První den mého syna  (Chance Meeting)
R: Ladislav Helge V: Filmové studio Barrandov, 1964 Sk: Šebor - Bor VV: Ladislav Terš N: novela První den mého syna S: Ivan KřížLadislav Helge TS: Ivan KřížLadislav Helge PR: Václav Matějka AR: Libuše VaněčkováDrahomíra Králová K: Jiří Tarantík DK: Jan Kváča AK: Bohumil Paris Hu: Svatopluk Havelka; archivní – lidová píseň: píseň Sedí sokol na javori, František Hřebačka-Mikulecký: píseň Vínečko bílé, Kopecký Karel (hudebník): píseň Schody do nebe, skupina The Shadowspíseň Nahr: FISYO Dir: František Belfín T: lidová píseňFrantišek Hřebačka-MikuleckýJindřich Faktor Zp: Petr KostkaLadislav Sucháneksbor mužský Arch: Miroslav Hrachovec Kost: Aša TeršováVěra Hromádková Ma: Ladislav BacílekVáclav VolkVlasta Matuchová St: Josef Dobřichovský Zv: Roman HlochBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ H: Petr Kostka (Oldřich Olejník), Vladimír Pucholt (Jiří Kouba zvaný Žluťásek), Luděk Munzar (Ancek, šéf party), Klára Babrajová (Maruška, přítelkyně Jiřího), Ladislav Suchánek (vrátný), Helena Kružíková (Koubová, Žluťáskova matka), František Němec (Karel zvaný Kajman, člen party), Jaroslav Dufek (Vondráček, mistr elektrikářů), František Šlégr (vinárník Švach), Zdeněk Jaša (Dráp, člen party), Miloslav Kročil (mladý elektromontér), Jana Gýrová (dívka v telefonní budce), Musil Oldřich [dab] (hlas taxíkáře), Řehoř Zdeněk [dab] (hlas lékaře), Moučka Jaroslav [dab] (hlas mistra montérů) Spol: Doriana FelberováRůžena Hejsková Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 26.03.1965 
 
   Třicetiletý dělník Oldřich, který zapíjí čerstvě narozeného syna, se na svém putování po vinárnách a hospodách seznámí se sedmnáctiletým výrostkem Žluťáskem. Žluťásek je problémový mladík. Po konfliktech v práci opustil zaměstnání a jakési uspokojení nachází v partě, vedené zkrachovalým hercem Anckem. Také doma nenachází podporu, otec se ztratil neznámo kam a matka není schopna se s tím vyrovnat. To všechno se Oldřich dozví druhý den ráno, když se spolu se Žluťáskem probudí na záchytce. Žluťáskův osud zaujme novopečeného otce natolik, že se začne o chlapce starat. Žluťásek přijímá jeho zájem zpočátku s nedůvěrou, ale později je rád, že našel v Oldřichovi kamaráda. Pozve ho také do Anckovy party. Oldřich rozpozná v Anckovi cynického člověka, který mladé učí krást a opíjet se, a řekne mu své mínění do očí. Ve rvačce ho však silnější Ancek přemůže. Oldřich, ponížený porážkou, odejde od přihlížejícího Žluťáska s vyčítavými a zlými slovy. Smutný hoch ve žlutém tričku zůstane zase sám.
   Wandering around wine bars and pubs drinking, thirty-year old worker Oldřich, who is celebrating the birth of his son, meets a seventeen-year old lad called Yellow T-shirt Boy [Žluťásek]. Yellow T-shirt Boy is a problematic young man. Forced to leave his job because he kept provoking conflicts, he now finds some satisfaction as a member of a gang led by the failed actor Ancek. He gets no support at home either; his father has vanished without a trace and his mother has been unable to cope. Oldřich learns all this in the small hours of the following day, after waking up next to Yellow T-shirt Boy sobering-up station. The new father is so moved by the young man's life that he starts taking care of the boy. Yellow T-shirt Boy is distrustful at first but is finally glad to have found a friend in Oldřich. He invites him to join Ancek's gang. Oldřich sees that Ancek is a cynical man who teaches the young boys to steal and drink, and he confronts Ancek. There is a fight. Ancek is stronger and overpowers him. Embarrassed by the defeat, Oldřich abandons Yellow T-shirt Boy, who has stood by and kept out of the fight. He leaves with a tirade of scolding and offensive words. The sad boy in his yellow T-shirt is alone again.