Král Králů  (King of Kings,the)
R: Martin Frič V: Filmové studio Barrandov, 1963 Sk: Feix - Brož Dr: Jiří Brdečka VV: Jiří Pokorný N: Jiří Weiss S: Jiří Mucha TS: Martin Frič PR: Václav Berdych AR: Radim CvrčekMojmír TicháčekHelena Pokorná K: Václav Huňka DK: Zdeněk Prchlík AK: Vladimír Zajíc Hu: Julius Kalaš; archivní Nahr: FISYO Dir: František Belfín Arch: Oldřich Bosák Kost: Ester KrumbachováJarmila RomanováAnna Blažková Ma: Vladimír PetřinaIvana Peštuková St: Jan Kohout Zv: Josef Vlček kom: Antonín ZíbJiří Šrámek H: Jiří Sovák (montér Lojza Králů), Miloš Kopecký (Izmail el Šarif ben Šerfi), Vlastimil Brodský (Eda Brabec, Aloisův spolubydlící), Jiřina Bohdalová (kadeřnice Lenka, Aloisova snoubenk), Valtr Taub (nájemný vrah Poupard), Jiří Němeček (ředitel podniku), Ilja Prachař (vedoucí osobního oddělení MZ Novák), Zdeněk Řehoř (úředník minister.zahranič.věcí Pan), Josef Kemr (Pšenička, majitel staré pragovky), Eduard Kohout (náměstek ministra zahraničních věc), Jan Skopeček (komorník), Ota Motyčka (vrátný v továrně), Lubomír Kostelka (učitel řečí), Zdeněk Braunschläger (konstruktér), Josef Bartůněk (strážný), Jitka Frantová (lehká dívka), Gustav Heverle (předseda dílenského výboru Smíšek), Ilona Kubásková (babička s kozou), Vladimír Klemens (soudruh), Radoslav Brzobohatý (soudruh), Vladimír Leraus (soudruh), Ota Sklenčka (soudruh), Emil Rohan (soudruh), František Vandas (soudruh), Miloš Vavruška (knihovník), Jana Werichová (kadeřnice Stáňa), Vladimír Navrátil (lékař), Eva Schoberová (sekretářka na ministerstvu zahrani), Miroslav Abrahám (strážmistr SNB), Čech Vladimír (herec) (osobní referent), František Miroslav Doubrava (vrátný v rozhlase), Emanuel Kovařík (fotograf), Vladimír Linka (taxikář), Zdeněk Jelínek (pohraničník), Karel Kocourek (otec), Mirko Musil (vedoucí provozu), Josef Příhoda (starší dělník), Ferdinand Šafránek (krejčí), Helena Štvánová (ošetřovatelka), Josef Šulc (knihkupec), František Svačina (rezident), Ela Šilarová (listonoška), Josef Steigl (kamelot), Václav Wasserman (muž v knihovně), E. Solničková (dáma), F. Franěk (listonoš), J. Tomášková (sekretářka), R. Holas (taneční mistr), Šrámek Jiří [dab] (hlas agenta skrytého na toaletách) Spol: R. ČernáJarmila MüllerováBohumil Nový Stp: 100.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 12.07.1963 © Národní filmový archiv 
 
   Uprostřed pouště nalezne osamělý jezdec na oslu starého muže, který leží v bezvědomí ve stínu luxusního automobilu. Jezdec naloží starce na osla a odveze ho do oázy, čímž mu zachrání život. Lékaři napíše na jeho žádost své jméno a adresu. Uplynuly dva roky a montér Lojza Králů se již dávno vrátil domů do Prahy, do bytu, který sdílí s věčně ospalým kamarádem Edou. Poštou přijde Lojzovi nabídka na koupi velmi levného auta. Proto ho nepřekvapí, když ho druhý den v továrně hledá muž s automobilem. Není to však pan Pšenička s pragovkou, ale exoticky vyhlížející Izmail el Šarif s velkou limuzínou. Jako vyslanec tamánského ostrovního království přináší pověřující listiny. Zachráněný stařec, král Tamánie, nedávno zemřel a jmenoval Lojzu svým nástupcem. Lojza nabídku odmítne, ale pak zjistí, že by mohl prospět své továrně a získat zakázku na dodávku čerpadel a také pomoci zemi, jejíž ropné bohatství chce králův příbuzný princ Abdulah prodat firmě United Oil. Lojzova snoubenka Lenka se již vidí v roli královny. Lojza získá od ministerstva zahraničních věcí souhlas s odjezdem a dokonce dostane k dispozici vilu. Vylákán do hotelu se stane montér málem obětí nájemného vraha Pouparda, Abdulahova agenta. Lojza nakonec na ostrov neodjede. Tamánský lid povstal a prohlásil zemi republikou.
   A solitary man riding a donkey in the middle of a desert comes across an old man lying unconscious in the shadow of a luxury car. The rider loads the man on the donkey and takes him to an oasis, thus saving his life. On the doctor's request, he leaves his name and address. Two years later, the assembler Lojza Králů has already returned to Prague, to the flat he shares with his forever drowsy friend Eda. Lojza receives an offer of a very cheap car by post. The next day, Lojza is not surprised to hear that a man in a car has come to look for him in the factory. But instead of Mr Pšenička with the old Prague car, Lojza sees an exotic looking Ismail el-Sharif with a large limousine. As the envoy of the Tamanian island kingdom, the man has brought official credentials from the recently deceased king of Tamania, the old man whose life Lojza had saved, which declare Lojza to be the king's successor. Lojza refuses the offer, but then learns that he could help his factory by securing a contract for pumping equipment, and that he could also be of assistance to this faraway country, as the king's relative prince Abdullah is selling the country's vast oil fields to the United Oil Company. Lojza's fiancée Lenka already sees herself as the queen. Lojza gets the approval of the Ministry of Foreign Affairs to leave for Tamania, and even has a villa placed at his disposal. He is lured to come to a hotel where he is nearly killed by Poupard, a paid killer and Abdullah's secret agent. In the end Lojza doesn't go to the island. The people of Tamania have rebelled and declared their country a republic.