Ta třetí  (Third One,The)
R: Jaroslav Balík V: Filmové studio Barrandov, 1968 Sk: Novotný - Kubala Dr: Alexandr Kliment VV: Václav Rouha N: román Ta třetí S: Jan OtčenášekJaroslav Balík PR: Václav Matějka AR: Hana KozlováAleš Lamr K: Josef Illík DK: Adolf Hejzlar AK: Jiří Kučera Hu: Karel Mareš; archivní – James A. Bland: píseň Odvez mě zpátky do staré Virginie /Carry Me Back To Old Virginny/ Nahr: Rokl Rudolf T: James A. Bland Zp: Louis ArmstrongMills Brothers Arch: Oldřich Bosák Kost: Jan KropáčekMiloslava Skořepová Ma: Vladimír ČernýJan ValkounAlena Šedová St: Jiřina Lukešová Zv: Roman Hloch H: Václav Voska (architekt Jiří Mánek), Ida Rapaičová (studentka Eva), Blanka Bohdanová (MUDr.Jarmila Pátková), Leopolda Dostalová (matka Jiřího), Čestmír Řanda (Mánkův bratr Karel), Míla Myslíková (Božena, Karlova žena), Jan Ekl (student Jirka, syn Karla a Boženy), Jana Gýrová (studentka Bobina, Evina kamarádka), Jitka Bendová (Jitka, Evina kamarádka), Jiří Štěpnička (Bíťák, Jitčin přítel), František Němec (medik Emil, Evin kamarád), Renata Olárová (Helena, Jarmilina kolegyně), Miroslav Saic (medik), Jela Lukešová (Evina matka), Eva Vosková (Zuzka), Pavel Sedláček (beatník v klubu), Viktor Maurer (Jiřího bývalý spolužák), Vladimír Stach (Jiřího bývalý spolužák), Luděk Hulan (hudebník), Josef Illík (muž za výlohou), Ljuba Benešová (Irena), D. Bondyová (přítelkyně), Milada Kadeřábková (host), Eduard Pavlíček (host), Oleg Reif (host), Rudolf Pech (host), Eva Vlachová (host), Viktor Riebauer (host), Dagmar Zikánová (host), Vladimír Zoubek (host), Lilka Leszkowová (host), Eva Svobodová (Jeřábková), Alexandra Tachezyová (Bláňa), František Riechelt (kapelník), Jan Hochman (hudebník), Jiří Hrdlička (hudebník), Dohnal Štěpán st. (hudebník), Štěpán Dohnal (hudebník) Spol: Bohumil Nový Stp: 098.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 17.01.1969 
 
   Na pohřbu spolužáka se téměř padesátiletý architekt Jiří Mánek setká s bývalou blízkou přítelkyní - lékařkou Jarmilou. Oba jsou dosud svobodní, Jarmila se po létech práce v pohraničí vrátila nedávno do Prahy. Jiří odjíždí na služební cestu. Jako památkář má dát povolení k adaptaci barokního zámku na kancelářské prostory. Na silnici ho zastaví hezká mladá stopařka. Eva je Slovenka a její nenucené chování Jiřího okouzlí. Trochu si proto zajede a odveze ji až k luxusní chatě jejích rodičů. Eva je studentka a nejvíc ji baví užívat si života. Mezi oběma věkem i temperamentem tak různými lidmi se vytvoří milostný vztah. Po čase ale počáteční okouzlení vyprchává. Jiřímu vadí Evina parta hlučných spolužáků a dívka se s usedlým mužem začíná nudit. Pak se Jiří znovu setkává s Jarmilou. Uvědomí si, že věkově bližší žena je vhodnější partnerkou. Když Eva odjede přes jeho nesouhlas na hory, začne se Jiří scházet s Jarmilou a požádá ji o ruku. Eva je rozchodem zaskočena, ale chce naposled strávit milostnou noc s Jiřím. Ráno se muž probudí sám. Vyhledá Jarmilu a bezohledně zruší plánovaný sňatek. To, co Eva zamýšlela jako hezkou tečku za jejich láskou, považuje Jiří za obnovení vztahu. Eva ho však příkře odmítne. Jiří se rozhodne zvolit tu třetí - smrt.
   At the funeral of his schoolmate, the nearly-fifty-year old architect Jiří Mánek meets his former close acquaintance - physician Jarmila. They both are still single. Jarmila has recently returned to Prague after years of work on the frontier. Jiří leaves for a business trip. As a conservationist, he is to grant permission for an adaptation of a Baroque chateau to office spaces. On the road, a pretty young hitchhiker named Eva stops him. Eva is Slovak and her spontaneous behaviour enchants Jiří. He thus does not mind making a short detour and takes Eva all the way to the luxurious cottage of her parents. Eva is a student and she loves enjoying life more than anything. A romance develops between the two people, so different in age and temperament. After some time, however, the initial enchantment gradually fades. Jiří resents Eva's group of noisy schoolmates and the girl begins to be bored with the sedate man. Then Jiří meets Jarmila again and realizes that a woman who is closer to him in age is a much more suitable partner. When Eva leaves for mountains despite his disagreement, Jiří breaks up with her, begins to date Jarmila and asks her to marry him. Eva is taken by surprise by the separation but wants to spend a last love night with Jiří. In the morning, the man wakes up alone. He finds Jarmila and unscrupulously cancels the planned wedding, mistaking what Eva meant as a pleasant way to end their affair for a resumption of the relationship. Eva bluntly rejects him and Jiří decides to choose "the third" - death.