Malý Bobeš  (Little Bobeš)
R: Jan Valášek V: Filmové studio Barrandov, 1961 Sk: Hanuš - Procházka Dr: František Pavlíček VV: Eliška Nejedlá N: kniha Malý Bobeš S: Otakar KirchnerFrantišek Tenčík TS: Jan Valášek PR: Hynek Bočan AR: Ondrej OčenášZdenka Pešulová K: Ivan V. Frič DK: Josef Pávek AK: Bohumil Paris Hu: Emil Ludvík; archivní Nahr: FISYO Dir: František Belfín Arch: Boris Moravec Výtv: Ivo Houf Kost: Fernand VáchaJaroslav HolubMarie Rosenfelderová Ma: Miloslav KoubekLibuše Švejdová St: Jaromír Janáček Zv: Roman HlochBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ Op: František TenčíkBohuslav Pleva H: Jiří Lukeš (Josef Janouš, zvaný Bobeš), Jana Zatloukalová (Boženka Librová), Tomáš Hádl (Honza), Kraus Josef (dítě) (Tonda), Miroslav Kolařík (Franta), Zuzana Ondrouchová (Růža), Petr Zelenohorský (Vašík), Kamila Neubauerová (Manča), Jiřina Rozkošná (Terka), Dana Medřická (Bobešova matka), Radovan Lukavský (Bobešův otec), Mária Sýkorová (Bobešova babička), Stanislav Neumann (Bobešův dědeček), Gustav Nezval (rychtář Libra, Boženčin otec), Nina Popelíková (Librová, Boženčina matka), Eman Fiala (řezbář Heršl), Jaroslav Moučka (podruh Bezručka), Libuše Pešková (Bezručkova žena), František Šlégr (Vencl, obchodník s dobytkem), Jan Cmíral (soused), Ota Sklenčka (lékař), Jana Rubášová (Fanka, služka u rychtářů), Vladimír Pucholt (výrostek) Spol: Jana TěžkáDiana HeringováBohumil Dudař Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 09.02.1962 © Národní filmový archiv 
 
   Šestiletý Bobeš Janouš bydlí s rodiči, dědečkem a babičkou na vesnici. Jsou chudí, ale v jejich chaloupce je pohoda, protože se mají rádi. Zvídavý Bobeš na svých výpravách poznává přírodu i lidi. Líbí se mu rychtářova Boženka a rád by si s ní hrál. Rychtářka však jejich kamarádství nepřeje. S rozpustilými synky starého Bezručky má Bobeš trápení. Kluci jsou divocí a dokonce kradou. Jejich otec je bez práce a celá rodina žije ve velké bídě. Bobšovým přičiněním zachrání rychtář Libra Janoušovým nadmutou krávu, ale jen proto, aby vyzkoušel nový nástroj - trokar. Když Bobšova otce těžce zraní při práci v lese padající kláda, odmítne Libra půjčit koně, aby mohla být přivolána lékařská pomoc. Pomůže jim Bezručka, který sám doběhne do města a přivede včas doktora. Po úraze otec nemůže pracovat v lese, ale rychtář mu lehčí práci nedá. Bobeš zachrání Božence život, když ji nafoukaný Vašík z myslivny strčí do rybníka. Libra chlapce odmění stříbrným penízem, ale Janoušovi almužnu nechtějí a peníze mu vrátí. Nouze přinutí rodinu Janoušových prodat domek a odstěhovat se do města, kde snad otec najde práci. Boženka smutně mává Bobešovi, který jede s rodiči vstříc novému životu.
   Six-year old Bobeš Janouš lives in a village with his parents and grandparents. The family is poor, but there is a nice atmosphere and good cheer in their little house for they love each other. The curious Bobeš learns a lot about both nature and people on his expeditions. He likes the village magistrate's little daughter Boženka and would like to play with her. But the magistrate's wife does not approve of their friendship. Bobeš has also big troubles with the wanton sons of old Bezručka - the boys are wild and even steal. Their father does not have a job and the family lives in deep poverty. Thanks to Bobeš's endeavours, Libra the magistrate saves the Janouš family's flatulent cow but solely to test his new instrument - a trocar. When Bobeš's father is seriously wounded by a falling log while working in the forest, Libra refuses to lend his horse to bring medical help. The family is helped by Bezručka, who alone runs to the town and comes back with a doctor in time. After the injury, the father cannot work in the forest any more, but the magistrate does not want to give him an easier job. Bobeš saves Boženka's life when she is pushed into the pond by the conceited Vašík from the gamekeeper's lodge. Libra rewards Bobeš with a silver coin, but the Janouš's refuse to accept the mean pittance and return the money. Poverty forces the family to sell their little house and move to the town, where the father will hopefully find a job. Boženka sadly waves goodbye to Bobeš as he leaves with his parents, heading towards a new life.