Neklidnou hladinou  (Ruffled Surface)
R: Václav Gajer V: Filmové studio Barrandov, 1962 Sk: Švabík - Procházka VV: Josef Císař N: kniha Druhá zlatá; Karel Štorkán S: Ota HofmanKarel Štorkán TS: Václav Gajer PR: František Matoušek AR: Jaroslav TomsMarta Marková K: Jiří VojtaJosef Novotný DK: Miloš Šauer AK: Karel Dobřichovský Hu: Evžen Illín; archivní – František Kmoch: píseň Kolíne, Kolíne, Radim Drejsl: píseň Rozkvetlý den Nahr: FISYO Dir: František Belfín T: Miroslav Zachata Zp: sbor Arch: Bohumil Pokorný Kost: Libuše HozováMarie DoležalováEmilie Kůtová Ma: František MalecLibuše Henychová St: Zdeněk Stehlík Zv: Adolf NacházelBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ Op: Jindra Jan (2) H: Vladimír Kotzy (veslař Milan Pavlis), Miroslav Saic (veslař Standa Klus), Jan Řeřicha (kormidelník Lojza Kemr), Bohuslav Kalva (veslař Mirek Mejtek), Jan Neumann (kajakář Honza Pavlů), Vladimír Bezděk (veslař Jarda Čermák), Václav Lohniský (závodník a trenér Bártl), Václav Kaňkovský (profesor Kůrka, vedoucí veslařs.kl), Bohuš Záhorský (řidič Vavruška), Jaroslav Vojta (Pavlis, Milanův otec), Marta Záhorová (Pavlisová, Milanova matka), Lubor Tokoš (rozhlasový reportér), Josef Kobr (funkcionář z Podolí), Eduard Dubský (funkcionář z Podolí), Michal Koblic (Míša, Milanův bratr), Ladislav Potměšil (kormidelník Kovanda), Jana Gýrová (Alena), Rudolf Princ (vrchní Dejmek), Alois Dvorský (švec Kandr), Rudolf Široký (mistr v truhlárně), Bohumil Smutný (funkcionář z Podolí), Jiří Krampol (veslař ve sprchách), Jiří Valenta (vedoucí olympijské výpravy), Milan Klásek (voják v hospodě), Jiří Janoušek (tanečník ve vinárně), Helena Růžičková (bufetářka), Anna Pitašová (žena v bufetu), Zdeněk Jarolímek (Němec ve svetru), František Kokejl (Němec s lulkou), Karel Koloušek (muž s brokovnicí), Bedřich Šetena (senior v Třeboni), Miloš Rudolf (senior v Třeboni), Jindra Jan (2) (senior v Třeboni), Míla Procházková (Eva), Roden Karel (2) (pořadatel regaty), Stanislav Hejný (divák v Brně), Arnošt Navrátil (divák v Brně), Milan Kindl (startér v Brně), Aleš Košnar (kormidelník), Zdeněk Skalický (prošedivělý funkcionář) Spol: Ludmila NáprstkováJ. MikolášováJosef Kraus Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 22.03.1963 © Národní filmový archiv 
 
   Konec druhé světové války. Ustupující německá armáda odveze z třeboňské loděnice i stařičkou loď, na níž trénovali chlapci Milan Pavlis, Standa Klus, Lojza Kemr a Mirek Mejtek. Po válce se vodákům podaří veslici najít a získat zpět. Chlapci začnou znovu jezdit, ale potýkají se s různými obtížemi. Loď je stará a špatně ovladatelná a ještě se o ni musí dělit s družstvem seniorů. Přesto se nedají odradit, i když na svých prvních závodech skončí s "Babičkou", jak loď nazvali, jako poslední. Jejich houževnatost však přinese první ovoce. Na závodech v Brně zvítězí a mají jet na závody do Polska. Jejich dokumenty pro vystavení pasů se ale záhadně ztratí, takže do zahraničí jede pražský klub. V kvalifikačních závodech pro olympiádu v Helsinkách však opět zvítězí. Chlapci mají radost, jen Lojza Kemr je smutný. Má kila navíc a loď zbytečně zatěžuje. Sám proto chlapcům doporučí jiného kormidelníka. "Babička" ve Finsku vzbuzuje nedůvěru, je to nejstarší loď na olympiádě. Ale v závodech chlapci přesvědčivě zvítězí a získají pro republiku zlatou medaili.
   The Second World War has come to an end. The with drawing German army takes with them an old boat from the Třeboň dock on which the boys Milan Pavlis, Standa Klus, Lojza Kemr and Mirek Mejtek used to train. After the war, the boating men manage to find their rowing-boat and take it back. The boys begin to row again, but run into numerous troubles. The row-boat is old and difficult to control and they moreover have to share it with a team of seniors. They nevertheless do not get discouraged, even when they, in their first race, end up in last place with the "Grandmother", as they began to call the boat. Then their tenacity bears its first fruit - they win the first prize during the races in Brno and are invited to participate in the races in Poland. But the documents they submitted to get passports are mysteriously lost, and thus the members of the Prague club go in their place. The boys, however, again win in the qualification for the Olympic Games in Helsinki. All of them celebrate, except Lojza Kemr - he has become overweight and weighs down the boat excessively. He recommends that the boys find another coxswain. The "Grandmother" raises a few eyebrows in Helsinki, being the oldest row-boat at the Olympic Games. But the boys win the race by a wide margin, also winning a gold medal for Czechoslovakia.