Oranžový měsíc  (Orange Moon)
R: Antonín Moskalyk V: Filmové studio Barrandov, 1962 Sk: Feix - Brož VV: Josef Beran N: ]; Ota Hofman S: Ota Hofman TS: Antonín MoskalykAntonín Moskalyk PR: Zdeněk Kubeček AR: Petr RuttnerAlena MikeťukováAnna Pokorná K: Vladimír Novotný DK: Miloš Petrolín AK: Emil Hora Hu: Ladislav Simon; archivní – Ladislav Simon: píseň Oranžový měsíc, Karel Valdauf: píseň Pod jednou střechou Nahr: FISYO, Orchestr Karla Vlacha Dir: František BelfínKarel Vlach T: Pavel KoptaLadislav Jacura Zp: Eva Pilarovásbor Arch: Oldřich Bosák Kost: Karel PostřehovskýMarie JindrováVěra KubíkováEliška Krajíčková Ma: František ČížekHeda Aksamitová St: Jan Chaloupek Zv: Jiří Lenoch H: Michal Koblic (Petr), Jan Skopeček (tramvaják František Brajer, Petrův), Slávka Budínová (sousedka Málková), Eman Fiala (děda Mejstřík), Čestmír Řanda (tlustý tramvaják), Ferdinand Krůta (tramvaják Ferda), Jiří Bruder (tramvaják Jirka), Václav Švec (tramvaják), Karolina Slunéčková (tramvajačka Olinka), Karel Hospodský (poslanec), Lena Birková (úřednice), Nina Popelíková (úřednice na poště), Pavla Maršálková (energická sousedka), Svatava Hubeňáková (horlivá sousedka), Hermína Vojtová (stará sousedka), Božena Böhmová (žena se psem), Eva Svobodová (žena v pohřebním průvodu), Míla Myslíková (mladá sousedka), Vladimír Huber (starší muž v klobouku), Zdeněk Hodr (muž v brýlích), Vladimír Pucholt (učedník-automechanik), Meister Karel ml. (hudebník), Sklenčka Ota [dab] (hlas poslance), Karel Smyczek (kluk na ulici), Radúz Chmelík (tlustý muž), Tomáš Sedláček (učedník), Miloš Haken (tramvaják), Josef Drbohlav (hostinský) Spol: Jana KoubováJana KulhánkováBohumil Nový Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů © Národní filmový archiv 
 
   V pražském činžáku žije Petr se svým otcem tramvajákem. Oba jsou dobří kamarádi a společně vedou skromnou domácnost. Večer před usnutím spřádají plány, jak utratí peníze, které snad někdy vyhrají v Sazce. Petr sní o prázdninách u moře, nad kterým jistě v noci září oranžový měsíc. Jednoho dne pošle otec Petra na poštu s vyplněným tiketem Sazky. Na poště je však zavřeno a Petr musí počkat, až skončí polední přestávka. Zatím se zabaví s kamarády a při hře přijde o desetikorunu na Sazku. Než se mu podaří ji dostat zpět, pošta už tikety nepřijímá. Petr nemá odvahu přiznat se otci. V neděli jede kropící tramvají s otcem a dědou Mejstříkem po Praze. Jejich trasa vede kolem fotbalových hřišť, kde se hrají důležité zápasy. Otec si zapisuje výsledky a ke konci dne si je jist, že vyhrál první cenu. Večer oslavuje s kamarády výhru. Když se dozví, že tipoval správně, ale pro Petrovo zanedbání peníze nezíská, velmi se na synka rozzlobí. Pak si však uvědomí, že v životě jsou důležitější záležitosti než peníze, a s Petrem se usmíří.
   Petr lives with his father, a tram driver, in a Prague block of flats. The father and the son are good friends and keep their modest house together. In the evening, before falling asleep, they make their plans of how to spend the money they may someday win in the football pools. Petr dreams about spending a holiday by the sea, above which an orange moon must definitely shine at night. One day, the father sends Petr to the post office with the filled-in lottery ticket. But the post office is closed due to the lunch break and Petr must wait. In the meantime, he bets with his friends and loses the ten crowns for the ticket. Before he is able to get it back, the post office stops accepting lottery tickets for that day. Petr does not have the courage to tell his father about what happened. On Sunday, he goes for a trip on the watering tram with his father and his grandfather Mejstřík along Prague's streets. The tram passes by football playgrounds where important matches are just going on. The father writes down the results and, at the end of the day, is sure he won the first prize. In the evening, he celebrates the win with his friends. When he finds out that his tips were correct but he is not going to win the money due to Petr's failure, he gets very angry at the son. Subsequently, he, however, realizes that there are much more important matters in life then money, and reconciles with Petr.