Kohout plaší smrt  (Cock Scares Death Away,The)
R: Vladimír Čech V: Filmové studio Barrandov, 1961 Sk: Šmída - Fikar VV: Josef Ouzký N: Jiří MuchaLuděk Staněk S: Jiří MuchaLuděk StaněkVladimír Čech TS: Vladimír Čech PR: Čestmír Mlíkovský AR: Věra TicháčkováAnna Lackovičová K: Jaroslav Tuzar DK: Bohumil Hába AK: Vojtěch Kuthan Hu: Štěpán Lucký; archivní – Jaromír Vejvoda: píseň Škoda lásky, píseň Sluníčko svítí, nese nám kvítí Nahr: FISYO, Dvořákovo kvarteto, Dětský pěvecký sbor Dir: Štěpán Koníček Zp: Dětský pěvecký sbor Arch: Jan Zázvorka Kost: Karel PostřehovskýMiloslava ŠmídováVilemína Skalická Ma: Oldřich MachVáclav VolkMarie Machová St: Antonín Zelenka Zv: Černý František (zvuk)Brunclík Bohumír /zvukové efekty/ Op: Karel Kalivoda H: Otakar Brousek (agent Ertl), Karel Höger (diverzant Ervín Kopal), Josef Bek (diverzant Metud Hanák), Július Pántik (příslušník SNB Borek), Otomar Krejča (statkář Nejdek), Jiřina Štěpničková (Nejdkova žena), Libuše Geprtová (Bětka, dcera Nejdkových), Jan Tříska (Jožka, Bětčin přítel), Jiřina Petrovická (členka představenstva Helena Kořán), Marcela Jandová (Cilka), Bohuš Záhorský (Pastyřík, otec Cilky), Jana Drbohlavová (Lída), Václav Sloup (Tonda, Lídin snoubenec), Jiří Dohnal (náčelník SNB Kolman), Milka Balek-Brodská (venkovanka s hráběmi), Gabriela Bártlová-Buddeusová (Věrka, prodavačka v bufetu), Karel Bezděk (sedlák), Jan Pohan (učitel), Radoslav Brzobohatý (příslušník SNB Zika), Taťána Fischerová (dcera Kořánové), Elena Hálková (hospodská), Hana Hamplová (Lišková), Věra Hanslíková (venkovanka), Jaroslav Heyduk (Pálek), Alexandra Myšková (Františka, Pálkova žena), Zdeněk Jelínek (příslušník SNB), Karel Kocourek (dělník), Ilona Kubásková (trafikantka), Otto Lackovič (Soukup), Martin Liška (příslušník SNB), Josef Lhoták (sedlák), Oldřich Lukeš (sedlák), Václav Podhorský (sedlák), Josef Příhoda (sedlák), Zdeněk Skalický (sedlák), Mirko Musil (vesničan), Josef Svátek (vesničan), Zdeněk Jelen (radista), Milan Neděla (řidič), Hynek Němec (dělník), Jaroslav Synák (Malčák), Václav Švec (muž ve světlém klobouku), Jana Werichová (venkovanka), Jiřina Bílá (venkovanka), Jaroslav Zrotal (řečník), Josef Větrovec (muž v hospodě), Libuše Švormová (svazačka), Antonín Kandert (Tondův otec), J. Reis (příslušník SNB) Spol: Eliška ŠvarcováBohumil NovýJana Rozbrojová Stp: 095.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 18.05.1962 © Národní filmový archiv 
 
   V létě 1950 je vyslán ze Západu do malého městečka v Beskydech agent Ertl, který chce navázat styky s diverzanty Hanákem a Kopalem. Společně s nimi má vybudovat v Československu špionážní a diverzní síť a najít skladiště zbraní, které v horách zanechal německý wehrmacht. Ertl je však chycen a Bezpečnost za Hanákem a Kopalem pošle svého člověka s vysílačkou - Borka. Diverzanti se ukrývají u kulaka Nejdka, ale později se přemístí do hor k Pastyříkovi, kde se k nim připojí mladík Jožka. Kopal s Hanákem Borkovi nevěří, a proto ho podrobí zkoušce - má zastřelit komunistku Kořánovou. Borek pošle zprávu o úkolu svým nadřízeným, ale varování nedojde včas. Při akci, na níž ho doprovázejí agresivní Kopal a Jožka, střílí Borek mimo Kořánovou. Svým společníkům-dozorcům tvrdí, že se mu podařilo ženu zabít. Na zpáteční cestě musí Borek Kopalovi odevzdat zbraň. Na silnici čeká auto, které je má odvézt za hranice. Náhle však na Borka zavolá Pastyříkova malá dcera Cilka, která tajně sledovala Hanáka. Strhne se přestřelka, při níž Borek zahyne. Celou skupinu polapí příslušníci Bezpečnosti.
   In the summer 1950, agent Ertl is sent from the West to a small town in the Beskids Mountain where he is to establish contact with the saboteurs Hanák and Kopal. Together, they will develop a network of spies and saboteurs in the Czechoslovak Republic, and retrieve an arms depot that the German Wehrmacht has left in the mountains. But Ertl is caught and the police send their man Borek with a radio transmitter to join the saboteurs. The men are hiding at the kulak Nejdek's house, from which later they move to stay with Pastyřík in the mountains where they are joined by young Jožka. Kopal and Hanák distrust Borek and put him to a test: they ask him to shoot the communist Kořánová. Borek sends a message to his superiors asking for advice, but the warning fails to reach them in time. Guarded by the hostile Kopal and Jožka, Borek shoots past Kořánová and declares to his warder-companions that the woman is dead. On their way back, Borek must hand in his weapon to Kopal. There is a car waiting on the road to take them across the border but then, all of a sudden, Pastyřík's little daughter Cilka, who has secretly followed Hanák, calls out after Borek. There is a shoot-out and Borek is killed. The police arrest the entire group.