Lucie  (Lucy)
R: Karel Steklý V: Filmové studio Barrandov, 1963 Sk: Šebor - Bor VV: Ladislav Kalaš N: novela Lucinka S: Karel Steklý PR: Helena Rohanová AR: Marie KřížováVěra Manglová K: Josef Novotný DK: Karel Dobřichovský AK: Jiří Knotek Hu: Svatopluk Havelka; archivní – Bedřich Nikodem: píseň Táborák, Václav Dobiáš: píseň Budujeme (Teď,když máme,co jsme chtěli), Seidel Jan (hudba): píseň Kupředu, zpátky ni krok, píseň Ej, zapískal Jánošík, Jaroslav Ježek: píseň Život je jen náhoda, píseň Santa Lucia (parafráze Tahle Lucie) Nahr: FISYO Dir: Štěpán Koníček T: Bedřich NikodemFrantišek HalasBedřich BobekJan WerichJiří Voskovec Zp: Waldemar Matuškasborhlas mužskýZdeněk Braunschläger Arch: Černý Karel (architekt) Kost: Libuše HozováMarie RubášováFrantišek Kauler Ma: Karel MarekFrantišek HavlíčekFrantišek Pilný St: Jan Kohout Zv: Jiří Pavlík Op: Dombrovský Zdeněk inž.Procházka Stanislav (2) H: Josef Větrovec (ředitel Vilém Grochol), Karel Höger (kádrový referent Panáček), Vladimír Šmeral (závodní inženýr Číhal), Ladislav Boháč (stranický tajemník Hurtík), Míla Myslíková (průvodčí Žofka, Grocholova žena), Josef Bek (ředitel trustu Koval), Jaroslav Moučka (brigádník Francek Hudla), Josef Kemr (předseda závod.výboru Josef Pastor), Miroslav Nohýnek (Ríša, Grocholův syn), Marcela Hynčicová (kantýnská Věra, Ríšova přítelkyně), Július Vašek (horník Bojko), Radoslav Brzobohatý (horník Twardek), Josef Mixa (horník Šlachta), Karel Vochoč (úředník Filipec), Josef Haukvic (horník Nězgoda), Tibor Kišš (horník Štefan), Waldemar Matuška (brigádník Tričko), Oldřich Velen (brigádník Hanák), Jaroslav Cmíral (brigádník Souček), Oleg Reif (brigádník Cukrář), Vladimír Hlavatý (správce ubytovny), Jiří Lír (brigádník Počtář), Zdeněk Kutil (brigádník), Zdeněk Braunschläger (mladý brigádník), František Holar (štajgr Grasshammer), Václav Kaňkovský (vozač Pilát), Věra Bublíková (sekretářka), Bohuslav Čáp (horník Sopuch), Miroslav Olejníček (tlustý brigádník), Vítězslav Černý (hostinský), Vladimír Huber (šatnář na dole), Jiří Čeporan (havíř), Bohuslav Čvančara (brigádník), Jeroným Horák (mladý dělník), Vladimír Klazar (brigádník s brýlemi), Přemysl Matoušek (brigádník), Anna Kratochvílová (žena v montérkách), Miroslav Levý (inženýr), Miloslav Šindler (havíř), Alois Müller (brigádník s velkou hlavou), Stanislav Wandas (starší dělník), Růžena Vlčková (Kiššová), zaměstnanci dolu Pionýr I. a III. Spol: Národní technické muzeum v PrazeLadislava BoudováJarmila MüllerováMiloš Červinka Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 10.01.1964 © Národní filmový archiv 
 
   Parta horníků z Dolu Lucie, vedená Vilémem Grocholem, podala opět jeden ze svých rekordních výkonů a je po vyfárání slavnostně uvítána. Situace dolu samotného je však složitá. Uhlí ubývá a plán těžby není možno splnit. Stranický kádrový referent Panáček navrhne, aby byl novým ředitelem na Lucii jmenován právě Grochol. V 50. létech 20. století panuje snaha povyšovat do řídících funkcí tzv. dělnické kádry, a tak Panáček svůj návrh prosadí. Grochol je zvyklý pracovat manuálně a ze svého nového zařazení je v rozpacích. Pro zlepšení pracovní morálky rozdělí své kolegy z party a udělá z nich vedoucí jednotlivých skupin horníků a brigádníků. Těžba se přenese do nejbohatší sloje zvané Poustevník. Lidé začnou opět dobře vydělávat. Nad porubem je však vydolovaná stará sloj, dojde k sesunutí stropu a závalu. Horníci vědí, že si teď nevydělají, a proto někteří odmítnou fárat. Grochol pošle na další směnu syna Ríšu, ale nezkušený mladík při špatném navádění vozíků zahyne. Otřesený Grochol, jemuž je dávána vina za pokles těžby, je poslán na zdravotní dovolenou. Panáček se snaží za celou situací najít sabotáž. Ostatní vedoucí pracovníci však vědí, že Grochol je pracovitý a poctivý, a proto se zasadí o jeho návrat do funkce.
   A group of miners from the Lucia Mine led by Vilém Grochol has achieved another of its record results and a gala welcome awaits them as they return to the surface. Nonetheless, the mine itself is in a difficult situation. There is less and less coal and the production plan cannot be fulfilled. The party personnel officer Panáček suggests Grochol as the new director of the Lucia Mine. The 1950s are a time when every effort is made to promote the so-called blue-collar workforce to managing positions, and Panáček has his way. Grochol is used to working manually and is flustered by his new position. To improve work morale he separates the colleagues from his group and promotes them into leaders of individual work teams of miners and volunteers. The mining moves to the most productive layer called Hermit. People's salaries rise again. But then the old layer of coal gets extracted above the face and the roof slides and caves in. The miners know they won't be making as much money now and some of them refuse to go down the pit. Grochol sends his son Ríša on the subsequent shift but the inexperienced boy dies when he fails to steer a mining truck properly. Shocked and held responsible for the fall in production, Grochol is sent on health leave. Panáček tries to blame the entire situation on sabotage but the other managers know that Grochol is a hard-working and decent man and they support his return to his position.