Tátova škola  (Daddy's School)
R: Karel Němec V: Studio FAMU, 1963 VV: Jana KresslováFiala Karel (výroba)Gino Hašler N: povídka Tátova škola S: Karel Němec K: Milan Dostál AK: Vratislav Damborský Hu: Miroslav Bonhard; archivní Nahr: FISYO Ma: Václav Krolop St: Josef Dobřichovský Zv: Oldřich TichýBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ H: L.H. Struna (starý dřevař Josef), Zdeněk Dušek (dřevařův syn Karel), Jaroslav Moučka (hajný), Jan Liška (černovlasý dřevař), Jiří Navrátil (dřevař Honza) Spol: František ČtvrtníkJosef KozelJan MoravecJaroslav KarabecJaromír HníkVávra Otakar /režie/ (pedagogické vedení), Dvořák František A. /scénář/ (pedagogické vedení), Hanuš Václav /kamera/ (pedagogické vedení), Šmída Bohumil /produkce/ (pedagogické vedení), Dobřichovský Josef /střih/ (pedagogické vedení) Fo: 35 mm Ve: česká © Národní filmový archiv 
 
   Je sobota a vlak zaplňují výletníci a trampové. Práci ukončili i dřevaři v lese. Starého Josefa se synem Karlem překvapila na cestě bouřka, a tak se uchýlili do lesní chatky. Setkají se tam s hajným a dvěma mladými dřevaři. Josef se těší na dovolenou, kterou mají se synem příští týden. Po dešti se oba vydají znovu na cestu. Josef syna poučuje o nutnosti rozdělit si při práci síly tak, aby na konci týdne nepadal únavou, jak se právě Karlovi stalo. Bouřka zlomila přes železniční koleje dva stromy a hrozí, že do nich narazí zanedlouho vlak. Oba unavení muži neváhají a z posledních sil kmeny rozřežou a odtáhnou z trati. Když se pak celí utrmácení potkají ve vsi s výletníky, kteří právě vystoupili z vlaku, jsou pokládání za opilce, potácející se z hospody. Josef ale nedbá na řeči a naopak pozve syna, na kterého je hrdý, "na panáka".
   It is Saturday and holidaymakers and hikers have begun to fill the train. They are joined by lumberjacks who have finished their work for the week. Old Josef and his son Karel were caught in a storm on their way home, and thus find shelter in a little forest lodge. There, they meet a gamekeeper and two young lumberjacks. Josef is looking forward to his vacation, which he and his son are going to take the next week. After the rain, they set off again. Josef preaches to his son about the necessity of dividing their work, in order not to be falling down of exhaustion at the end of the week, as is Karel's case at the moment. The storm has knocked two trees over onto the railway track, and there is a danger that a train may crash into them soon. Exhausted though they are, the two men summon the last of their strength to cut the trunks off and remove the wood from the track. When, dead tired and staggering, they meet the holidaymakers who just have got off the train in the village, they are mistaken for drunks from the pub. However, Josef ignores what they say, instead inviting his son, whom he is proud of, for a drink.