Lidé z maringotek  (Trailer Folk)
R: Martin Frič V: Filmové studio Barrandov, 1966 Sk: Šmída - Fikar Dr: Zdeněk BláhaJan Libora VV: Ladislav Terš N: povídková kniha Lidé z maringotek, Eduard Bass: román Cirkus Humberto S: Martin FričAntonín Máša TS: Martin Frič PR: Miroslav Kubišta AR: Josef SandrMarie Hejzlarová K: Jan Stallich DK: Stanislav Kautský AK: Jaroslav Kaiser Hu: Zdeněk Liška; archivní Nahr: FISYO Dir: František Belfín Arch: Jan Zázvorka Kost: Adolf WenigAša TeršováVěra Hromádková Ma: Gustav HrdličkaMarie HrdličkováFrantišek Pilný St: Jan Kohout Zv: Emanuel Formánek Op: Zbyslaw Podstata H: Jozef Kroner (klaun), Jan Tříska (akrobat Vincek Bonžůr), Emília Vášáryová (krasojezdkyně Nina Gruzia), Martin Růžek (Lotyš, otec Niny), Dana Medřická (Gruzínka, matka Niny), Čestmír Řanda (principál cirkusu National), Ilja Prachař (cvičitel psů Reimann), Jarmila Smejkalová (Reimannova žena), Josef Větrovec (akrobat Vencl), Jiřina Štěpničková (akrobatka Žanda, Venclova manželka), Slávka Budínová (provazolezkyně Marie), Vlastimil Brodský (kulhavý artista zvaný Beznohý), Jaroslav Rozsíval (kotlář Ferdinand Vaňátko), Nina Popelíková (Karolin, Ferdinandova snoubenka), Josef Hlinomaz (zápasník Leopold Čongr), Václav Sloup (Čongrův syn), Jiří Sedlmayer (Čongrův syn), Vladimír Menšík (Ferdinandův kamarád), Mirko Musil (Ferdinandův kamarád), Bohumil Švarc (elegantní muž v obecenstvu), Karel Hlušička (voják), Oldřich Velen (Gardinský), Václav Trégl (nádražní posluha), Jan Maška (průvodčí ve vlaku), Josef Burda (muž s novinami), Jiřina Bílá (žena v obecenstvu), František Janát (kapelník), Stanislav Langer (kníže, ženich Niny), Isabella Hornová (mladá dívka), Zdeněk Hodr (vetešník), Jan Pohan (důstojník), Lubomír Kostelka (párkař), Jaroslav Čejka (dubl za Kronera jako klauna), Janeček František (2) (dubl za Třísku v artist.scénách), Harald Štipka (dubl za Třísku v artist.scénách), A. Lisner (dubl za Větrovce v artist.scénách), A. Vinický (dubl za Vášáryovou v artistic.scén), Ladislav Žid (Franc), Michal Pavlata (Mariin syn), Eduard Pavlíček (muž s kufrem), J. Janečková (mladá akrobatka), K. Knot (artista), E. Omastová (artistka) Chor: Jiřina Kottová Spol: Ladislava BoudováJarmila MüllerováKarel Vacek Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 23.12.1966 
 
   Největší hvězdou cirkusu National je mladičká krasojezdkyně Nina Gruzia. Její lotyšský otec a gruzínská matka tvrdě nesouhlasí s její rozvíjející se láskou k jezdci a akrobatovi Vinckovi. Chtějí krásnou dceru bohatě provdat. Invalidní artista varuje Vincka před akrobatickými kousky, kterými mladík okouzluje Ninu. Sám kdysi přidal salto a zranění ho zničilo. Teď touží koupit od krotitele Reimanna cvičené psy. Vincek je povolán na vojnu. Nina mu slíbí, že na něj počká. Uplynulo pár let a Vincek hledá svůj cirkus. Na čas se přidá k zápasnické skupině Leopolda Čongra. Pak najde National, ale Nina už v cirkuse není, rodina odjela do Ruska. S kolegou Reimannem jede Vincek do Varšavy. Pak se přidá k malé skupině provazochodců, jejíž velitelka Marie se do něj zamiluje. Vincek je přemluví k cestě na východ. Objeví Ninu v cirkuse Kuzněcký a Marii opustí. Nina se ale změnila a z vypočítavosti se provdá za starého knížete. Vincek se vrací do Nationalu. Jednoho dne se v jeho maringotce objeví skvěle oblečená Nina a začne s ním žít. Vincek jí k posměchu okolí otrocky posluhuje. Láska netrvá dlouho, Nina se vrací do svého bohatého světa. Umírá starý klaun a nešťastný Vincek vystoupí s jeho číslem. Po klaunově pohřbu se rozhodne zůstat v cirkuse a čekat na Ninu.
   The young equestrian acrobat Nina Georgia [Nina Gruzia] is the National Circus's biggest star. Her Latvian father and Georgian mother disapprove of her growing love for the fellow equestrian and acrobat Vincek. They want a rich husband for their beautiful daughter. A disabled artiste warns Vincek of the danger of the acrobatic numbers with which the youth charms Nina. He once added a somersault to his performance and ended up with the injury that ruined him. Now he longs to buy the trained dogs from the tamer Reimann. Vincek is called up for military service. Nina promises to wait for him. Several years go by and Vincek is looking for his circus. He joins Leopold Čongr's wrestling team for a while. Then he finds the National but Nina is no longer in the circus; she and her family have gone to Russia. Vincek and his colleague Reimann go to Warsaw. Then Vincek joins a small group of tightrope artists, whose leader Marie falls in love with him. Vincek persuades them to travel east. He finally finds Nina in the Kuzněcký Circus and leaves Marie. But Nina has changed. She marries an old prince for money. Vincek returns to the National. One day, Nina shows up in his trailer dressed up in expensive clothes and the two begin living together. Vincek serves her slavishly and becomes a general laughing-stock. The love doesn't last long and Nina returns to her wealthy world. The old clown dies and the miserable Vincek takes over and performs his number. After the clown's funeral, he decides to stay in the circus and wait for Nina.