Závory  (Gates)
R: Milen Nikolov V: Studio FAMU, 1963 VV: Jana KresslováFiala Karel (výroba)Jaromír Kallista N: Vladimír KörnerVladimír Goldmann S: Vladimír KörnerVladimír Goldmann K: Michail Genkov Hu: Angelo Michajlov; archivní – píseň Ó, hřebíčku zahradnický, píseň Když se ten Tálínskej rybník nahání, tradicionál: píseň Green Fields /Zelené pláně/ Nahr: FISYO T: Terry GilkysonRich DehrFrank Miller Zp: Zdeněk ŘehořČestmír ŘandaJiří Sováksbor Arch: Aleš Voleman St: Josef Dobřichovský Zv: Oldřich TichýHanuš SilveraBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ H: Zdeněk Řehoř (Pepík Lukeš), Vilém Besser (náměstek Petr), Blažena Holišová (Jarka,Pepíkova žena), Ota Sklenčka (ředitel podniku), Josef Abrhám (inženýr), Jiří Sovák (opilý kumpán), Čestmír Řanda (opilý kumpán), Jiří Bruder (hostinský) Spol: Petr RuttnerJiří MacákMilan MiloMonika KallaunerováJaroslava GötzováJulie DomastováMiroslav DousekAntonín NavrátilFrantišek ČtvrtníkVáclav KrolopJosef KozelBohuslav ParkanFrantišek DvořáčekAnna SmrštíkováAntonín VlasákMiroslav KrippnerKlos Elmar /režie/ (pedagogické vedení), Sklenář Václav /scénář/ (pedagogické vedení), Landisch Eduard /kamera/ (pedagogické vedení), Šmída Bohumil /produkce/ (pedagogické vedení), Dobřichovský Josef /střih/ (pedagogické vedení) Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů © Národní filmový archiv 
 
   Mladý inženýr navštíví náměstka továrny s návrhem zlepšovacího návrhu, který nalezl v podnikovém archivu, a rád by ho rozpracoval. Když si náměstek Petr uvědomí, že autorem návrhu byl jeho bývalý spolužák a přítel Pepík Lukeš, ponoří se do vzpomínek. Před čtyřmi lety nastoupil Petr do továrny a potkal Pepíka, který pracoval v konstrukční kanceláři. Přítel měl problémy s nevěrnou manželkou a začal se opíjet a zameškávat směny. Petr mu nejprve domlouval, ale pak se začal přítele stranit. Pepík byl za trest přeložen do dílny ke stroji. Podal zlepšovací návrh, ale když ho měl Petr podpořit, ze strachu o svoji pozici se odmítl za něj zaručit. Jedné mrazivé noci jel opilý Pepík domů na kole a ve tmě narazil do stažených závor. Domů ho žena nepustila. Hledal pomoc u Petra, ale ten měl na návštěvě snoubenku a Pepíka odmítl. Těžce zraněný muž byl nalezen až ráno a v nemocnici zemřel na vnitřní krvácení. Petr se vrací ze vzpomínek do současnosti. Mladému inženýrovi se zdá, že náměstek s jeho návrhem nesouhlasí, a bere ho zpět. Petr mu vytkne nedostatek odvahy a zodpovědnosti, tedy to, s čím se sám ve svém svědomí dosud nevyrovnal.
   A young engineer visits the deputy director of his factory with a rationalization proposal he had found in the factory archives and which he would like to work on. When Petr, the deputy director realizes that the author of the proposal was his former schoolmate and friend Pepík Lukeš, he drifts off into memories. Four years ago, when Petr began to work in the factory, he met Pepík, who worked in the construction department. Pepík had problems with his unfaithful wife. He began to drink and miss shifts. Petr first reproached and advised his friend, but then began to keep away from him. By way of punishment, Pepík was transferred to the workshop to work manually with a machine. He submitted a rationalization proposal, but when Petr was supposed to support him, he refused to vouch for his former friend, fearing for his own position. One freezing night, drunk Pepík went home on a bicycle and hit the railway gates in the dark. His wife did not let him in the house. He went for help at Petr's but Petr was being visited by his fiancé and turned Pepík down. The severely injured man was not found until the morning and died in the hospital of visceral bleeding. Petr returns to present from his memories. To the young engineer, it seems that the deputy director does not agree with his proposal, and takes it back. Petr reproaches him for his lack of courage and responsibility - for the very same qualities with which he has been unable to cope in his conscience.