Smrt na Jehle /Zločin v dívčí škole/  (Death at the Needle /The Crime at the Girls' School/)
R: Ivo Novák V: 1965 Dr: Věra KalábováRadovan Kalina VV: Jiří Bečka N: povídka Smrt na Jehle S: Josef ŠkvoreckýIvo Novák TS: Ivo Novák AR: Dagmar Nováková K: Stahl Rudolf ml. DK: Karel Dobřichovský AK: Jiří Širc Hu: Zdeněk Liška; archivní Nahr: FISYO Dir: Štěpán Koníček Arch: Jaroslav Krška Kost: Eva VaníkováLibuše Černá Ma: Karel MarekJiřina BissingerováJiří Nevařil St: Jiřina Lukešová Zv: Jaromír Svoboda H: Petr Kostka (horolezec Bartoš), Jana Gýrová (horolezkyně Jiřina Fikotová), Jan Faltýnek (horolezec František Malát), Lubomír Lipský (poručík Borůvka), Jan Přeučil (kriminalista Pavel Málek), Oldřich Velen (praporčík SNB), Neděla Milan [dab] (hlas příslušníka SNB), Procházka Vladimír (2) (lékař), Jaroslav Mařan (fotograf Láďa), Libuše Pešková (železničářka Nývltová), Petr Prachtl (člen družstva), Jaroslav Svoboda (horolezec Tonda Patera), Milan Frkal (příslušník SNB), Josef Šulc (příslušník SNB), Jan Jílek (příslušník SNB), Norbert Chotaš (příslušník SNB), Pohan Jan [dab] (hlas příslušníka SNB), B. Nejedlo Spol: Jitka HůlkováEva HoráznáJan Kňákal Fo: 35 mm Ve: česká 
 
   Na strmou pískovcovou skálu zvanou Jehla vystupují tři horolezci. První leze Tonda Patera, za ním Bartoš a nakonec jediná dívka ve skupině Jiřina. Čtvrtý člen skupiny František Malát zůstává na tábořišti. Při výstupu na sebe horolezci nevidí, a tak se musejí spolehnout pouze na volání jednotlivých pokynů. Jednu chvíli se Bartoš vyděsí, lano, kterým ho má Tonda jistit je povolené a dokonce sklouzne dolů. Jen obtížně se dostane Bartoš na vrchol a tam nalezne Pateru mrtvého s nožem v zádech. František přivolá příslušníky SNB. Vyšetřovatelem je poručík Borůvka, na první pohled nepříliš obratný muž, vládne však analytickým myšlením. Na pomoc si pozve jinou skupinu horolezců, kteří předvádějí různé možnosti, jak k vraždě mohlo dojít. Zdá se, že pachatelem může být jedině Bartoš, který byl Paterovým sokem v lásce k Jiřině. Také Jiřina měla možnost se v jednu chvíli odpoutat, skálu obejít a čin spáchat. Nejméně podezřelý je František, který se bál lézt na skály, a proto ho ostatní považovali za slabocha. Přesto nakonec právě jeho Borůvka usvědčí z vraždy. František totiž tajně miloval Jiřinu. Kvůli ní překonal strach z výšek, zhoupl se z vedlejší skály na vrchol Jehly a Pateru zabil. Doufal, že Bartoš bude zatčen jako vrah.
   Three mountaineers climb up a steep sandstone rock called Needle. Tonda Patera climbs first, followed by Bartoš and finally the only girl in the group, Jiřina. The fourth member of the group, František Malát, remains in the camping-site. Climbing up, the mountaineers cannot see each other, and thus have to rely on calling out individual instructions. In one moment, Bartoš gets scared - the rope with which Tonda is to protect him has loosened and even slips down. Bartoš gets to the top only with difficulties, finding Patera dead with a knife in his back. František calls the police. The investigator of the murder is Lieutenant Borůvka, not too dexterous a man at first sight, but possessed of a bright analytical mind. He asks another group of mountain climbers for help. They present him various possibilities of how the murder could have been committed. It seems that the culprit could only be Bartoš, who was at the same time Patera's rival in love for Jiřina. But Jiřina, too, had a possibility at one moment to untie herself, go round the rock and commit the crime. The least suspected is František, who was afraid to climb rocks and was thus considered weakling by the others. It is nevertheless him whom Borůvka eventually convicts his of the murder. For František was secretly in love with Jiřina. Because of her he overcame his vertigo, swung to the top of the Needle from the neighbouring rock and killed Patera, hoping that Bartoš would be arrested as the murderer.