Ovoce stromů rajských jíme  (We Eat the Fruit of the Trees of Paradise)
R: Věra Chytilová V: Filmové studio Barrandov/Elisabeth Films Brusel, 1969 Sk: Juráček - Kučera Dr: Václav NývltZdeněk Bláha VV: František Milič N: Ester Krumbachová S: Ester KrumbachováVěra Chytilová TS: Věra Chytilová PR: Věra Ženíšková AR: Kateřina Reimanová K: Jaroslav Kučera AK: Jiří Pospíšil Hu: Zdeněk Liška; archivní – píseň Ovoce stromů rajských jíme Nahr: FISYO Dir: František Belfín Zp: sbor Arch: Vladimír Labský Výtv: Ester Krumbachová Kost: Bohumila MaršálkováVěra Kubíková Ma: Josef LojíkIvana MestekováIvana Peštuková St: Miroslav Hájek Zv: Ladislav Hausdorf H: Jitka Nováková (Eva), Novák Karel (1) (Josef), Somr Josef [dab] (hlas Josefa), Jan Schmid (Robert), Klusák Jan [dab] (hlas Roberta), Eva Gabrielová (žena v klobouku), Julius Albert (starý pán), Blanka Hušková (mladá dívka), Luděk Sobota (muž s kyticí), Jaromír Vomáčka (strýc), Alice Auspergerová (teta), H. Čiháková (blondýna), H. Kocianová (stará dáma), F. Kopecký (pán na pikniku), V. Grunclová (žena), M. Neumayerová (žena), Z. Růžičková (žena), Štefanová (žena), Tomášková (žena), M. Viklerová (žena), Tomáš Škrdlant (muž), P. Hozák (muž), F. Slezák (muž), J. Hanzal (muž), V. Pirunčík (muž), I. Procházka (muž) Spol: Bohumila VelkováJitka ŠulcováAleš Voleman Stp: 095.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 31.07.1970 
 
   V zahradě penziónu si užívá siestu Eva s manželem Josefem. Zde se oba seznámí s osamělým, tajemně vypadajícím Robertem. Při hře Robertovi vypadne z kapsy klíč. Zvědavá Eva ho sebere a vydá se na průzkum. V Robertově pokoji najde zablácenou aktovku, kterou Robert před tím zapomněl u jejího záhonu s petrželí, a v ní razítko-datumovku. Potom se dozví, že byla nalezena další oběť neznámého vraha žen. Na jejím čele bylo razítko s číslicí a datem. Eva pochopí, že vrahem je Robert. Robert si domyslí, že Eva odhalila jeho totožnost a několikrát se ji pokusí zabít. Eva se přizná Josefovi, že byla v Robertově pokoji, a manžel začne žárlit. Když se mu žena svěří, že se Roberta bojí, nevěří jí. Dokonce se s Robertem spřátelí. K dalšímu pokusu o vraždu Evy se Robert důkladně připraví. Odvede ji do baru a otevřeně jí oznámí svůj úmysl. Mohla by ho totiž prozradit a kromě toho mu zabíjení přináší rozkoš. Poslední přání Evy před smrtí je vypůjčit si od vraha kabát, protože je jí zima. Pak z jeho kapsy vytáhne pistoli a Roberta zastřelí. Po návratu se Josef vyptává, kde byla. Oba se však nakonec shodnou, že je lépe nic nevědět. Všechno si vzájemně odpustí a budou žít šťastně jako doposud.
   In the garden of a pension, Eva and her husband Josef are enjoying a siesta. Here, they meet with the lonesome, mysterious-looking Robert. During play, a key falls out of Robert's pocket. The curious Eva picks it up and sets off on an expedition. In Robert's room, she finds a briefcase soiled with mud, which Robert had forgotten by her parsley patch before, and in it, a date-stamp. Soon afterwards, she learns that another victim of an unknown murderer of women has been found, with a number and date stamped on her forehead. Eva concludes that the murderer must be Robert. Robert reckons that Eva has revealed his identity and tries to kill her several times. Eva confess Josef about her presence in Robert's room, but the husband turns jealous and does not believe his wife's fear of Robert. He even becomes Robert's friend. Robert prepares thoroughly for the next attempt to murder Eva. He takes her to a bar and openly announces his intention to her - for she might reveal him and besides, killing brings him pleasure. Eva's last wish before she dies is to borrow a coat from the murderer, because she is cold. Then, she pulls a gun out of his pocket and shoots Robert dead. Josef returns to the pension and investigates where she has been. They both, however, agree that it would be better not to know anything, forgiving each other everything and going to live happily ever after as they used to live before.