Už zase skáču přes kaluže  (Jumping over Puddles Again)
R: Karel Kachyňa V: Filmové studio Barrandov, 1970 Sk: Hofman Ota VV: Karel Vejřík N: kniha Už zase skáču přes kaluže /I Can Jump Puddles/ S: Jan ProcházkaOta HofmanKarel Kachyňa TS: Karel Kachyňa PR: Milada Mikešová AR: Jaroslava Čapková K: Josef Illík DK: Adolf Hejzlar AK: Jiří Ondráček Hu: Zdeněk Liška; archivní – píseň Kdybych já byla věděla Nahr: FISYO Dir: František Belfín Zp: Zdena Hadrbolcová Arch: Oldřich Okáč Výtv: Ester Krumbachová Kost: Ester KrumbachováLudmila KaválkováJaroslava Váňová Ma: Stanislav PetřekJiří NevařilAnna Volšičková St: Miroslav Hájek Zv: Jiří Lenoch Op: František Zábrodský H: Vladimír Dlouhý (Adam), Zdena Hadrbolcová (Mařenka, Adamova matka), Karel Hlušička (Adamův otec), Vladimír Šmeral (pacient Ambrož), Darja Hajská (porodní bába Turečková), Josef Karlík (stájný), Bořivoj Navrátil (lékař v nemocnici), Jaroslav Satoranský (kovář Martin), Zdeněk Kryzánek (opilec v nemocnici), Oldřich Musil (MUDr.Cibulka), Božena Böhmová (vrchní sestra), Jana Švandová (zdravotní sestra/žena v autě), Karel Vlček (farář), Zdeněk Jarolímek (kostelník), Ladislav Křiváček (zřízenec Piroh), Bohuslav Čáp (pacient Odpustek), Milena Steinmasslová (Adamova starší sestra), Věra Machová (Adamova mladší sestra), Dušan Urgošík (kluk Vašek), Aleš Plhoň (Špunt), Libuše Komancová (žena ve žlutém), Adolf Minský (brýlatý pacient), Miroslav Koudela (kluk Jirka), Jan Herodes (kluk Lojza), Robert de Castello (kluk), Miloš Filipovský (kluk), Valentýn Rukavička (kluk), Martin Lácha (kluk), Olga Karásková (kovářka), Bohuslav Kalva (rajťák), Karel Kmoch (dirigent dechové kapely), František Suchomel (pacient) Spol: Dagmar ŠevčíkováVilemína BinterováJan Kňákal Stp: 087.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 07.05.1971 
 
   Malý Adam se narodil do chudé venkovské rodiny. Otec byl rajťák, krotil koně v panském hřebčíně. Adam po něm podědil velkou lásku ke koním a už se nemohl dočkat, až trochu povyroste, aby ho otec naučil zacházet s koňmi. Jednoho dne kamarádi Adama navedou, aby vystřelil prakem na mladého kováře. Kovář se rozzlobí a pustí se za Adamem. Adam se před ním schová v rybníce. Večer dostane vysokou horečku a lékař, přivolaný následujícího dne, konstatuje, že jde o obrnu. Adam nemůže chodit a musí do nemocnice. Tam mu jednu nohu trochu poopraví, ale i tak čekají chlapce do konce života berle a vozík. Maminka se trápí, ale Adam ji utěšuje. Věří, že bude zase skákat přes kaluže a že bude jezdit na koni. Svůj sen začíná s pomocí kamarádů uskutečňovat. Od Lojzy si tajně půjčuje grošovanou kobylu a začíná jezdit. Nejprve jen po louce a později i v panské jízdárně. Mnohokrát spadne a natluče si, ale nepovolí. A tak nakonec může předvést svou dovednost ustaraným a dojatým rodičům.
   Little Adam was born to a poor village family. His father used to ride and tame horses in the manorial stud. From him, Adam inherited a great love for horses and cannot wait to grow up a little so his father might teach him how to handle horses. One day, friends induce Adam to shoot with a catapult at a young blacksmith. The blacksmith gets angry and begins to pursue Adam. Adam hides from him in a pond. In the evening, he gets a high fever and the physician, called for the next day, finds that the boy is suffering from infantile paralyzis. Adam cannot walk and has to go to hospital. One leg recovers a bit, but still, the boy faces crutches and a wheelchair until the end of his life. His mummy is devastated but Adam comforts her, firmly convinced he is going to jump over puddles as well as ride horses again. Then, he begins to make his dream come true with the help of friends, secretly borrowing a dapple-grey horse from Lojza and beginning to ride. First, only through the meadow, but later also in the manorial stables. He falls from the horse many times and gets bruised, but never relent. Thus, he can eventually perform his skills in front of his worried and moved parents.