Okurkový hrdina  (Cucumber Hero,The)
R: Čestmír Mlíkovský V: Filmové studio Barrandov, 1963 Sk: Šmída - Fikar Dr: Václav Nývlt VV: Josef Ouzký N: Čestmír Mlíkovský S: Čestmír Mlíkovský TS: Čestmír Mlíkovský PR: Kučera Jaroslav (výroba) AR: Jiří HrabětaEva Kubesová K: Jiří Tarantík DK: Josef Pávek AK: Jiří Štíbr Hu: Luboš Fišer; archivní – Luboš Fišerpíseň Nahr: FISYO, Jazzový orchestr Čs.rozhlasu Dir: Štěpán KoníčekKarel Krautgartner T: Pavel Kopta Arch: Leoš Karen Výtv: Jurčák Jaroslav (sochy) Kost: Miloslava ŠmídováDagmar Krausová Ma: Rudolf BunešJiřina BissingerováOldřich Mach St: Zdeněk Stehlík Zv: Černý František (zvuk)Brunclík Bohumír /zvukové efekty/ Tr: Jiří TarantíkVladimír DvořákJiří RumlerLadislav Vinklárek H: Alena Procházková (studentka Slávka), Václav Sloup (Matěj), Jiří Havel (technik Petr), Stivínová Zuzana (2) (ošetřovatelka Dana), Iva Janžurová (Marcela), Hana Pražanová (prodavačka Helenka), Alena Hesounová (Věra), Helena Knapová (Eva), Alena Blektová (Marta), Lubomír Kostelka (Luboš), Rudolf Fleischer (vousáč), Luděk Kříž (muzikant), Karel Chromík (fotograf Pepík), Jiří Štíbr (Fanyn), Němec František [dab] (hlas Fanyna), Jan Odl (Jarda), Jindřich Pitter (Mojmír), Táňa Blažejová (tanečnice), Jaroslav Choc (televizní reportér), Jiří Stivín (saxofonista), Petr Hapka (klavírista), Jiřina Barášová (prodavačka v mléčném baru), Jana Hladká (dívka), Jan Kotva (úředník), Josef Pivonka (tanečník), Zbyněk Pohlídal (tanečník), Stanislav Šimek (tanečník), Antonie Zacpalová (tanečnice), A. Vostřezová (tanečnice), Zdeněk Týle (turista) Spol: Jana RozbrojováLudmila NáprstkováLeopold ZemanMarie Tillerová Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 11.10.1963 © Národní filmový archiv 
 
   Skromný a laskavý, ale málo pohledný Matěj, je duší party mladých lidí v jihočeském městečku. Prožívá láskyplný vztah se studentkou Slávkou. K místní mládeži přibyli dělníci z nedaleké stavby přehrady. Dělník Fanyn chodí s prodavačkou Helenkou. Ta otěhotní, a když zjistí, že jí je milenec nevěrný, rozmýšlí se, zda si dítě nechá. Technik Petr, další z nováčků ve městě, je sebevědomý nafoukanec. Když přijde na staveniště reportér udělat rozhovor s nejlepšími pracovníky, vetře se mu před mikrofon neprávem Petr. Parta ho za to vytrestá. Vylákán dívkami na údajný mejdan, odloží si Petr v temné místnosti šaty a po rozsvícení je jediný nahý. Petr považuje za iniciátora žertu Matěje a rozhodne se mu ze msty svést milovanou Slávku. Naivní dívka, která Petra nezná, uvěří, že je fotoreportérem, který chce její obrázek do časopisu. Matěj mezitím urovná vztah mezi Fanynem a Helenkou. O benátské noci plánují Matěj se Slávkou svoji "svatební noc". V romanticky zařízeném pokoji zůstane Matěj sám. Petr Slávku vyláká na přehradu a násilím se jí zmocní. Když Matěj zdrcenou dívku ráno potká, vyhledá Petra a porve se s ním. Zoufalého a smutného Matěje rozveselí kamarádi a také Slávka mu dá najevo, že ho stále miluje.
   Modest and kind, but none too handsome Matěj is the soul of a group of young people living in a small city in Southern Bohemia. He experiences a passionate relationship with the student Slávka. The local youth are joined by the workers from the nearby construction site of a dam. The worker Fanyn dates the shop assistant Helenka. She gets pregnant, and upon finding out that her lover was unfaithful to her, hesitates whether to keep the baby. The technician Petr, another newcomer to the town, is a self-conscious swollen-head. When a reporter comes to the construction site to make an interview with the best workers, Petr slips in front of his microphone without an invitation. His gang of workers punishes him for what he has done. He is lured out by the girls to a reported party, undressing in a dark room and remaining the only one naked when the lights go on. Petr suspects Matěj to be the initiator of the joke, and, in revenge, decides to seduce his beloved Slávka. The naive girl, who does not know Petr, believes him to be a photo journalist who wants to publish her photograph in a magazine. Matěj in the meantime manages to settle down the relationship between Fanyn and Helenka. During a fireworks display, Matěj and Slávka plan to have their "wedding night". Matěj, however, is left alone waiting in a romantically set up room since Petr lured Slávka out to the dam and violated her. When Matěj meets the devastated girl in the morning, he finds Petr and has a fight with him. The desperate and sad Matěj is cheered up by his friends and also Slávka lets him know she is still in love with him.