Utrpení mladého Boháčka  (Young Boháček's Sufferings)
R: František Filip V: Filmové studio Barrandov, 1969 Sk: Feix - Brož Dr: Jaroslav Dietl VV: Ladislav Terš N: Eduard Verner S: Eduard Verner TS: František Filip PR: Miloslav Čech AR: Libuše Vaněčková K: Stahl Rudolf ml. DK: Karel DobřichovskýMichal Kulič AK: Jiří KnotekBohumír Schwarzer Hu: Jiří MalásekJiří Bažant; archivní – Karel Kahovec: píseň Paní v černém, lidová ruská píseň: píseň Máňa, Jaromír Vejvoda: píseň Jednou dvakrát, lidová americká píseň: píseň Už koníček pádí, lidová píseň: píseň Kde je sládek, tam je mládek Nahr: FISYO Dir: František Belfín T: Ivo PlickaGéza VčeličkaIvo Fischer Zp: sborWaldemar Matuška Arch: Jan Zázvorka Kost: Lída NovotnáAša TeršováVěra Říčařová Ma: Ladislav BacílekVěra KotlanováLibuše Švejdová St: Jan Kohout Zv: Emanuel Formánek H: Pavel Landovský (traktorista Tonda Boháček), Stella Zázvorková (matka Boháčková), Regina Rázlová (Květa Lesecká), Jorga Kotrbová (zootechnička Janička Pazderková), Jaroslav Satoranský (Petr Stárek, Květin kluk), Hermína Vojtová (stará žena v kravíně), Josef Hlinomaz (hostinský Láďa), Jiřina Bílá (pokladní na nádraží), Consuela Morávková (servírka), Vladimír Hrubý (karbaník), Vítězslav Černý (karbaník), Ladislav Křiváček (karbaník), Karel Smrž (tramp), Petr Pospíchal (tramp), Jan Řeřicha (tramp), Jiří Ptáčník (tramp), Iva Hüttnerová (trampka), Magda Dolejšová (trampka Máňa), J. Zemanová (trampka), Blažena Kramešová (Jiřinka), Tomáš Sedláček (mladík v hospodě), Jan Kanyza (mladík v hospodě), Radan Rusev (mladík s dýmkou), Ivana Kudlová (dívka), Lída Matoušková (žena), Blažena Slavíčková (žena), J. Pokorná (žena), Františka Zemanová (žena) Spol: Karel VacekJ. NavrátilováJarmila Müllerová Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 25.07.1969 
 
   Paní Boháčková má se svým synem Tónou trápení. Všichni jeho vrstevníci jsou už ženatí, někteří mají i děti, jen Tóna pořád nic. Matka Boháčková proto za syna podá inzerát. Z dívek, které na inzerát odpověděly, vybere Janičku, dívku ze sousední vesnice. Syna pak donutí, aby se na ni jel podívat a přivezl ji domů. Setkání mladých lidí však pro oboustranné rozpaky nedopadne dobře, a Tóna s pocitem velké trapnosti odjede. Cestou sveze dívku Květu z Prahy. Uvědomuje si, že na něho a Janičku doma čeká matka se slavnostním jídlem. Proto požádá Květu, aby Janičku zastoupila. Květa po krátkém váhání souhlasí. Mamince se dívka líbí a už v ní vidí nastávající snachu. Tóna navštíví s Květou místní hospodu a během večera se do milé dívky zamiluje. Druhý den však situaci zkomplikuje Janička, která se přece jen rozhodla navázat s Tónou známost. Trapnost stíhá trapnost, než matka pochopí, o co jde. Květa se ve spěchu rozjede do Prahy za svým chlapcem Petrem. Zamilovaný Tóna jede za ní, ale zjistí, že Květa dává přednost Petrovi. Zklamaný se vrátí domů, kde na něho čeká Janička a spokojená maminka. Snad bude Tóna v manželství s Janičkou šťastný.
   Tóna has been a great worry to his mother, Mrs Boháčková. All his friends equal in age are already married and some of them even have children - only Tóna still has nothing. Mother Boháčková thus publishes an ad in the Lonely Hearts column on behalf of her son. From among the girls who responded, she picks out Janička, a girl from the neighbouring village, and then forces Tóna to go to have a look at her and bring her home. The date of the two young people, however, does not turn out well due to the embarrassment on both sides, and Tóna returns home drowning in the feeling of ridiculousness. On the way, he picks up hitchhiker Květa from Prague. Only then, he realizes that the mother with her festive dinner is waiting for him and Janička at home and thus asks Květa to substitute for the girl from the ad. Květa, after a moment of hesitation, agrees. Mummy likes the girl and already envisions her future daughter-in-law in her. Tóna and Květa drop by a local pub and the man falls in love with the likeable girl in the course of the evening. The next day, however, the situation gets complicated, as Janička has decided to have a relationship with Tóna. Ridicule follows ridicule, until the mother realizes what is going on. However, Květa has already rushed off for Prague to meet her boyfriend Petr. Tóna, in love, follows her only to find out that Květa prefers Petr. He returns home in disappointment, already expected there by Janička and the satisfied mummy. We are left to hope that Tóna will be happy in his marriage with Janička.