Piknik  (Picnic,The)
R: Vladimír SísLadislav Smoček V: Filmové studio Barrandov, 1967 Sk: Šmída - Fikar Dr: Radoslav SeluckýVáclav Nývlt VV: Zdeněk Oves N: divadelní hra Piknik S: Ladislav SmočekVladimír Sís TS: Vladimír Sís PR: Milan KadlecBohumil KoubaMilan Kadlec AR: Růžička Jiří st.Jana Novotná K: Stanislav Milota DK: Bohumil Rath Hu: Jan Klusák; archivní – píseň xhoj Ando Nahr: FISYO Dir: Štěpán Koníček Zp: Jiří HálekPavel Landovský Arch: Karel Lier Výtv: Jiří Kovařík Kost: František SadílekMarie Broncová Ma: Miloslav KoubekJosef Lojík St: Miroslav Hájek Zv: Jiří Pavlík H: Jiří Hálek (vojín Slim Rozden), Milan Sandhaus (četař Grackmiller), Pavel Landovský (kaprál Robert Burda), Josef Somr (vojín Bill Tall), Miroslav Macháček (vojín Edy Smile) Spol: Emanuela PeterováVilemína BinterováJitka ŠulcováLibuše Jahodová Stp: 069.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 01.03.1968 
 
   Tropický ostrov v Tichomoří, rok 1945. Oddíl pěti amerických vojáků se prodírá bambusovým houštím a spletí lián do nitra ostrova. Pátrají po nepřátelských Japoncích. V podvečer se zastaví na palouku, obklopeném hustým porostem. Může to být past. Při prohlídce okolí palouku narazí na stezku. Mohla ji vyšlapat zvěř, ale také nepřítel. Vojáci jsou unaveni a nechce se jim na další průzkum. Proto se na něj vydává sám četař Grackmiller. Zbývající muži usnou, brzy se však probudí a začnou hovořit. Jejich řeč je poznamenaná nervozitou a úzkostí, znásobenými neobvyklým šramotem, zaznívajícím z džungle. Ironický Smile zmizí v džungli, aby zjistil původce hluku. Na palouku jsou slyšet jeho kroky a pak podivný zvuk, jako by někdo táhl něco těžkého po zemi. Podezřívaví Burda a Tall se po návratu bledého Smilea jdou do křoví podívat, ale nic nenajdou. Čas plyne, četař se nevrací, v dálce jde japonské družstvo neslyšně džunglí. Rozden a Smile se opijí a začnou hlasitě křičet, zpívat a prát se. Tall naznačí, že Smile možná zabil četaře. Jeho podezření se přenese na ostatní. Vrhnou se proto na Smilea a málem ho utlučou. Ráno se bez četaře vydají na zpáteční cestu. Přepadnou je Japonci. Po chvíli přestřelka umlkne a v džungli se rozhostí ticho.
   A tropical island in the Pacific, the year is 1945. A detachment of five American soldiers slog their way through a jungle overgrown with bamboo and liana vines. They are heading for the island's interior, in search of the enemy, the Japanese soldiers. As the evening draws near, they halt at a clearing surrounded by thick vegetation. The place could be a trap. As they search the surroundings they find a path. Perhaps it's the animals that made it, but it may have been the enemy. The soldiers are tired and don't want to carry on scouting, and the Sergeant Grackmiller sets off by himself. The rest of the men fall asleep, but they soon wake up and begin to talk. Their voices are apprehensive and alarmed by the unusual noise coming from the jungle. The ironical Smile disappears in the jungle to learn what is causing the racket. At first there is a sound of his steps moving through the jungle and then there is a strange sound, as if someone were dragging something along the ground. When Smile returns, his face pale, the suspicious Burda and Tall go into the bushes to investigate but find nothing there. Time passes and the sergeant does not return. In the distance, we see the Japanese squad noiselessly moving through the jungle. Rozden and Smile get drunk and begin to shout loudly, to sing and to quarrel. Tall suggests that Smile may have killed the sergeant. The others are tainted with his suspicion. They hurl themselves on Smile and nearly beat him to death. In the morning, the soldiers are heading back without the sergeant when the Japanese attack them. In a little while, the shooting ceases and dead silence falls over the jungle.