠKU, Z PYTLE VEN!    PDF distribuční list


1955, r. Jaromír Pleskot, hrají Ladislav Pešek, Josef Beyvl, František Smolík, Eman Fiala, Vladimír Jedenáctík, Josef Hlinomaz
1908 m (66 min.), 1:1,37, b
Humorná adaptace pohádky Karla Jaromíra Erbena o chudém muzikantovi, lakomém krčmáři a kouzelném stařečkovi, která proslula také Peškovým popěvkem Já s písničkou jdu jako ptáček.

PUŇŤA A ČTYŘLÍSTEK    PDF distribuční list


1955, r. Jiří Weiss, hrají Josef Bek, Jarmila Smejkalová, Zdeněk Dítě, Nataša Gollová, Rudolf Deyl ml., Radovan Lukavský, Aleš Košnar, Miroslav Koukal, Václav Postránecký, Věra Srbková, Ema Skálová, František Roland
2554 m (87 min.), 1:1,37, b.
Dětskému divákovi určený příběh o trampotách s nalezeným psem. Toník Burda, ke kterému se na ulici přidá malý foxteriér, nepřizná kamarádům, že pes není jeho. Pravá majitelka začne psa hledat a vznikne tak řada zamotaných situací.

PYŠNÁ PRINCEZNA    PDF distribuční list


1952, r. Bořivoj Zeman, hrají Alena Vránová, Vladimír Ráž, Stanislav Neumann, Mária Sýkorová, Jaroslav Seník, Miloš Kopecký, Oldřich Dědek, Karel Effa, Gustav Heverle
2490 m (86 min.), 1:1,37, čb, A
Nejmilovanější česká filmová pohádka o dobrém králi Miroslavovi, který v pyšném srdci krásné princezny Krasomily probudil úctu k práci a lásku k lidem.

Věková kategorie 7-10 let

CESTA DO PRAVĚKU    PDF distribuční list


1955, r. Karel Zeman, hrají Vladimír Bejval, Petr Herrmann, Josef Lukáš, Zdeněk Husták
2301 m (79 min.), 1 : 1,37, b
Nález pravěké zkameněliny je pro čtveřici chlapců výzvou k výpravě do dávné minulosti. Na malé pramičce postupně proplouvají dobou ledovou přes třetihory a druhohory až na samý počátek života na planetě Zemi. Díky originálně řešeným trikovým scénám a výtvarnému zpracování i dnes působivé a strhující dílo.

CÍSAŘŮV PEKAŘ - PEKAŘŮV CÍSAŘ    PDF distribuční list


1951, r. Martin Frič, hrají Jan Werich, Marie Vášová, Nataša Gollová, Bohuš Záhorský, Jiří Plachý, Zdeněk Štěpánek
3058 m (105 min.), 1 : 1,37, b
Jan Werich ve své nejslavnější filmové roli. Když se pekař podobá císaři, může se stát, že střídavě vládnou oba

DOBRODRUŽSTVÍ NA ZLATÉ ZÁTOCE    PDF distribuční list


1955, r. Břetislav Pojar, hrají Ilja Černohorský, Vladimír Hlavatý, Jarina Rejšková, Ladislav H. Struna
1793 m (62 min.), 1 : 1,37 čb, A
Příběh samotářského chlapce, kterého pomoc ostatních dětí při chytání štiky přesvědčí, že svou uzavřeností škodí sám sobě, má mimořádné a nadčasové hodnoty, jež zaujmou i po letech.

HRY A SNY    PDF distribuční list


1958, r. Milan Vošmik, hrají Míša Staninec, Evička Hrabětová, Stanislav Neumann, Martin Růžek, Josef Kemr, Eman Fiala, Vladimír Hrubý, Josef Vošalík, Ladislav Pešek
2541 m (92 min.), 1:1,37, čb, A
Dva lyrické příběhy, natočené podle povídek Ludvíka Aškenázyho. Malá vánoční vypráví o štědrovečerním putování ztraceného chlapce, Milenci z bedny o děvčátku a chlapci, kteří si hrají na vlastní domácnost ve velké prázdné bedně na dvoře činžáku.

POVÍDKY O DĚTECH    PDF distribuční list


1964, r. Milan Vošmik (Magdalena), Jaromír Dvořáček (Podvodnice), Jiří Hanibal (Kapr), hrají Magdalena Holendrová, Valentina Thielová, Irena Kačírková, Vladimír Menšík, Kamil Hurt (Magdalena); Erika Gaertnerová, Marie Tomášová, Eva Kopecká, Zdeňka Černá, Hana Doušová (Podvodnice); Josef Filip, Jiřina Jirásková, Ilja Prachař, Oldřich Velen (Kapr)
2247 m (80 min.), 1:2,35 (ŠÚ), čb
Tři povídky podle námětu a scénáře spisovatele Jana Procházky vyprávějí o prvním školním dnu malé Magdaleny, pak o školačce, která si chce podvodem pomoci k novým botám a nakonec o dobrodružství malého chlapce s vánočním kaprem.

PŘÍPAD LUPÍNEK    PDF distribuční list


1960, r. Václav Vorlíček, hrají Martin Švehla, Karel Michálek, Zuzana Tůmová, Michal Pelikán, Jindřich Pulec
2084 m (71 min.), 1 : 1,37, b
Dobrodružný příběh o záhadné ztrátě a pátrání po kufru s loutkami, patřícím pionýrskému loutkářskému souboru. Režijní debut Václava Vorlíčka, určený dětským divákům.

TÁTO, SEŽEŇ ŠTĚNĚ!    PDF distribuční list


1964, r. Milan Vošmik, hrají Miroslav Horníček, Jiřina Šejbalová, Jaroslav Marvan, Rudolf Řepík, Zdeněk Deyl, Zuzana Ondrouchová, Marcela Jandová, Karel Smyczek, Vlastimil Brodský, Jaroslav Štercl
2174 m (78 min.), 1:1,37, b
Prázdninová komedie o dětech a psech, kterou si zamilovalo už několik generací.

Věková kategorie 11-14 let

AŽ PŘIJDE KOCOUR    PDF distribuční list


1963, r. Vojtěch Jasný, hrají Vlastimil Brodský, Jan Werich, Jiří Sovák, Emília Vášáryová, Vladimír Menšík, Jiřina Bohdalová
2834 m (97 min.), 1 : 2,35, b
Moderní satirická pohádka, jejíž děj se odehrává v malém městečku, kam přijede kouzelník s krásnou Dianou a kouzelným kocourem, pod jehož pohledem se lidé zbarvují podle svých vlastností a skutků. Film získal na XVI. MFF v Cannes 1963 Zvláštní cenu poroty a další tři ocenění.

BLÁZNOVA KRONIKA    PDF distribuční list


1964, r. Karel Zeman, hrají Petr Kostka, Miloslav Holub, Emília Vášáryová, Valentina Thielová, Karel Effa
2313 m (79 min.), 1 : 1,66, b
Za třicetileté války se odehrává hořce úsměvný dobrodružný příběh vesnického chasníka Petra, který je násilím odveden na vojnu a spolu s verbířem Matějem procestuje v různých uniformách kus světa. Řadou mezinárodních cen ověnčený film vyniká osobitým stylizovaným výtvarným pojetím.

ČAPKOVY POVÍDKY    PDF distribuční list


1947, r. Martin Frič, hrají Pal´o Bielik, František Filipovský, Arnold Flögl, František Kovářík, Lída Chválová, Jaroslav Marvan, Antonie Nedošinská
2733 m (94 min.), 1 : 1,37, čb, A
Soubor pěti povídek Karla Čapka, spojený vyprávěním policejního komisaře. Volná, ale v čapkovském duchu důsledně nesená adaptace jeho próz.

ČERNÝ PETR    PDF distribuční list


1963, r. Miloš Forman, hrají Ladislav Jakim, Pavla Martínková, Jan Vostrčil, Božena Matušková, Pavel Sedláček, Vladimír Pucholt
2431 m (83 min.), 1 : 1,37, čb
Formanův vynikající celovečerní hraný debut zaznamenává v komediálním žánru několik dnů ze života šestnáctiletého Petra, který je na učňovské praxi v potravinářské samoobsluze.

DĚDEČEK AUTOMOBIL    PDF distribuční list


1956, r. Alfréd Radok, hrají Raymond Bussieres, Ginette Pigeonová, Luděk Munzar, Radovan Lukavský
2560 m (96 min.), 1 : 1,37, čb, A
Veselohra o průkopnících automobilismu podle stejnojmenné knihy Adolfa Branalda. Hlavní cena filmové kritiky a druhá cena na MFF v San Sebastianu 1957.

DIVÁ BÁRA    PDF distribuční list


1949, r. Vladimír Čech, hrají Vlasta Fialová, Robert Vrchota, Jana Dítětová, Gustav Hilmar, Jaroslav Vojta, Marie Brožová
2064 m (71 min)., 1 :1,37, čb, A
Adaptace stejnojmenné povídky B. Němcové o dívce, kterou zloba zaostalých a pověrčivých vesničanů málem připraví o život. Vlasta Fialová ve své nejpopulárnější filmové roli.

HAŠKOVY POVÍDKY ZE STARÉHO MOCNÁŘSTVÍ    PDF distribuční list


1952, r. Miroslav Hubáček, hrají František Smolík, Růžena Šlemrová, Jaroslav Vojta, Josef Kemr, Jan Pivec, Jiřina Šejbalová
2271 m (78 min.), 1 : 1,37, čb, A
Povídky Polévka pro chudé děti, Schůze obecního zastupitelstva v Mejdlovarech, Trampoty pana Tenkráta a Vzpoura trestance Šejby nabízejí pestrou galerii groteskních figurek v podání známých a populárních herců.

HLÍDAČ DYNAMITU    PDF distribuční list


1963, r. Jaromil Jireš (Stopy), Zdenek Sirový (Hlídač dynamitu), Hynek Bočan (Nenávist), hrají Václav Lohniský, Vladimír Hlavatý, Věra Tichánková, Oldřich Lukeš, Světla Amortová (Stopy), Eman Fiala, Ladislav Kazda, Zdeněk Kutil, L. H. Struna, Eva Svobodová, Josef Steigl (Hlídač dynamitu), Bohuš Záhorský, Petr Kostka, Martin Růžek, Zdeněk Řehoř, Jiří Smutný, Viola Zinková (Nenávist).
1950 m (70 min.), 1:1,37, čb, A
Tři školní hrané filmy FAMU, natočené podle povídek Jana Drdy z knihy Němá barikáda a situované do doby nacistické okupace. Společný debut režisérů s rozdílnými životními i uměleckými osudy.

HOLUBICE    PDF distribuční list


1960, r. František Vláčil, hrají Kateřina Irmanovová, Karel Smyczek, Václav Irmanov, Anna Pitašová, Gustav Püttjer, Hans Peter Reinecke, František Kovářík
2080 m (76 min.), 1:1,37, čb
Z 11 obrazů složená lyrická filmová báseň o lásce, dobru a zlu v dětském srdci a přátelství dětí na celém světě. Mimořádně působivý celovečerní debut režiséra Františka Vláčila, oceněný Medailí bienale na XXI. MFF v Benátkách 1960 a řadou dalších mezinárodních uznání (Cannes, Montevideo, Versailles).

JAN ŽIŽKA    PDF distribuční list


1955, r. Otakar Vávra, hrají Zdeněk Štěpánek, František Horák, Karel Höger, Vlasta Matulová, Ladislav Pešek, Jan Pivec
2986 m (103 min.), 1 : 1,37, b, A, O, H
Druhá část husitské trilogie režiséra O. Vávry zachycuje období 1419 až 1420, soustřeďuje se na vznik a formování husitského vojska a zaznamenává vítěznou bitvu u Sudoměře. Na svou dobu velkorysý filmový projekt.

KLUCI NA ŘECE    PDF distribuční list


1944, r. Václav Krška, Jiří Slavíček, hrají Jindřich Plachta, Marie Brožová, Terezie Brzková, Eduard Kohout
2726 m (94 min.), 1 : 1,37, čb
Romantický příběh o dvou soupeřících partách píseckých kluků. Po Ohnivém létě další pokus spisovatele a básníka Václava Kršky prosadit se jako filmový režisér. Jedna z nejlepších rolí Jindřicha Plachty.

KRÁLÍCI VE VYSOKÉ TRÁVĚ    PDF distribuční list


1961, r. Václav Gajer, hrají Michal Koblic, Antonie Hegerlíková, Elo Romančík, Zora Rozsypalová, Václav Lohniský
2589 m.(89 min.), 1 : 1,37, čb
Psychologická studie desetiletého vesnického chlapce, traumatizovaného pokryteckou morálkou dospělých, kteří jinak mluví a jinak jednají. Říkají mu něco jiného doma, něco jiného ve škole a v kostele. Významné dílo z počátku 60. let.

LIMONÁDOVÝ JOE ANEB KOŇSKÁ OPERA    PDF distribuční list


1964, r. Oldřich Lipský, hrají Karel Fiala, Rudolf Deyl ml., Miloš Kopecký, Květa Fialová, Olga Schoberová
2707 m (93 min.), 1 : 2,35, virážovaný
Dnes již kultovní muzikálová parodie na westerny o prodavači Kolalokovy limonády, který se stal nejslavnějším pistolníkem Divokého západu, natočená podle úspěšné knížky a divadelní hry Jiřího Brdečky.

NĚMÁ BARIKÁDA    PDF distribuční list


1949, r. Otakar Vávra, hrají Jaroslav Průcha, Barbara Drapińská, Jaroslav Marvan, Vladimír Šmeral, Marie Vášová
3222 m (111 min.), 1 : 1,37, čb, A
Adaptace povídek podle stejnojmenné knížky Jana Drdy ze dnů Pražského povstání 1945 patří k významným Vávrovým režijním počinům z poválečných let. Využil v něm autentické dobové záběry, které zpracoval v celovečerním dokumentu Cesta k barikádám.

PENÍZE NEBO ŽIVOT    PDF distribuční list


1932, r. Jindřich Honzl, hrají V+W, Hana Vítová, Ljuba Hermanová, Eliška Pleyová, Theodor Pištěk
2655 m (90 min.), 1 : 1,37, čb
Situační komedie o příhodách dvou kamarádů za ukradeným šperkem. Druhý ze série filmů Voskovce a Wericha bohatě využívá skladeb Jaroslava Ježka a má i přes technicky nepříliš zvládnutou režii stále své neopakovatelné kouzlo.

POSTAVA K PODPÍRÁNÍ - pásmo, celkem 75 min.    PDF distribuční list


1. POSTAVA K PODPÍRÁNÍ
1963, r. Pavel Juráček, Jan Schmidt, hrají Karel Vašíček, Consuela Morávková, Ivan Růžička, Pavel Bártl, Pavel Šilhánek, Stanislav Michler
1049 m (37 min.), 1 : 1,37, čb
Středometrážní absurdní anekdota o muži, který se marně snaží vrátit vypůjčeného kocoura zpět do půjčovny, o jejíž existenci nechtějí odpovědné instituce nic vědět. Filmová metafora zobrazující období kultu osobnosti je společným režijním debutem Pavla Juráčka a Jana Schmidta.

SMRT V SEDLE    PDF distribuční list


1958, r. Jindřich Polák, hrají Rudolf Jelínek, Eduard Dubský, Radovan Lukavský, Jiří Sovák, Jana Kasanová
2 265 m (78 min.), 1 : 1,37, b
Dobrodružný příběh žokeje Tomášovi, jehož bohaté fantazie se odvíjejí od četby kovbojek a rodokapsů.

STARCI NA CHMELU    PDF distribuční list


1964, r. Ladislav Rychman, hrají Vladimír Pucholt, Miloš Zavadil, Ivana Pavlová, Irena Kačírková, Josef Kemr, Libuše Havelková
2488 m (86 min.), 1 : 2,55, b
První český filmový muzikál, dnes už legenda ve svém žánru, který byl s úspěchem přijímán i v zahraničí.

SYNOVÉ HOR    PDF distribuční list


1956, r. Čeněk Duba, hrají Josef Bek, Svatava Hubeňáková, Jiří Vala, Jaroslav Vojta, Vladimír Řepa, Miloš Nesvadba
2333 m (80 min.), 1 : 1,37, čb, A, O, H
Životopisné sportovní drama podle skutečné události o tragické smrti jednoho z našich prvních lyžařských závodníků Bohumila Hanče a jeho přítele Václava Vrbaty v březnu 1913. Příběh o hrdinství a obětavosti průkopníků lyžařského sportu byl natočen podle povídky a scénáře Františka Kožíka.

TRÁPENÍ    PDF distribuční list


1961, r. Karel Kachyňa, hrají Jorga Kotrbová, Jaroslav Nekolný, Milan Jedlička, Zora Jiráková, Pavel Bártl
2297 m (79 min.), 1 : 2,35, čb
Mistrně natočený lyrický příběh o přátelství dvanáctiletého děvčete a těžko zvládnutelného koně patří k dílům, ke kterým se budeme opakovaně vracet.

VYŠŠÍ PRINCIP    PDF distribuční list


1960, r. Jiří Krejčík, hrají František Smolík, Jana Brejchová, Ivan Mistrík, Jan Šmíd, Alexander Postler, Petr Kostka
2898 m (100 min.), 1 : 1,37, čb, A
Okupační drama se strhujícími hereckými výkony, natočené podle stejnojmenné povídky J. Drdy z knihy Němá barikáda. Za nevinný žertík jsou na udání spolužáka za heydrichiády popraveni tři maturanti. Jejich profesor, který se je snažil zachránit, odvážně vystoupí po jejich smrti před svou třídu a sklání se před jejich památkou.

: 10. November 2008