Mučedníci lásky  (Martyrs of Love)
R: Jan Němec V: Filmové studio Barrandov, 1966 Sk: Novotný - Kubala VV: Věra Kadlecová N: Jan NěmecEster Krumbachová S: Jan NěmecEster Krumbachová TS: Jan NěmecEster Krumbachová PR: Jiří Mikeťuk AR: Marie KaplanováAlena Mikeťuková K: Miroslav Ondříček DK: Eduard Kadeřábek AK: Čestmír Církva Hu: Jan KlusákKarel Mareš; archivní – píseňKarel Mareš: píseň Jakube, Jakube, Jan Klusák: píseň Přítelkyně má, Karel Mareš: píseň Neboť, co je to člověk Nahr: FISYO Dir: Štěpán Koníček T: Ester Krumbachová Zp: Jiří VerbergerEva OlmerováInka ZemánkováMarta KubišováKarel Gott Arch: Oldřich Bosák Výtv: Ester Krumbachová Kost: Ester KrumbachováEva MartincováLibuše Černá Ma: František MalecMarie Džbánková St: Miroslav Hájek Zv: František Fabián H: Petr Kopřiva (manipulant), Marta Kubišová (dívka s poštovní čepicí), Hana Kuberová (Nastěnka), Jan Klusák (lékař-důstojník), Karel Gott (zpívající posel), Vladimír Preclík (tulák), Josef Koníček (sirotek Rudolf), Denisa Dvořáková (bledá dívka), Zdeněk Fanta (první muž), Pavel Bošek (druhý muž), Miloň Novotný (další muž), Alena Čepková (dáma), Olga Světelská (elegantní dívka), Jiří Mucha (muž s chrty), Marta Kadlečíková (žena s cigaretovou špičkou), Inka Zemánková (zpěvačka na plese), Eva Olmerová (zpěvačka v baru), Jiří Verberger (hudebník-klavír), Pavel Vitoch (hudebník-basová trubka), Ferdinand Havlík (hudebník-saxofon), Eugen Jegorov (hudebník-saxofon), Karel Pilar (hudebník-saxofon), Laco Déczi (hudebník-trubka), Hammer Jan ml. (hudebník-klavír), Miroslav Vitouš (hudebník-basa), Laco Tropp (hudebník-bicí), Jaroslav Boťa (hudebník-basa), Tesař Milan (2) (hudebník-kytara), Zdeněk Bruderhans (hudebník-flétna), Jitka Cerhová (rozpustilá dívka), Ivana Karbanová (rozpustilá dívka), Helena AnýžováAntonín BahenskýVlasta BambulováJana DufkováLibor FáraKarel GreifŠárka HoráčkováMíla HotovýPavel JaderníkMarie JančováJiřina JandováHerbert KiszaZdena KorčákováJiří KovaříkJan KrumbachEla KvětoňováJana LauferováJana LichtenbergováJana MašíkováEmanuel PejškaIrena PejškováAntonín PražákJiří ReichelZuzana SchnöblingováMarie SimínováMarie SixtováMiloš ŠafránekŠevčíková Jana (2)Zdena ŠkvoreckáVáclav VodákKarel VolfRoman Weiss Spol: Jarmila KnížkováJitka ŠulcováBohumil Nový Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 21.04.1967 
 
   Pokušení manipulanta - Mladý manipulant smutně pozoruje kolotání městského života. Jednoho večera vybere ze své pokladničky peníze a vydá se za poznáváním světa. Okouzlují ho ženy, ale neodváží se k nim přiblížit. Pozdě v noci se k němu přidají dvě děvčata a jeden mládenec. Manipulant je pohostí vínem a pak čeká na milování s dívkou, která má na hlavě poštovní čepicí. Než však k něčemu dojde, děvče tvrdě usne. Ráno přijde manipulant do úřadu pozdě a vyslouží si opovržení svých kolegyň. Nastěnčiny sny - Nastěnka, umývačka nádobí v jídelním voze, sní postupně o lásce mladého šlechtice, vznešeného důstojníka a statného muže v salónním vagóně. Po procitnutí ze snů je opět sama se svým nádobím v ujíždějícím vlaku. Dobrodružství sirotka Rudolfa - Podnapilý Rudolf se zastaví ve vile, kde ho rozjařená společnost uvítá jako jakéhosi Jakuba. Mezi nimi zaujme Rudolfa krásná dívka, která ho k sobě pozve na druhý den. Již vystřízlivělý Rudolf s touhou spěchá do vilové čtvrti, ale marně hledá dům, kde krásku viděl. Zklamaný odchází a na ulici se připojí k manipulantovi a Nastěnce, kteří stejně jako on patří k nesmělým a neúspěšným lidem, mučedníkům lásky.
   Temptation of a Man-in-charge - A young man-in-charge sadly watches the whirling of the city life around him. One evening he withdraws all cash from his money-box and sets off to taste life. He is charmed by women but lacks the courage to get closer to them. Late at night, he is joined by two girls and a young man. The man-in-charge treats them with wine and then expects to make love with one of the girls, who is wearing a postman's hat on her head. But before something can happen, the girl falls into a deep sleep. In the morning, the man-in-charge arrives to his office late and has to face the disdainful reaction of his colleagues. Nastěnka's Dreams - Nastěnka, working as a dishwasher in a dining car, daydreams about the love of a young nobleman, then a noble officer and finally a sturdy man staying in a salon car. Upon waking up from her dreaming, she finds herself alone again, surrounded only by the dirty dishes in the moving train. Adventures of Rudolf the Orphan - Drunk Rudolf stops in a villa, welcomed by an euphoric company, which confuses him for a Jakub. Rudolf is attracted to a beautiful girl at the party, who invites him to visit her the next day. The sober Rudolf rushes to the neighbourhood of the villa the next day, but is unable to find the house where he saw the young beauty. He gives up in disappointment and joins the man-in-charge and Nastěnka on the street who, like himself, are among the shy and unsuccessful people, the martyrs of love.