Smrt si říká Engelchen  (Death Is Called Engelchen)
R: Ján KadárElmar Klos V: Filmové studio Barrandov, 1963 Sk: Feix - Brož VV: Josef Ouzký N: román Smrt si říká Engelchen S: Ján KadárElmar Klos TS: Ján KadárElmar Klos PR: Stanislav Černý AR: Karel ČáslavskýVěra Vláčilová K: Rudolf Milič DK: Josef Pechar AK: Jiří Širc Hu: Zdeněk Liška; archivní – Richard Wagner: převzatá Tannhäuser (Sbor poutníků), Richard Wagner: píseň Tannhäuser (sbor poutníků), Hans Baumann: píseň Wir werden weiter marschieren, lidová píseň: píseň Okolo Hradce, píseň Vsaď se holka, vsaď se se mnou Nahr: FISYO Dir: František Belfín T: Richard WagnerHans Baumann Zp: Oto ŠevčíksborPavel Bártl Arch: Boris Moravec Kost: Lída NovotnáEva VaníkováNita RomanečováMarie BroncováLibuše Černá Ma: Ladislav BacílekJiří HurychAnna Volšičková St: Jaromír Janáček Zv: Černý František (zvuk)Brunclík Bohumír /zvukové efekty/ Op: Bíca Alois plk.Jan OndrovčákBeneš Vladimír prof. H: Jan Kačer (partyzán Pavel Kubec), Eva Poláková (sekretářka Marta), Martin Růžek (lékař), Blažena Holišová (ošetřovatelka Alžběta), Pavel Bártl (sovětský partyzán Dimitrij Astapov), Ezard Hausmann (německý poručík), Otto Lackovič (partyzán Ondra), Vlado Müller (partyzánský velitel Nikolaj), Oľga Adamčíková (vesničanka Rožková zvaná máma), Miroslav Macháček (agent Machů), Čestmír Řanda (sedlák Alois Kroupa), Ota Sklenčka (četník Bárta), Wanda Spinka (venkovské děvče Jožina), Oto Ševčík (dezertér Willy), Michal Kožuch (udavač Cyril Konečný), Antonín Molčík (partyzán Toník), Valtr Taub (německý generál), Ervín Zolar (dezertér Martin), Karel Fořt (Walter), Norbert Chotaš (sturmbannführer SS Engelchen), Alex Jandouš (poddůstojník), Helena Kotoučová (matka Jožiny), Emil Rohan (předseda očistné komise Vaněk), Josef Stehlík (Rožek), Jaroslav Moučka (řidič Vytiska), Jozef Príhoda (Alexej), Otto Šimánek (učitel), Karel Vavřík (hostinský), Václav Podhorský (partyzán), Karel Hovorka (partyzán), Karel Bezděk (partyzán), Gustav Vondráček (partyzán), Jiří Hurych (partyzán), Karla Svobodová (děvčátko z Pasek), Tichánková Věra [dab] (hlas venkovské ženy), Edmund Orián (partyzán v německé uniformě), Jiří Hurych (partyzán oznamující vypálení Pasek) Spol: Jana CunderlováDagmar RašilovováDiana HeringováEva LichtensteinováZbyněk Hloch Stp: 131.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 03.05.1963 © Národní filmový archiv 
 
   Na konci druhé světové války osvobozuje Zlín Rudá armáda a spolu s ní přicházejí i partyzánské oddíly z okolních hor. Mladý partyzán Pavel chce vyhledat velitele trestného komanda SS Engelchena, aby pomstil své padlé kamarády i krutě povražděné obyvatele dvou malých horských vesnic. Dojde k přestřelce a Pavel je těžce raněn do zad. Ocitne se v nemocnici v péči plaché řádové sestry Alžběty a drsného, ale schopného lékaře. Ten Pavlovi netají po operaci možné budoucí komplikace. Zatím je mladý muž ochrnutý a v horečnatých snech a v rozhovorech s Alžbětou si připomíná své válečné zážitky. Partyzánský oddíl operoval v horách a ukrýval se nejprve v Leskovci a později v Pasekách. Podařilo se jim zajmout mladého německého poručíka. I když se jeho vojáci vzdali, on sám věděl, kde jsou partyzáni, a proto musel být popraven. Pavel se v Pasekách setkával s krásnou Martou, která žila dvojím životem. Pracovala jako sekretářka na německém velitelství, ale ve skutečnosti pomáhala svými informacemi partyzánům. Milostný vztah Marty a Pavla je poznamenán válkou. Žena se přichází s Pavlem rozloučit do nemocnice. Nedokáže být do konce života terčem nenávisti těch, kteří o ní nic nevědí. Pavlovi se podaří rozcvičit nohy a opouští nemocnici, aby vyhledal nenáviděného Engelchena.
   At the end of the Second World War the Red Army liberates Zlín, and partisan brigades are coming down from the surrounding mountains and arriving with it. The young partisan Pavel wants to track down the commander of a punitive SS commando, Engelchen, to avenge his fallen comrades and the cruelly slaughtered inhabitants of two small mountain villages. There is an exchange of fire and Pavel is seriously wounded in the back. He finds himself in a hospital in the care of the timid nun Alžběta and a rough but capable doctor. The doctor does not conceal from Pavel the fact that his operation may have lasting complications. For the moment the young man is paralyzed and in fevered dreams and conversations with Alžběta he remembers his wartime experiences. The partisan brigade had been in action in the mountains, hiding first in Leskovec and then in Paseky. They managed to take a young German lieutenant prisoner. Although his soldiers had surrendered, he knew where the partisans were and therefore had to be executed. In Paseky Pavel had meetings with the beautiful Marta, who was living a double life. She worked as a secretary at the German command, but in reality was passing on information to the partisans. The love affair between Marta and Pavel has been distorted by war. The woman comes to bid farewell to Pavel in the hospital. She cannot bear the thought of living out her life as the target of the hatred of people who know nothing about her. Pavel manages to train himself to walk again and leaves the hospital to hunt down the hated Engelchen.