Ledové moře volá  (Call of the Arctic,The)
R: Hanuš Burger V: Filmové studio Barrandov, 1961 Sk: Hanuš - Procházka VV: František Sandr N: povídka Ledové moře volá /Das Eismeer ruft/ S: Hanuš BurgerVáclav Čtvrtek TS: Hanuš Burger PR: František Matoušek AR: Marie ZatloukalováDrahomíra ReňákováLilian Havlíčková K: Ivan V. Frič DK: Josef Pávek AK: Karel Hejsek Hu: Karel Reiner; archivní – Karel Reiner: píseň Páni, jak veliký je ten svět Nahr: FISYO Dir: František Belfín Zp: sbor dětský Arch: Jan Zázvorka Kost: Jarmila RomanováHelena Vondrušková Ma: František NovotnýRůžena RichterováFrantišek Příhoda St: Jaromír Janáček Zv: Ladislav HausdorfBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ kom: Antonín Zíb H: Hana Bartošková (Růženka Kouklíková), Andrej Pavlov (Petr Knotek), Václav Klofát (Miloš Jelínek), Jaromír Sudek (Ferdík, Růženčin bratr), Ruppert Dubský (Tonda Klouda), Ladislav Potměšil (kamelot Rudla), Michael Dáňa (pikolík Karel), Karel Vojpich (Lojza), Jaroslav Vojta (děda Charouz), Karel Hlušička (redaktor Haló novin Kurt), Jan Skopeček (železničář Jelínek, Milošův otec), Valtr Taub (Knotek, Petrův otec), Věra Kubánková (Kouklíková, matka Růženky a Ferdík), Eduard Dubský (komisař Krupička), Karel Houska (obchodník Josef Klouda, Tondův ote), Rudolf Princ (hostinský Ruml), Eman Fiala (vetešník Eduard Čaoej), Karel Pavlík (dělník Karel Holar), Bedřich Vrbský (rada Stoklasa), Jaroslav Mareš (reportér Jindra), Raoul Schránil (poručík četnictva, velitel zásahu), Rudolf Široký (četník Křesina), Jaroslav Orlický (četnický rotmistr Růžička), Mečislav Římal (četník), Karel Hovorka (četník), Ladislav Zápotocký (četník), Richard Záhorský (dělník u brány), Emil Rohan (stráž u brány), Antonín Soukup (Kolář), Ota Motyčka (školník Hubáček), Ludmila Roubíková (žena s dítětem před továrnou), Josef Steigl (obchodní cestující na nádraží), Jarmila Švabíková (dělnice Martička), Bohuš Hradil (dělník Jelínek, Milošův strýc), Eva Jiroušková (členka výboru), Karel Kocourek (muž s ježkem), Dagmar Kofroňová (členka výboru) Spol: Diana HeringováBohumil Nový Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 17.11.1961 © Národní filmový archiv 
 
   Růžena, Miloš, Petr a Tonda, děti z pražského Starého Města, si často spolu hrají na dvoře pavlačového domu. Je rok 1934 a celý svět se dozvídá zprávy o sovětské výzkumné lodi, která zamrzla ve vodách Severního ledového moře. Sto šest polárníků se zachránilo na kře, ale loď byla ledem rozdrcena a potopila se. Čtyři přátelé se rozhodnou jít trosečníkům na pomoc. Petr vymění své kolo za starší kompas. Za trochu peněz, vydělaných pomocnými pracemi, koupí děti konzervy. Zabalí si deky, brusle a jídlo na cestu. Nepodaří se jim setřást Růženina pětiletého bratra Ferdíka, a tak ho vezmou s sebou. Nejprve mají namířeno do Ústí nad Labem, kde si chtějí od Milošova strýce, dělníka Jelínka, půjčit pramici. Kus cesty jedou vlakem, ale nemají peníze, a tak pokračují pěšky. Rodiče zmizelých dětí se obrátili na policii o pomoc. Uprchlíci zaslechnou zprávu o svém pohřešování v rozhlase a začnou se skrývat. Mají hlad a je jim zima. Tonda nakonec útrapy cesty nesnese a vrátí se stopem do Prahy. Jeho výpověď na policii je otištěna jako senzační zpráva v novinách. Zbylé děti dorazí do Ústí a dostanou se tajně do továrny, která je obklíčena četníky, protože právě probíhá stávka. Darují stávkujícím konzervy a pomohou do továrny propašovat potraviny, poslané dělníky z Prahy. Pak se shledají děti se svými rodiči.
   Růžena, Miloš, Petr and Tonda, all children in Prague's Old Town, often play together in the courtyard of their old apartment house. It is the year 1934 and the entire world is learning the news of the Soviet expedition ship caught in the icy waters of the Northern Sea Route. One hundred and six men of the ship's crew and the polar explorers have survived on an ice-floe but the vessel has sunk. The four friends decide to go and help the shipwrecked. Petr exchanges his bicycle for a second-hand compass. With the little bit of money they have earned doing small jobs, the children buy canned food. They pack blankets, skates and some food for the journey. After they fail to shake off Růžena's five-year old brother Ferdík the children take him with as well. Their first destination is Ústí nad Labem, where they want to borrow a barge from Miloš's uncle, worker Jelínek. They travel by train some of the way but don't have enough money so they continue on foot. The parents of the missing children go to the Police to ask for help. On the radio, the runaways hear the news about missing children and go into hiding. They are cold and hungry. Finally, Tonda can't take the hardships of their trip any longer and hitchhikes back to Prague. His police testimony makes top news in the newspapers. The rest of the children reach Ústí and sneak into a factory that is surrounded by the gendarmes because of a strike. They give their cans of food to the strikers and help smuggle the food sent by the workers from Prague into the factory. In the end, the children are reunited with their parents.