Malý Bobeš ve městě  (Little Bobeš in Town)
R: Jan Valášek V: Filmové studio Barrandov, 1962 Sk: Švabík - Procházka VV: Eliška Nejedlá N: kniha Malý Bobeš S: František TenčíkJan Valášek TS: Jan Valášek PR: Bohumil Kouba AR: Irena KlausováMojmír Ticháček K: Ivan V. Frič DK: Miroslav Sinkule AK: Miroslav Mašek Hu: Emil Ludvík; archivní Nahr: FISYO Dir: Štěpán Koníček Arch: Boris Moravec Výtv: Ivo Houf Kost: Fernand VáchaAnna BeránkováEmilie Fišarová Ma: Miloslav KoubekRůžena Plašilová St: Jaromír Janáček Zv: Ladislav HausdorfBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ H: Jiří Lukeš (Josef Janouš, zvaný Bobeš), Tomáš Hádl (Honzík, Bobšův kamarád), Karla Svobodová (Maruška Vejmolová), Kateřina Trávníčková (Miládka, Bobešova spolužačka), Michal Prokop (Juránek, Bobešův spolužák), Dana Medřická (Bobešova matka), Radovan Lukavský (Josef, Bobešův otec), Mária Sýkorová (Bobešova babička), Stanislav Neumann (Bobešův dědeček), Miroslav Macháček (učitel Šabacký), Jiří Holý (opilec Vejmola, Maruščin otec), Hana Kreihanslová (Anna Vejmolová, Maruščina matka), Ferdinand Krůta (krejčí Jakubec, Honzíkův otec), Eduard Kohout (kouzelník Karafa), Jaroslav Kepka (kouzelníkův vyvolávač), Miloš Nedbal (továrník Rajmond Daxner), Bohuš Záhorský (ředitel školy), Slávka Budínová (oficiálová, matka Miládky), Emilie Hráská (cukrová babka), Antonín Fröhlich (Franta), Josef Chvalina (správce mlékárny), Věra Jašková (Siluška), Josef Kozák (muž s buřinkou u vozu), Zdeněk Kutil (strážník), Marie Marešová (Jakubcová), Karel Pavlík (Vašek), Stivínová Zuzana (2) (služka Žofka), Stanislava Strobachová (paní domácí), Luděk Šimák (Lojzík), Otto Šimánek (dělník), Jaroslav Zrotal (mistr v továrně), Miloš Willig (Vondráček), Jiřina Bílá (žena u vozu), Zdeněk Erben (muž upozorňující na policistu), Alina Jelínková (asistentka kouzelníka), Ladislav Kazda (muž zastavující koně), Jaroslav Randáček (polykač ohně), Viktor Riebauer (tlustý cukrář), Pavel Robin (muž u vozu) Spol: Jana TěžkáDiana HeringováJan Kňákal Stp: 081.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 07.12.1962 © Národní filmový archiv 
 
   Po úrazu při práci v lese nesežene otec Janouš ve vesnici práci. Celá rodina se proto přestěhuje do města, kde Janouš může pracovat v mlékárně při rozvozu mléka. Malému Bobšovi se ve městě nelíbí, zvláště když nechtěně způsobí tatínkovi v práci nepříjemnosti. S novým životem se Bobeš smíří, až když nastoupí do první třídy. Pan učitel je hodný člověk. Bobše učení baví a také si najde ve škole kamarády. Janoušovi se brzy ocitnou v nouzi a musí se přestěhovat za město, do kolonie u cihelny. Janouš se uchytí v továrně na nábytek a Bobeš si najde novou kamarádku Marušku. Do města přijede kouzelník, ale Bobeš nemá požadovaný desetník na představení. Při toulce lesíkem spatří otce a jeho spolupracovníky a vyslechne rozhovor o stávce. Svěří se dědečkovi a ten mu za slib mlčení dá vytoužený desetník. Bobeš ho však dá Marušce, která jediná ze třídy neměla na vstupné. Učitel však vezme na představení i Bobše. Při sporu dělníků s majitelem továrny je Janouš zatčen. Den jeho propuštění z vězení je pro synka nejkrásnější chvílí; otec a syn si rozumí.
   After the injury in the forest, father Janouš cannot find a job in the village and the whole family thus moves to the town, where Janouš begins to work in the dairy, delivering milk. Little Bobeš does not like the town, especially when he, unintentionally, makes trouble for his father at work. He becomes reconciled with the new life only when he goes to the first grade at school. The teacher is a nice and kind man. Bobeš likes to learn and, in school, he also finds friends. The Janouš family soon finds itself in financial trouble and has to move outside the town, to the settlement on the periphery by the brick-yard. Janouš eventually finds a new job in a furniture-making factory and Bobeš finds a new girlfriend, Maruška. A magician arrives in town but Bobeš does not have the required ten-heller piece to attend the performance. Wandering through a small forest, he spots his father and his colleagues and overhears them discussing a strike. He reveals what he has heard to his grandfather, who gives him the desired ten-heller in exchange for silence. Bobeš, however, gives them to Maruška, who was the only other one in the class who did not have the money for the entrance fee. But the teacher takes Bobeš along to the performance, too. During the dispute between the workers and the owner of the factory, Bobeš's father is arrested. The day of his release from prison is the most beautiful moment for Bobeš; the father and the son understand each other well.