Kolonie Lanfieri  (Lanfieri Colony,The)
R: Jan Schmidt V: Filmové studio Barrandov/Mosfilm, 1969 Sk: Šebor - Bor Dr: Radovan Kalina VV: Miloslav ProcházkaDimitrij Geršengorin N: povídka Kolonie Lanfieri S: Jan Schmidt TS: Jan SchmidtJiří Macháně PR: Milan JonášMaria Filimonova AR: Zdena ŠtekrováO. Zernov K: Jiří Macháně DK: Rudolf Holan AK: František Kučera Hu: Jiří Šust; archivní Nahr: FISYO Dir: František Belfín Arch: Georgij KolganovJaroslav Krška Kost: Pištěk Theodor ml.Emilie KůtováNita Romanečová Ma: Alena LojíkováMargarita Sarkisova St: Miroslav Hájek Zv: František FabiánBrunclík Bohumír /zvukové efekty/Jurij Rabinovič Op: Andrej KeppertJosef DenkrFrantišek Linhart H: Juozas Budrajtis (Horn), Ornest Zdeněk [dab] (hlas Horna), Zuzana Kocúriková (Ester), Andresíková Jana [dab] (hlas Ester), Václav Neckář (blázen Bekeko), Michal Dočolomanský (mladý Dribb), Josef Elsner (starý Dribb), Bolot Bejšenalijev (Goupi, chovatel sviní), Kostelka Lubomír [dab] (hlas Goupiho), Beta Poničanová (Saba), Vášová Marie [dab] (hlas Saby), Bohumil Vávra (Astis, Esteřin otec), Andrej Fajt (Lanfieri), Krůta Ferdinand [dab] (hlas Lanfieriho), Jiří Bukvaj (farmář), Karel Čížek (farmář), František Fontén (farmář), Miroslav Kalný (farmář), Vladimír Navrátil (farmář), František Nechyba (farmář), Miloslav Svoboda (farmář), František Šeba (starý farmář), Miroslav Laňka (karbaník), Miloslav Novák (karbaník), Gustav Vondráček (karbaník), Svatava Uhlířová (mulatka) Spol: Zdeněk WimmerBohumila VelkováJitka ŠulcováVilemína Binterová Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 26.09.1969 
 
   U malého zapomenutého ostrova vystoupí z holandské lodi mladý pohledný muž jménem Horn. U horského jezera si postaví chatrč a občas se vypraví do osady na nákup. Dny tráví na lovu ryb a zvěře s místním bláznem Bekekem, někdy ho navštíví krásná Ester, snoubenka mladého Dribba. Mezi Hornem a Ester se vytvoří jemné pouto důvěry a Horn se dívce svěří, proč opustil dosavadní život. Zamiloval se do dívky z bohaté rodiny, ale neměl dostatek peněz, aby se s ní mohl oženit. Hornovy poklidné dny na ostrově se jednoho dne změní. Muž nalezne v potoce zlato a začne horečně rýžovat. Najednou touží vrátit se do světa peněz jako bohatý muž. Odmítne Esteřinu lásku a dokonce zabije neškodného Bekeka. V hádce postřelí rovněž Esteřina snoubence. Ten před smrtí stačí ještě vyslovit Hornovo jméno. Muži z kolonie se chtějí pomstít a obklíčí Horna v jeho chatrči. Horn, aby zachránil aspoň holý život, hodí vesničanům váčky se zlatem. V nastalém zmatku uprchne. Je však dostižen a zastřelen na pobřeží moře, které ho mělo zachránit.
   A handsome young man called Horn gets off a Dutch ship on a small godforsaken island. He builds a shack by the mountain lake and sometimes goes to the local village to buy things. He spends his days fishing and hunting with the local fool Bekeko. Beautiful Ester, fiancée of a young man called Dribb, sometimes comes to visit. A strong bond of trust develops between Horn and Ester, and he confesses to her why he deserted his previous life. He fell in love with a girl from a rich family and didn't have enough money to marry her. One day, Horn's peaceful days at the island are suddenly over. He discovers gold in the local brook and begins to pan it enthusiastically. He starts longing to return to the world of money as a rich man. He refuses Ester's love and even kills the harmless Bekeko. He also shoots Ester's fiancé in a fight. Before he dies, the young man manages to utter Horn's name, and men from the village come to take vengeance on him. They surround Horn in his shack. Trying to save his bare life, Horn throws purses full of gold at the natives. He uses the confusion that follows to escape but is caught and shot on the shore of the sea that was to be his saviour.