Pěnička a Paraplíčko  (Burglar and Umbrella)
R: Jiří Sequens V: Filmové studio Barrandov, 1970 Sk: Brož Miloš VV: Josef Císař N: povídka Pěnička a Paraplíčko, Jiří Marek: sbírka povídek Panoptikum hříšných lidí S: Jiří MarekJiří Sequens TS: Jiří Sequens PR: Jiří Mikeťuk AR: Věra PištěkováAlena Mikeťuková K: Miloslav Harvan DK: Kamil KadeřábekRudolf Jokl AK: Vojtěch Kuthan Hu: Zdeněk Liška; archivní – Zdeněk Liška: píseň Píseň flamendrů, píseňZdeněk Liška: píseň Hříšní lidé Nahr: FISYO Dir: František Belfín T: Vladimír Sís Zp: Fišer Stanislav [dab]Miloš ZavřelMichaela ČernáHana TalpováJosef ZímaInkognito kvartet Arch: Černý Karel (architekt) Kost: Vladimír SynekVlastimil HasalaJiřina Drvotová Ma: František NovotnýLibuše ŠvejdováJanina Bursová St: Jan Chaloupek Zv: Adolf Nacházel H: Jaroslav Marvan (policejní rada Karel Vacátko), Josef Vinklář (inspektor Josef Bouše), Josef Bláha (inspektor Josef Brůžek), Jiřina Bohdalová (prostitutka Anča Kulatá zvaná Para), Radoslav Brzobohatý (bývalý kasař Josef Pěnička), Bohumil Šmída (kasař Mlíko), Moučka Jaroslav [dab] (hlas kasaře Mlíka), Martin Růžek (majitel domu Petr Holeček), Bohuslav Čáp (nuselský komisař), Ota Sklenčka (policejní lékař MUDr.Vejvoda), Jaroslav Raušer (policejní prezident), Stanislav Fišer (tenorista Sláva Podrazil), Jiřina Štěpničková (Pěničkova bytná), Miroslav Homola (vrchní Chládek), Mirko Musil (nadstrážník Křídlo), Robert Vrchota (parťák uhlířů), Václav Kaňkovský (strážník), Bohumil Koška (strážník), Vladimír Navrátil (strážník), Zdeněk Braunschläger (strážník), Miroslav Malina (strážník), Vladimír Medek (strážník), Jiří Smutný (strážník Hrůza), František Holar (vrátný v hotelu), Josef Zíma (zpěvák v putyce), Viktor Očásek (muž s novinami v kavárně), Jaroslav Tomsa (tanečník v putyce), Ivo Niederle (novinář), František Bohdal (Evžen), Ela Šilarová (služka), Jan Blažek (zápasník), Petr Jákl (zápasník), Jiří Kasík (zápasník), Jiří Mašín (zápasník), Otakar Rademacher (zápasník), Jiří Vach (zápasník), Jan Váňa (zápasník), Zdeněk Srstka (zápasník/dubl za Mlíka), Antonín Janů (hudebník), Antonín Kryl (hudebník), Rudolf Přibík (hudebník), Karel Turnovský (hudebník), Jaromír Vrba (hudebník), Elena Lindauerová (tanečnice), Hana Talpová (tanečnice), K. Samková (tanečnice), Březinová (tanečnice), Eva Cízlová (tanečnice), Ditrichová (tanečnice), Dufková (tanečnice), Duchoňová (tanečnice), Janusová (tanečnice), Blažek Zdeněk (2) (tanečník), Antonín Loužecký (tanečník), Jindřich Panáček (fotograf) Spol: Hana JozífkováJana SukováAlena HavlíčkováMiloš Červinka Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 09.04.1971 
 
   Za ranního šera je v Praze ve Vltavě nalezena mrtvola kasaře Toufara se zabodnutým nožem v zádech. Inspektoři Bouše a Brůžek navštíví jeho milenku, prostitutku Annu Kulatou zvanou Paraplíčko a je zjevné, že než otevřela dveře svého bytu, oknem kdosi utekl. Paraplíčko je předvedena k výslechu k šéfovi kriminálky - radovi Vacátkovi, ale i když je šokována fotografií mrtvého, nepřizná nic. Před Toufarem žila Paraplíčko s kasařem Pěničkou, který jí velmi miloval a odvedl ji od pouličního řemesla. Když však dostal tři roky kriminálu, Paraplíčko začala žít se surovým Toufarem a ten ji znovu vyhnal na ulici. Pěnička je proto v případě vraždy nejpodezřelejší. Už je tři měsíce doma a pracuje u uhlířů, kteří mu potvrdí alibi. Paraplíčko má ale z Pěničky strach a na radu kriminálníka Mlíka oznámí Vacátkovi, že vražedný nůž byl Pěničkův. Policisté přijdou kasaře zatknout, ale ten uprchne k půdě domu, tam se zabarikáduje a po pronásledovatelích střílí. Nakonec se za ním vydá sám pan rada. Pěnička se přizná k zabití Toufara v sebeobraně při rvačce a Vacátko ho přemluví, aby se odevzdal do rukou spravedlnosti. Odjedou spolu fiakrem a rozlítostněná Anna se vrací ke starému způsobu života, zavěšená do nového milence - Mlíka.
   In the morning twilight of Prague, the dead body of the safebreaker Toufar is found floating on the river Vltava with a knife in his back. Inspectors Bouše and Brůžek visit Toufar's lover, the prostitute Anna Kulatá, nicknamed Umbrella [Paraplíčko], and it is apparent that the moment before she opened the door of her flat, someone fled through the window. Umbrella is summoned for examination to the head of the criminal police - Police Councilman Vacátko, but although shocked by the photograph of the dead man, she does not confess to anything. Before Toufar, Umbrella lived with the safe-breaker Pěnička, who loved her very much and made her quit her street trade. But when he was sentenced to three years' imprisonment, Umbrella began to live with the brute Toufar, who chased her to street again. In the case of the murder, Pěnička is therefore the prime suspect. He has been at home for three months already and works with the coal-men, who confirm his alibi. But Umbrella is afraid of Pěnička and, following the advice of the criminal nicknamed Milk [Mlíko], tells Police Councilman Vacátko that the murder weapon belonged to Pěnička. The police come to arrest the safe-breaker, but he runs away to the attic of the house, barricades himself and shoots at his pursuers. Eventually, Police Councilman Vacátko himself sets off to face him. Pěnička confesses to killing Toufar in self-defence in a fight and Vacátko convinces him to hand himself over to justice. They leave together in a hackney carriage and the grieving Anna goes back to her old way of life, hooked on to the arm of her new lover, Milk.