Nejlepší ženská mého života  (Best Woman in My Life,The)
R: Martin Frič V: Filmové studio Barrandov, 1968 Sk: Feix - Brož VV: Ladislav Terš N: Jaroslav Dietl S: Jaroslav DietlMartin Frič TS: Martin Frič PR: Jiří Hartman AR: Miloslav ČechLibuše Vaněčková K: Jan Roth DK: Kamil Kadeřábek AK: Vojtěch Kuthan Hu: Dalibor C. Vačkář; archivní – Georges Bizet: převzatá Carmen (Toreadore smělý) Nahr: FISYO Dir: František Belfín Arch: Jan Zázvorka Kost: Aša TeršováVěra Hromádková Ma: Ladislav BacílekFrantišek HavlíčekMarie Zedníková St: Jan Kohout Zv: Emanuel Formánek H: Jiří Sovák (technolog Vláďa Winter), Milena Dvorská (vedoucí pošty Kaplanová), Jarmila Smejkalová (Jiřina, bývalá Láďova žena), Iva Janžurová (servírka Blanka), Ivanka Devátá (Marta, nynější Láďova žena), Čestmír Řanda (vedoucí samoobsluhy Kadeřábek), Vladimír Hlavatý (penzista Koula), Nina Popelíková (poštovní úřednice Zouharová), Věra Tichánková (Honzíková), Josef Větrovec (rotný VB), Jaromír Hanzlík (strážmistr VB), Zdeněk Řehoř (učitel Zbyněk Kaplan, manžel ved.p), Věra Koktová (ředitelka školy), Mirko Musil (pokladník), Zdeněk Najman (referent Karel), Svatopluk Skládal (kolega-komik), Jiřina Bílá (květinářka), Blažena Kramešová (kolegyně Jindřiška), Zuzana Šavrdová (laborantka), Jaroslav Cmíral (cestující ve vlaku), Jan Přeučil (cestující ve vlaku), František Hruška (poštovní úředník), Ivana Kudlová (prodavačka v samoobsluze), Ela Šilarová (vedoucí prodejny koženého zboží), A. Pelzerová (listonoška) Spol: Kateřina ReimanováAnna MejtskáJarmila MüllerováKarel Vacek Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 11.10.1968 
 
   Čtyřicetiletý úředník Láďa se před časem rozvedl a znovu se oženil s atraktivní ženou. Mladá manželka neumí hospodařit, ale chce se hezky oblékat a bez starostí žít. Láďa je často bez peněz a musí si půjčovat.Vymyslí proto rafinovaný plán jak přijít k penězům. V práci si vezme dovolenou a odjede do malého města. Zde navštíví vedoucí všech prodejen a přikáže jim, aby odevzdali tržbu na poště do dvanácti hodin. Jako důvod uvede nutnou kontrolu bankovek, neboť ve městě a okolí se prý objevily padělané stokoruny. Kontrolu má s pomocí mikroskopu provést na místní poště. Zde jeho plán dostane první trhlinu. Starý poštmistr onemocněl a zastupuje ho mladá energická žena, paní Kaplanová. Láďa svým vystupováním vzbudí v nové poštmistrové důvěru a může začít. Prohlíží bankovky s nefunkčním mikroskopem a odděluje "falešné" peníze od pravých. Hromádka těch, které si hodlá odvézt, už dosahuje devadesáti tisíc, ale Láďa není schopen důvěřivou ženu okrást. Rozhodne se, že si peníze zaopatří od obchodníka, který svých sto tisíc nezískal poctivou cestou. S tím se však dostane do rozporu a Láďa před ním a před SNB musí utéci. Zdrceně se vrací do Prahy, ale jak si opatří potřebné peníze? Pomůže mu jeho bývalá manželka, "nejlepší ženská jeho života".
   Forty-year old clerk Láďa got divorced some time ago and then was married again, to an attractive woman. The young wife cannot keep the house in order but wants to dress up and have an easy-going life. Láďa is often broke and has to borrow money. He thus devises a crafty plan to come into money. Taking a few days off in the office, he leaves for a small town. Here, he visits the managers of all the local stores and orders them to hand their sales over at the post office by noon so that the banknotes can be examined, since false one-hundred crown notes have reportedly appeared in the town and its surroundings. He is to carry out the inspection with the help of a microscope at the local post office. Here, however, his plan receives the first crack. The old postmaster fell ill and is substituted by a resolute young woman, Mrs Kaplanová. Láďa's behaviour inspires confidence in the new postmistress and the inspection can begin. Láďa examines the banknotes with a non-functioning microscope, selecting out "false" banknotes from the genuine ones. The pile of those he is going to take away already amounts to ninety thousand crowns, but Láďa finds himself unable to rob the credulous woman. He decides to steal the money from a businessman who did not earn his one thousand crowns fairly but gets into a quarrel with him and must run away from both him and the police. He returns to Prague devastated - but where is he going to get the needed money? He is helped by his ex-wife, "the best woman in his life".