Pět holek na krku  (Left with Five Girls)
R: Evald Schorm V: Filmové studio Barrandov, 1967 Sk: Švabík - Procházka Dr: Marcela Pittermannová VV: Petr Čapek N: kniha Pět holek na krku S: Iva HercíkováEvald Schorm TS: Evald SchormJan Čuřík PR: Růžička Jiří st. AR: Jana RozbrojováAnna Lackovičová K: Jan Čuřík DK: Oldřich Hubáček AK: Jiří Polák Hu: František Belfín; archivní – Carl Maria von Weber: převzatá Čarostřelec, Modest Petrovič Musorgskij: převzatá Boris Godunov, lidová píseň: píseň Hop hej, cibuláři, František Hais: píseň Na hranicích města německého, píseň Vojáci jdou Nahr: FISYO Dir: František Belfín T: lidová píseň Zp: sbor dívčísbor mužský Arch: Leoš Karen Kost: Jarmila KonečnáEmilie KůtováBohumila Maršálková Ma: Vladimír Černý St: Jiřina Lukešová Zv: František StrangmüllerBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ Op: Iva Hercíková H: Andrea Čunderlíková (Nataša Pleskotová), Jana Krupičková (Zdena Martínková), Lucie Žulová (Jana Modrá), Dana Matějková (Jiřina Zelenková), Markéta Křenková (Libuše Králová), Martin Vedra (Petr), Leoš Suchařípa (Natašin otec, předseda bytového od), Dagmar Cejnková (Natašina matka), Vojtěch Ron (správce zámku), Marie Durnová (prodavačka v bufetu), Jiřina Logačevová (stará paní), Lubomír Tlalka (vedoucí obchodu), Milada Vítová (Petrova matka), Vlasta Petříková (uvaděčka), Pavel Bošek (vlezlý muž), Josef Skrčený (Jiřinin otec), Milan Uherek (učitel zpěvu), Anna Portová (žena na úřadu), Petr Rýdel (návštěvník), Němeček Josef (2) (muž v obchodě), Petr Doubravský (dirigent), Libuše Domanínská (Agáta v opeře Čarostřelec), Jaroslav Kachel (Max v opeře Čarostřelec), Zdena Tomková (Anička v opeře Čarostřelec), Růžička Petr (2) (Otokar v opeře Čarostřelec), Josef Vojtíšek (poustevník v opeře Čarostřelec), Dalibor Jedlička (Kašpar v opeře Čarostřelec), Vladimír Šorsák (Kilián v opeře Čarostřelec), Bohuslav Maršík (Kuno v opeře Čarostřelec), Karel Janda (žadatel na úřadě), Helena Růžičková (prodavačka v antikvariátu), Arne PoledňákMonika HoranováMarcela MartínkováM. MichalcováM. Hercíková Spol: Jana CunderlováŠtěpánka StříbrnáLeopold ZemanOldřich Mrňák Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 27.10.1967 
 
   Otec čtrnáctileté Nataši je předsedou bytového odboru MNV. Z jeho funkce patrně pramení vysoký standard životní úrovně rodiny. Nataša má všechno, dokonce i lóži v místním divadle. Přesto není šťastná. Rodiče si pro ni nikdy nenajdou čas a čtveřice spolužaček, k nimž by Nataša ráda patřila, jí závidí a využívá ji. Nataša se seznámí s chlapcem Petrem a má s ním první schůzku. Děvčata ji však zamknou v šatně a pokrytecky se nabídnou, že Petrovi odnesou vysvětlující dopis. Místo Natašiny omluvy však napíší jiný dopis, v němž se mu dívka beze studu nabízí. Petr se proto chová k Nataše odmítavě. Děvčata se dál nechají od Nataši hostit, ale využijí každé příležitosti, aby plaché spolužačce ublížily. Nataša se cítí osamělá a rozhodne se vzít si život. Předtím chce mluvit s kamarádkami a Petrem. Dozví se, jak to bylo s dopisem a uvědomí si, že ji dívky nenávidí. Všechno prozradí rodičům a Natašin otec si stěžuje u ředitelky školy. Nataša hořkým prožitím nenávisti druhých i svým činem dospěla a s Petrem se rozejde. Závěrečná slova z opery Čarostřelec, která provázela Natašiny pokusy najít přátelství, jsou smutným komentářem dívčiny proměny: "Kdo srdce má čisté a brání se zlému, smí v největší lásku vždy důvěru mít."
   The father of fourteen-year old Nataša is the chairman of the housing department at the Municipal National Committee. His position is probably the cause of the high living standard of his family. Nataša has everything, even a box in the local theatre, but despite all this she is still unhappy. Her parents are never able to find time for her and the group of four of her girl-classmates, to which Nataša would like to belong, envy her and misuse her. Nataša meets a boy named Petr and is going to have her first date with him. But the girls, aware of her date, lock her in the school cloakroom and hypocritically offer themselves to carry a letter of explanation to Petr. But, instead of Nataša's apologies, they write and deliver another letter in which the girl is shamelessly offering herself to him. Petr therefore behaves reluctantly to Nataša. The girls continue to let Nataša treat them but make the best of every occasion to hurt their shy classmate. Nataša feels lonely and decides to take her life, but first wants to talk to her "friends" and Petr. She thus learns the truth about the letter and finally realizes that the girls hate her. She reveals everything to her parents and Nataša's father complains to the schoolmaster. Due to both her bitter experience of the hatred of the others and the results of her actions, Nataša grows mature and splits with Petr. The closing words from The Freischütz opera, which used to accompany Nataša's attempts to find friendship, are a sad comment on the girl's transformation: "Those whose hearts are pure and who oppose evil can always trust in the deepest love."