Svatej z Krejcárku  (Saint from Krejcárek)
R: Petr Tuček V: Filmové studio Barrandov, 1969 Sk: Šmída - Daniel Dr: Miloš FialaJaroslav Opavský VV: Zdeněk Oves N: Vladimír Kalina S: Vladimír KalinaPetr Tuček TS: Petr TučekVladimír Kalina PR: Růžička Jiří st. AR: Jiří PotschJiřina Srbová K: Andrej Barla DK: Jiří Stöhr AK: Pavel DosoudilPavel Nečesal Hu: Svatopluk Havelka; archivní – Bedřich Smetana: převzatá Má vlast (Vltava), Felix Mendelssohn-Bartholdy: převzatá Svatební pochod, píseň Nikdo nás neuvidí, píseň Tou Putimskou branou šel vojáček s pannou, píseň Živijó, živijó, píseň Nemelem, nemelem, píseň Zasadil jsem konvalinku, píseň Já půjdu za tebou, lidová píseň: píseň Koupím já si koně vraný, lidová píseň: píseň V Hodoníně za vojáčka mňa vzali Nahr: FISYO Dir: Štěpán Koníček T: lidová píseň Zp: Václav KotvaFrantišek PeterkaJaroslav Knížesbor dětskýKarel Jelíneksbor Arch: Černý Karel (architekt) Kost: Naděžda HanákováBožena SvětláJiřina Drvotová Ma: Vladimír PetřinaFrantišek PříhodaLibuše Machková St: Zdeněk Stehlík Zv: Dobroslav Šrámek H: Václav Kotva (Lájošek Cína), František Peterka (řidič Martin Zach), Jaroslava Vysloužilová (Magda), Jaroslav Kníže (Samuel Kazda, bývalý papírník), Karel Jelínek (hrobník Jožka Kristus), Stanislav Stolbenko (žonglér Harry Busch), Drahoslava Landsmanová (Kateřina, Zachova žena), Roden Karel (2) (profesor Vondrovič, milenec Kateři), Ivana Mandíková (Magdina dcera), Ilona Petržílková (Magdina dcera), Zdenka Smrčková (Magdina dcera), Andrea Czajczyková (Magdina dcera), Daniel Eghan (Martínek, Magdin syn), Anna Innemannová (Irena), Bohumil Koška (major Jarda Vágner,Magdin bývalý m), Vladimír Jedenáctík (uhlíř Jandáček), Viktor Očásek (vrátný v porodnici), Josef Menzel (kanovník), Václav Brtna (hromotluk), Václav Král (hostinský), Růžena Dvorská (kuchařka), Jindřich Merbs (artista), Antonín Pokorný (apač), Oto Ševčík (svatebčan), Blažena Vernerová (zdravotní sestra) Spol: Alena ŘepováJana ŠimůnkováMiloš Červinka Stp: 088.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 13.03.1970 
 
   Řidič nákladního auta Martin náhodně zajde do opravny obuvi a zdá se mu, že drobný a tichý švec Lájošek Cína tam nemůže být spokojený. Rozhodne, že z něj udělá svého závozníka a za Lájoška oznámí vedoucímu výpověď. Usměvavý a poddajný mužík přijme bez protestů svoji novou existenci. Protože do té doby v dílně i přespával, ubytuje ho Martin v kolonii malých domků na Krejcárku u své milenky Magdy, matky čtyř malých holčiček. Magdě, která patří všem a nikomu, se soužití s obětavým Lájoškem, který se ihned prohlásí otcem jejích dcer, zalíbí. Martin zatím řeší problémy se svojí zákonitou manželkou Kateřinou, která se chce rozvést a odjet do ciziny s milencem. Magda po čase oznámí Lájoškovi, že je těhotná. Ten se těší na své první děcko a vůbec mu nevadí, že se narodí malý mulat. Martínka miluje a věnuje se mu stejně jako dcerkám. Do sousedství se vrátí žonglér Harry a Magda se k němu rozhodne i s dětmi odstěhovat. Martin na Harryho žárlí, ale rvačku s ním prohraje. Nekonečně trpělivý Lájošek, který celou dobu snášel posměch sousedů kvůli soužití s povětrnou ženou, neunese fakt, že by měl přijít o "svou rodinu", a Magdu, která s ním už odmítá žít, zabije sekerou.
   Lorry driver Martin drops into a shoe repair shop one day and it strikes him that the small, quiet cobbler Lájošek Cína can't possibly be happy there. He decides that the cobbler ought to become his driver's mate, and so he gives in Cína's notice to his boss on his behalf. The smiling and amenable man accepts his new life without protest. Because he had previously been sleeping in the workshop, Martin finds him lodgings in a colony of small houses in Krejcárek with his girlfriend Magda, the mother of four small girls. Magda, who belongs to everyone and no one, gets to like living with the altruistic Lájošek, who immediately declares himself the father of her daughters. Meanwhile Martin is having problems with his lawful wife Kateřina, who wants to get a divorce and go abroad with a lover. After a time Magda tells Lájošek that she is pregnant. He looks forward to his first child and isn't bothered when it turns out to be a mulatto child. He loves little Martínek and is as devoted to him as to the daughters. The juggler Harry returns to the neighbourhoods and Magda decides to move in with him and take the children. Martin is jealous of Harry, but loses in a fight with him. The endlessly patient Lájošek, who has endured the ridicule of the neighbours at his living with a woman easy virtue for the whole time, cannot bear the fact that he is going to lose "his family", and he kills Magda, who has already refused to live with him, with an axe.