Vánice  (Blizzard,The)
R: Čeněk Duba V: Filmové studio Barrandov, 1962 Sk: Šebor - Bor VV: Miloslav Procházka N: Jiří MuchaČeněk Duba S: Jiří MuchaČeněk Duba PR: Petr FreistadtVěra Plívová-Šimková AR: Viktor KarásekJana Riegelová K: Jaromír Holpuch DK: Kamil Kadeřábek AK: Václav Till Hu: Miloš Vacek; archivní – Jiří Šlitr: píseň Potkal potkan potkana (parafráze Dvacet stupňů pod nulou), píseň Kdo jsi se narodil Nahr: FISYO, Orchestr Karla Vlacha Dir: Štěpán Koníček T: Pavel Kopta Zp: Waldemar MatuškasborVladimír Menšík Arch: Černý Karel (architekt) Kost: Libuše HozováOndrej BrezovskýMiloslava SkořepováBohumila Maršálková Ma: Jiří ŠimonRůžena RichterováKarel Konrád St: Jan Chaloupek Zv: Adolf BöhmBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ Op: Otakar Štětka H: Ivo Palec (řidič Tonda Košař), Zuzana Fišárková (ošetřovatelka Eva, Tondova dívka), Josef Mixa (listonoš Jarda Materna), Michaela Bendová (Maternova žena), Vladimír Menšík (lékárník Evžen, člen Horské služby), Slávka Budínová (lékárnice Lálinka, Evženova žena), Josef Hlinomaz (Tonda Hrachovec, chatař Na Pláni), Věra Kalendová (Hrachovcova žena), Rudolf Jelínek (číšník, člen Horské služby), Miloš Preininger (Outrata, chatař V Zátiší), Karel Hlušička (tajemník MNV, člen Horské služby), Gustav Nezval (Kódl, chatař na Výrovce), Jarmila Švabíková (Kódlova žena), Ferdinand Krůta (chatař na Klínovce), Božena Obrová (chatařova žena), Miloš Vavruška (Béda Šubrt, člen Horské služby), Miroslav Rous (radista Horské služby), Miroslav Bílek (poštmistr), Ladislav Vaněk (Dlouhý), Jana Vaňková (studentka Jana), Jitka Zelenohorská (studentka Nina), Milan Janda (student Slávek), Alena Procházková (studentka Olina), Jiří Mikeš (student Pešina), Kostka Petr [dab] (hlas Pešiny), Petr Patera (student Honza), Petr Novák (student Hanousek), Martin Vačkář (student Jůla), Bohuslav Sýkora (Čermák, náčelník Horské služby), Jindřich Hartmann (Melan, vousatý člen Horské služby), Bruder Jiří [dab] (hlas Melana), Waldemar Matuška (kytarista), Světla Svozilová (úřednice na poště), Jana Werichová (úřednice na poště), Eva Mrázová (Lili Horáková), Karel Hábl (mladý inženýr Olda, Liliin milenec), Pavla Maršálková (průvodčí autobusu), Ivo Gübel (dýchavičný muž), Mirko Musil (pekař), Hana Pastejříková (studentka), Jaroslav Hovorka (Krakonoš), Bohuš Hrádek (řidič autobusu), Emil Rohan (meteorolog), Jaroslav Lejčko (lanovkář), Vladimír Klapka (Pepa), Dagmar Felixová (Pařízková), Miroslav Samek (Pařízek), Antonín Kubový (úředník) Spol: Horská služba KrkonošeVilma HovorkováJana KulhánkováJiří Kotlář Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 09.11.1962 © Národní filmový archiv 
 
   Eva přemluví svého přítele Tondu k lyžařskému výletu do Krkonoš. Dívka se snaží řídit Tondovu budoucnost, a proto se oba mladí lidé pohádají. Eva se připojí k jiným lyžařům a Tondu, který neumí lyžovat, nechá na hřebenech. Ve Špindlerově Mlýně se chystá velký karneval. Připravují se i členové Horské služby. Z jejich řad právě odchází Jarda Materna, který se stěhuje do Liberce. Materna má hory rád, ale musí se zbavit fobie, kterou trpí ode dne, kdy byl před dvěma lety zasypán lavinou. Je povoláním listonoš a dnes má poslední službu. Náhle se prudce změní počasí a Horská služba v nastalé vichřici a sněhové bouři vyhlašuje zákaz vycházení. Skupina studentů přesto na karneval jde a zabloudí v mlze. Pohřešováni jsou i další lidé, a tak se do vánice vypraví záchranná četa. Eva je v bezpečí, ale uvědomí si svou chybu a vydá se Tondu hledat s Maternou. Najdou vyčerpaného Tondu, který má zraněnou nohu, téměř zasypaného sněhem. Obětaví členové Horské služby zachránili všechny pohřešované. Materna, který v nebezpečné akci překonal svůj strach, v Krkonoších zůstává.
   Eva talks her boyfriend Tonda into a skiing trip in the Giant Mountains, but her constant attempts at ruling Tonda's future result in a quarrel between the two. Eva joins some other skiers and leaves Tonda, who cannot ski at all, on a mountain ridge. The whole town of Špindlerův Mlýn is preparing for a big carnival, including the members of the mountain rescue service. One of them, Jarda Materna, is just about to leave the team and move to Liberec. Materna loves the mountains but cannot overcome the phobia he has suffered from for two years, since the day he got buried in an avalanche. He is a postman by profession and today is the day of his last shift. The weather changes abruptly and, in the sudden tempest and blizzard, the mountain rescue service announces a public curfew. A group of students nevertheless decides to attend the carnival and loses its way in the mist. There are still other people missing, and a rescue team sets off into the blizzard. Eva is already safe but realizes her mistake and goes with Materna to find Tonda. They discover him, exhausted, wounded in his leg and almost buried under snow. Eventually, the devoted members of the team succeed to rescue all the missing. Materna, who managed to overcome his phobia in the dangerous action, decides to stay in the mountains.