Skok do tmy  (Leap in the Dark,A)
R: Vladislav Delong V: Filmové studio Barrandov, 1964 Sk: Šebor - Bor VV: Eliška Nejedlá N: Vladislav DelongOtto Zelenka S: Vladislav DelongOtto Zelenka TS: Vladislav DelongJan KališMilan Nejedlý PR: Věra Pištěková AR: Věra KalesováJaroslava Čapková K: Jan Kališ DK: Alexandr Rašilov AK: Vladimír Zajíc Hu: Svatopluk Havelka; archivní – Jaroslav Ježek: píseň Babička Mary, píseň Možná, že jo, možná, že ne, píseň Nemelem, nemelem Nahr: FISYO Dir: Štěpán Koníček T: Jiří VoskovecJan Werich Zp: sbor Arch: Milan Nejedlý Kost: Fernand VáchaAnna BeránkováEliška Machanová Ma: František MalecJosef LojíkAlena Lojíková St: Antonín Zelenka Zv: Ladislav HausdorfBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ Op: Bíca Alois plk. kom: Václav Voska H: Martin Růžek (Štěpán Hradecký), Jaroslav Mareš (Karel Vrána vl.jm. Vacek), Radoslav Brzobohatý (Honza), Václav Voska (MUDr.Gruber), Miroslav Macháček (Eda Hertl), Květoslava Houdlová (Hertlova žena), Kreuzmannová Alena [dab] (hlas Hertlové), Marie Tomášová (Zdena, Kalábova žena), Vlastimil Hašek (odbojář Petr Vosecký), Eva Sirotková (Voseckého žena), Josef Větrovec (odbojář Malík), Zdeněk Řehoř (železničář Moučka), Alena Hesounová (Moučkova žena), Věra Bublíková (výčepní Marie Uhrová), Slávka Budínová (udavačka Kirchmaierová), Vladimír Hlavatý (domovník), Ivo Palec (Kaláb), Karel Hlušička (železniční strážný Pinkas), Norbert Chotaš (důstojník wehrmachtu), Emil Kadeřávek (pilot), Miroslav Kalný (německý voják), Václav Kaňkovský (výběrčí plynu), Lubomír Kostelka (postřelený pacient), Vítězslav Černý (muž v hospodě), Ladislav Křiváček (mladý dělník v tramvaji), Míla Myslíková (sousedka Malásková), Jindřich Narenta (gestapák ve vlaku), Jarmila Navrátilová (ošetřovatelka), Jan Pohan (ruský navigátor), Ervín Zolar (gestapák v nemocnici), Pavel Spálený (železničář Loukotka), Ivo Foustka (důstojník wehrmachtu), Zdeněk Novotný (gestapák v civilu), Karel Plzák (gestapák v civilu), František Hájek (trafikant), Jana Hrdličková-Poláková (mladá průvodčí), Miloslav Janovský (primář), Jan Kouba (průvodčí), Marian Cingroš (harmonikář), Václav Podhorský (brusič), Lohniský Václav [dab] (hlas kněze, znějící z kostela), Josef Skrčený (dělník před továrnou), Otakar Sochor (muž v koženém kabátě) Spol: Vilemína BinterováIvana MikolášováAnna MejtskáJiří Hlupý Stp: 092.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 28.08.1964 © Národní filmový archiv 
 
   Teror, rozpoutaný v Čechách a na Moravě po atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha, tvrdě dopadl na celý český odboj a téměř jej zlikvidoval. S cílem navázat s odbojem přerušené spojení a pomoci mu znovu v boji jsou z Moskvy vysláni tři parašutisti: Štěpán, Karel a Honza. Všichni přistanou bez zranění v určeném prostoru, odkud mají pokračovat vlakem. Hned v prvních chvílích ve vlasti mají smůlu. Prozradí je železničář, který v Karlovi poznal bývalého spolužáka. Jeho zradu zaplatí svým životem Honza. Štěpán a Karel pokračují v cestě do Prahy, kde po dlouhém beznadějném putování najdou útulek a naději na spojení s odbojáři. Pomáhá jim doktor Gruber; při předávání instrukcí v nemocnici je však patrně vyslechne čekající pacient. Karel, kterého stále sužuje pocit viny za Honzovu smrt, protože včas nezabil zbabělého spolužáka, na pacienta vystřelí. Tím na sebe upozorní německé vojáky a v následujícím boji zahyne. Postřelený muž na nemocničním lůžku před gestapem jen tiše opakuje: "Nevím nic." Jeho smrt stejně jako Karlova byla zbytečná. Společný úkol - navázat spojení - už může dokončit jen Štěpán.
   The terror unleashed in Bohemia and Moravia following the assassination of the Acting Reichsprotector Heydrich, has hit the whole Czech resistance hard and almost destroyed it. With the aim of re-establishing broken communications with the resistance and helping it to resume the fight, three parachutists are sent from Moscow: Štěpán, Karel and Honza. All of them land without injury at the designated spot, from where they are supposed to continue by train. They have bad luck almost as soon as they are back in their homeland. A railway worker who recognizes Karel as a former schoolmate betrays them. Honza pays for the betrayal with his life. Štěpán and Karel continue on their way to Prague, where after long and hopeless wanderings they find shelter and the hope of link-up with the resistance. They are helped by a Doctor Gruber, but when they are receiving instructions in a hospital they are clearly overheard by a waiting patient. Karel, who continues to be tormented by a sense of guilt at Honza's death, since he had failed to kill the cowardly schoolmate in time, shoots at the patient. This draws the attention of German soldiers and in the following struggle he dies. The wounded man on the hospital bed simply quietly repeats, "I know nothing", in front of the Gestapo. Like Karel's, his death is pointless. Only Štěpán is left to fulfil orders and establish communication with the resistance.