Motýl  (Butterfly)
R: Elmar Kloss V: Studio FAMU, 1965 VV: Jana KoubováRichard NěmecFiala Karel (výroba) N: povídka Motýl S: Marcela JurovskáElmar Kloss K: Viliam Lysický Hu: Miloš Vacek; archivní – Rudolf Friml: převzatá Rose Mary Ma: Václav Krolop St: Josef Valušiak Zv: Oldřich TichýJosef HubkaBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ H: Bohumil Oktábec (Ivan Farfalo), Marie Hlušičková (motocyklistka Bláhová), Otto Lackovič (motocyklista Slavík), Hana Pastejříková (Marie), Jana Synková (Eva), Ladislav Křiváček (četař Kája), Stanislav Šárský (desátník Petr Klocar), Jiří Menzel (vojín Evžen), Eva Svobodová (správcová turistické noclehárny), Jan Kouba Spol: František ČtvrtníkJ. KlepáčVladimír DrhaA. ČapkováViktor RůžičkaEva HorskáZeman Bořivoj /režie/ (pedagogické vedení), Šmok Ján /kamera/ (pedagogické vedení), Šmída Bohumil /produkce/ (pedagogické vedení), Kučera Jan /střihová skladba/ (pedagogické vedení) Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů 
 
   Mladík jede stopem na prázdniny do Nízkých Tater. Cesta ubíhá pomalu, leckdy čeká na kraji silnice dlouho. Sveze ho i motocyklista, ze kterého se vyklube po sejmutí brýlí a helmy sympatická a hezká dívka. Mladík se jmenuje Farfalo, což je počeštěná podoba italského výrazu pro motýla. Stejně jako každý rok se zastaví Farfalo v malém městečku, přespí v levné turistické ubytovně a vykoupe se v rybníce. Dívka s ním odmítne zůstat a odjede. Ale nakonec se do městečka vrátí, protože má na motocyklu drobnou závadu. Domluví si s mladíkem pozdější koupání, ale ten však mezitím potká známého. Dominantnímu muži nedokáže plachý Farfalo odporovat, jde do vinárny, kde se zúčastní celonočního flámu s dvěma mladými ženami pochybné morálky. Ranním šerem utíká mladík do ubytovny. Motocyklistka si však přivstala a zklamaný Farfalo se s ní už nesetká.
   A young man hitchhikes to spend his summer holidays in the Lower Tatra Mountains. He proceeds slowly, often having to wait for long periods of time on the edge of the road. Once, he is picked up by a motorcyclist who, after removing the glasses and helmet, turns out to be a pretty girl. The young man's name is Farfalo, a Czechisized term for the Italian "butterfly". This year, as always, Farfalo stops in a small town, spends the night in the cheap local hostel and takes a bath in the pond. The girl refuses to stay with him and leaves. She, however, eventually returns to the town to have a minor failure on her motorcycle repaired. She agrees to bath with the young man later, but the shy Farfalo, in the meantime, has met an acquaintance of his. Unable to oppose the dominant man, he joins him in the local wine cellar for the rest of the night and takes part in a booze-up with two young women of doubtful morals, which lasts until early morning. The young man then runs to the hostel in the morning twilight. The pretty motorcycle rider, however, got up early and left, and the disappointed Farfalo is never going to meet her again.