Na laně  (On the Tightrope)
R: Ivo Novák V: Filmové studio Barrandov, 1963 Sk: Švabík - Procházka VV: Vladimír Vojta N: Jan Procházka S: Jan ProcházkaIvo Novák TS: Ivo Novák PR: Vladimír Zelenka AR: Dagmar ZelenkováMarie Kaplanová K: Stanislav Milota AK: Vladimír Zajíc Hu: Zdeněk Liška; archivní – lidová píseň: píseň Když jsem k vám chodíval přes ty lesy, lidová píseň: píseň Stavěli tesaři zedníkům lešení (parafráze Stavěli tesaři hospodu) Nahr: FISYO, Jirmal Jiří /kytara/ Dir: František Belfín T: lidová píseň Zp: hlas mužskýsbor Arch: Oldřich Okáč Kost: Svatava SophováAnna Beránková Ma: Miloslav JanderaJan ŠtětinaMilan Novák St: Josef Dobřichovský Zv: Adolf BöhmBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ H: Ladislav Janský (Kája Micka zvaný Kočka), Abrhám Josef [dab] (hlas Káji), Evelyna Steimarová (kadeřnice Bimba, Kájova kamarádka), Jiří Bednář (Hynek, Kájův kamarád), Marie Krejčová (Alena, dívka ze závodní jídelny), Stivínová Zuzana (2) [dab] (hlas Aleny), Jitka Zelenohorská (Růža, Kájova nejmladší sestra), Nina Popelíková (Kájova matka), Déda Papež (uhlíř Micka, Kájův otec), Slávka Špánková (Hanka, Kájova kamarádka), Karel Brožek (Kristus, Hančin manžel), Petr Haničinec (Rudolf, Kájův starší bratr), Aglaia Morávková (Eliška, Rudolfova žena), Vlado Müller (mistr Gustav Naxera), Dana Richterová (překladatelka Jiřina, vdova po let), Věra Bublíková (vedoucí osobního oddělení), Vratislav Blažek (úředník v náborové kanceláři), Vladimír Krška (ošetřovatel v léčebně), Václav Lohniský (číšník v nádražní restauraci), Karel Novák (lékař), Karel Hábl (Pepek, Kájův kamarád), Kostka Petr [dab] (hlas Pepka), František Miška (Hynkův otec), Miluše Zoubková (Hynkova matka), Rudolf Vodrážka (přítel Hynkovy matky), Josef Skrčený (suchý chlapík, žadatel o práci), Ilona Kubásková (Pepkova matka), Alena Bradáčová (Rudolfova přítelkyně), Jiří Malásek (klavírista), Helena Nováčková (prodavačka oděvů), Jiřina Pehrová (pokladní), Čech Vladimír (herec) (Eliščin otec), Vladimír Svitáček (dělník), Josef Šulc (dělník), Novotný Antonín (2) (dělník), František Suchomel (dělník), Vladimír Linka (zedník), Karel Černoch (zedník), Ivo Niederle (zedník), Vladimír Navrátil (zedník), Ladislav Šimek (mistr Robert), Mirko Musil (železničář), Jaroslav Moučka (železničář na motorce), Karel Kocourek (zřízenec), Gustav Vondráček (pacient), Marcela Sedláčková (sousedka), Gabriela Kaulfusová (sousedka) Spol: Emanuela PeterováRůžena HejskováEva SchmiedbergerováJiří Kotlář Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 25.10.1963 © Národní filmový archiv 
 
   Je sobota a stavební dělník Kája Micka dostal výplatu. Vzápětí za ním přichází jeho otec, hrubián a notorický alkoholik, a všechny peníze si na něm, jako už mnohokrát předtím, vynutí. Matka, tvrdá a zatrpklá žena, Kájovi nevěří, že peníze neutratil. Nemá Káju ráda, stejně jako jeho mladší sestru Růžu. Jejím oblíbencem je starší syn Rudolf, zlý a sobecký člověk, který svou rodinu, za niž se stydí, ani nepozval na vlastní svatbu. Kája je šikovný a pracovitý a zoufale se snaží udržet zdání fungující rodiny. Proto otce pravidelně hledá po hospodách, a k matce se přes její nadávky a facky chová laskavě. V partě přátel, se kterou jezdí na chatu, je oblíbený, ale přesto se občas stane cílem výsměchu pro svůj stálý nedostatek peněz. Kája má hudební talent, hraje na kytaru a studoval stavařinu. Vinou neutěšených rodinných poměrů však školu opustil a pracuje jako pomocná síla. Před časem miloval dívku z party, kadeřnici Bimbu, ale ta dala přednost dobře situovanému Hynkovi. Šťastný obrat v Kájově životě paradoxně způsobí tragická smrt opilého otce pod koly automobilu. Kája odejde do hutí na Kladno, kde se s podporou zednického mistra Naxery zařadí mezi dobré dělníky. Najde i novou lásku, dívku ze závodní jídelny, Alenu.
   It is Saturday and the construction worker Kája Micka has just received his wages. His father, a brute and a notorious alcoholic, comes at once and extorts all the money out of him, as he has done many times before. Kája's mother, a tough and bitter woman, does not believe that Kája did not spend the money. She likes neither Kája nor his younger sister Růža. Her favourite is the elder son Rudolf, a cruel and selfish man who did not even invite his family, which he is ashamed of, to his wedding. Kája is deft and industrious and desperately tries to make the family look functional - he regularly searches for his father in the pubs and is kind to his mother even despite her assaults and slaps. He is the favourite of the group of friends with which he regularly goes to a country cottage, but all the same, from time to time they make fun of him for his constant lack of money. Kája is musically talented, plays guitar and studied civil engineering. However, the situation in his family forced him to leave school and work as an auxiliary worker. Some time ago, he loved one girl from the group, a hairdresser Bimba, but she preferred the well-established Hynek. Kája's life is paradoxically changed for the better by the tragic death of his drunk father, who is run over by a car. Kája leaves for the Kladno steel foundry and becomes one of the best workers with the support of the brickmaster Naxera. He also finds a new love, Alena, a girl working in the factory canteen.