Umřel nám pan Foerster  (Our Dear Mister Foerster Died)
R: Jiří Menzel V: Studio FAMU, 1963 VV: Jana KresslováAntonín NavrátilMiloš Trnka N: povídka Umřel nám pan Foerster S: Jiří MenzelJindřiška Smetanová K: Petr Mareš DK: Jozef Ort-Šnep AK: Ludvík Karel Hu: Josef Ceremuga; archivní – Josef Bohuslav Foersterpřevzatá, Jaromír Vomáčka: píseň Já jsem zamilovaná, Jiří Šlitr: píseň Včera neděle byla Nahr: Kühnův smíšený sbor - mužský sbor Dir: Markéta Kühnová T: Zdeněk BorovecJiří Suchý Zp: Svatava Hubeňáková Ma: Hana Beránková St: Ljuljana Lorencová Zv: Oldřich Tichý H: Bohuš Záhorský (učitel), Svatava Hubeňáková (mladá žena) Spol: Anna SmrštíkováTomáš ŠkrdlantElo HavettaVávra Otakar /režie/ (pedagogické vedení), Hanuš Václav /kamera/ (pedagogické vedení), Šmída Bohumil /produkce/ (pedagogické vedení) Stp: 406.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů © Národní filmový archiv 
 
   Zářivé letní odpoledne na Malé Straně. Na dvorku jednoho domu věší prádlo mladá žena a čistým hlasem si prozpěvuje jednoduché melodie. Na židličce pod zídkou se vyhřívá šedovlasý muž. Vybavuje si vzpomínky z dávných let a hovoří o své touze navštívit Francii a spatřit na vlastní oči místa, kde malovali jeho oblíbení malíři. Mladá žena má jiné představy o kráse, vážná hudba jí připadá nudná. Poklidný čas přeruší žena z protějšího paláce, která z okna spustí černý prapor. Kdo umřel? Umřel nám pan Foerster, odpoví. Zdánlivě opuštěné místo náhle ožije, před domem, kde se hudební skladatel Foerster v druhé polovině 19. století narodil, se shromáždí černě oděný sbor, aby se hudbou rozloučil s velkým umělcem, který toho slunečného dne zemřel. Mladá žena a starý pán s dojetím poslouchají vznešenou píseň.
   It is a bright summer afternoon in the Prague Lesser Town district. In a backyard, a young woman hangs out laundry, singing simple melodies in a clear voice. On a little chair under a wall, a grey-haired man basks in the sun, recalling his memories from long ago and talking about his desire to visit France to see with his own eyes the places where his favourite painters used to work. The young woman has other ideas about beauty and classical music seems boring to her. The peaceful moment is disturbed by a woman from a neighbouring palace who strikes a black flag out of the window. Who died? "Our Mister Foerster died," the woman responds. All of a sudden, the seemingly abandoned place quickens and a choir clad in black gathers in front of the house where composer Foerster was born in the second half of the 19th century, to say good-bye with music to the great artist who died that sunny day. The young woman and old man, moved, listen to the sublime song.