Prázdniny s Minkou  (Holiday with Minka)
R: Josef Pinkava V: Filmové studio Gottwaldov, 1962 VV: Dušan Schaffer N: Jiří Blažek S: Jiří BlažekJosef Pinkava PR: Vladimír HrubešBohumil Svoboda K: Jiří Kolín AK: Oldřich ŘičánekRudolf Červenka Hu: Vlastimil Hála; archivní – Jiří Šlitr: píseň Ach, ta láska nebeská, Jiří Šlitr: píseň Písnička pro Zuzanu, Ludvík Podéšť: píseň Babičko, nauč mě charleston /parafráze Dědečku, prosím Tě/, Jiří Suchý: píseň Pramínek vlasů Nahr: FISYO, Orchestr Karla Vlacha Dir: Štěpán Koníček T: Jiří SuchýL. Binovský Zp: Waldemar MatuškaEva Pilarovásbor dětskýJiří Suchý Arch: Jaroslav Krška Ma: Jiří Budín St: Antonín Štrojsa Zv: František StrangmüllerBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ H: Veronika Štefanová (Vlasta), Luboš Petřík (Jirka Souček), Petr Sobotka (Josífek), Luděk Panáček (Láďa), Pavel Bolek (Vašek), František Očadlík (Karlík, Vlastin bratr), Milena Asmanová (Součková, Jirkova matka), Helena Kotoučová (babička Kalendová), Svatopluk Matyáš (Lojza), Eva Matalová (Lojzova žena), Jitka Rákosníková (Bursáková), Blažek Zdeněk (2) (družstevník František), Jan Matýsek (Vlastin otec), Karel Meister (předseda JZD Josef Souček, Jirkův), Adolf Minský (Vaškův děda), Arnošt Kotouč (účetní), Blažena Rýznarová (prodavačka), Evžen Kubíček (družstevník), Hlinomaz Josef [dab] (hlas řidiče nákladního auta) Spol: JZD VýšoviceStátní statek Světlá Hora Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 31.05.1963 © Národní filmový archiv 
 
   Parta vesnických dětí uprosí předsedu JZD, aby koupil od jednoho družstevníka koníka Minku. Děti se o Minku starají a vozí s ní zemědělcům na pole svačiny a obědy. Tím si vydělají peníze a mohou si dokoupit vybavení, aby mohly vyrazit s Minkou na prázdniny do hor. V horách pomáhají Vaškovu dědovi pást krávy a po čase ho přemluví, aby si na několik dní zajel do vesnice. O krávy i o světničku se mu postarají. Děti si po jeho odchodu vedou dobře a poslouchají rozumnou Vlastu. Problémy však mají s nafoukaným Jirkou, synem předsedy družstva. Tomu se Vlasta líbí a rád se před ní vytahuje. Do práce se nehrne, nejraději by se jen projížděl na Mince. Seznámí se s chlapci z nedaleké vesnice a nechá se od nich vyprovokovat k závodu na koních. Neuspěje však a navíc mu v bouři, která se po závodě rozpoutá, uteče Minka. Při hledání koně se Jirka zraní. Parta mu však pomůže, společně koníka najdou a zapomenou na všechna nedorozumění. Ke konci prázdnin se pak všichni spokojeně vrátí domů.
   A group of children from the village wheedle the leader of the local Standard Farming Cooperative into buying a horse, Minka, from one of the cooperative's members. The children look after Minka and use it to take snacks and lunch to the fields for the farmers. This way they can make some money to buy equipment so that during the holidays they can head for the mountains with Minka. In the mountains, they take the cows out to pasture for Vašek's grandfather and persuade him to go to the village for a couple of days while they look after his cows and cottage. After his departure, the children, led by the practical Vlasta, manage well. Jirka, the cooperative leader's arrogant son, is the only one causing problems. He fancies Vlasta and likes to show off in front of her. He doesn't like working and prefers to spend all his time just riding around on Minka. He makes friends with boys from a nearby village and they taunt him into competing in a race on horseback. He fails, however, and moreover in a freak storm after the race, Minka runs away. Jirka goes out looking for the horse and hurts himself. The other children help him, the horse is found and all the misunderstandings are resolved. The holidays are almost over and they all return home happily.