Věštec  (Fortune-Teller, The)
R: Ladislav Rychman V: Filmové studio Barrandov, 1963 Sk: Šmída - Fikar VV: Zdeněk Oves N: povídka Věštec; František VlčekZdeněk JirotkaJosef Neuberg S: František VlčekZdeněk JirotkaJosef Neuberg TS: Ladislav Rychman K: Julius Vegricht Hu: Luboš Fišer Arch: Boris Moravec St: Jiřina Lukešová Zv: Ladislav Hausdorf H: Oldřich Nový (účetní Čeněk Šlik), Zdeněk Dítě (generální ředitel Nekluda), Svatopluk Skládal (náměstek Kořán), Václav Štekl (náměstek), Jan Maška (náměstek), Josef Steigl (náměstek), Antonín Šůra (referent Suchánek), Lubor Tokoš (původní generální ředitel), Jaroslav Kepka (mladý úředník), Miluše Zoubková (sekretářka), Zdeněk Skalický (úředník) Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů © Národní filmový archiv 
 
   Nástupcem generálního ředitele Ústředí potravinářských prodejen, který se doslova upracoval k smrti, se jmenuje Nekluda a pochází z Liberce. Právě tohoto zaměstnance z oblastního podniku tipoval na tuto funkci už před půl rokem starý účetní Šlik. Nekluda je trochu nešťastný, jeho předchůdce byl velmi schopný a vlastně není co zlepšovat. Také je zaskočen zdánlivě nadpřirozenými schopnostmi účetního Šlika, kterému přezdívají kolegové Věštec. Účetní předpoví, v které z mnoha desítek prodejen se v krátkosti zvýší tržby i kde naopak vedoucí nejspíš kryje manko. Když se ředitel dozví o dávné předpovědi svého příchodu do úřadu, uhodí na Šlika. Ten mu klidně své zdroje prozradí. Připomene Nekludovi jeho chybné rozhodnutí o výrobě jisté neprodejné konzervy. Z toho, že nenastaly žádné sankce, usoudil Šlik na Nekludova příznivce na vyšších místech. Prodejně zvýšila tržby šikovná a milá prodavačka, která to dokázala všude, kam přišla. Vedoucí s mankem si zase tři roky nevybíral dovolenou. Vše vyčetl zkušený starý úředník ze zdánlivě nudných čísel. Nekluda se rozhodne prozíravého Šlika raději poslat do důchodu.
   The successor to the general director of the Central Management of the Grocery Stores, who had literally worked himself to death, is named Nekluda and comes from Liberec. It was this very employee from the regional enterprise whom the old accountant Šlik prophesised to be appointed to the position. Nekluda is a little unhappy - his predecessor had extraordinary skills and there is basically nothing to improve. He is also taken by surprise by the seemingly supernatural abilities of the accountant Šlik, nicknamed Fortune-Teller [Věštec] by his colleagues. The accountant predicts in which of the many tens of shops the sales are going to rise as well as in which the manager is covering up deficiencies. As soon as the director learns about an old prophecy concerning his new position, he pounces upon Šlik, who calmly reveals his sources. He reminds Nekluda of his mistaken decision to sell a certain unsellable canned food, a decision which was not followed by any sanctions. On the basis of this, Šlik deduced that Nekluda must have some supporters or protectors in higher places. The sales in one of the shops raised thanks to a skilful and kind shop assistant who had accomplished the same everywhere she worked before. The shop manager who covered up deficiencies, for a change, did not go on vacation for three years. The experienced old accountant was able to decipher all this from the seemingly boring numbers. Nekluda, however, decides it would be better if the provident accountant retired.