Klec pro dva  (Cage for Two,A)
R: Jaroslav Mach V: Filmové studio Barrandov, 1967 Sk: Feix - Brož Dr: František Daniel VV: Miloš Stejskal N: Jiří KarásekJaroslav MachVladimír Menšík S: Jiří KarásekJaroslav Mach TS: Jaroslav Mach AR: Lubomír BřinčilEliška ŠtíbrováZdenka Karlovská K: Josef Hanuš DK: Josef Pechar AK: Jiří Pospíšil Hu: Štěpán Lucký; archivní – Petr Iljič Čajkovskijpřevzatá, Bohuslav Ondráček: píseň Requiem, píseň Pepito mi corazón, lidová píseň: píseň Zahučaly hory, zahučaly lesy Nahr: FISYO, Kovárnová Emma Dir: František Belfín T: Jan Schneiderlidová píseň Zp: Eva PilarováLibuše Mincovásbor Arch: Černý Karel (architekt) Kost: Jan KropáčekMiloslava SkořepováDaniela Burgetová Ma: Stanislav PetřekRudolf BunešVěra Kotlanová St: Zdeněk Stehlík Zv: Roman Hloch H: Vladimír Menšík (skladník Čenda), Consuela Morávková (Kristýna), Marie Rosůlková (Čendova matka), Jaroslav Marvan (herec Martin, Čendův podnájemník), Bohuš Záhorský (děda Müller, Čendův kolega), Jaroslava Obermaierová (Julina, dívka ze sazárny), Jan Skopeček (Honza, Čendův kolega), Pavel Landovský (zloděj), Jiří Kodet (zloděj), Jana Walterová (Zdena, dívka ze sazárny), František Vicena (číšník v kavárně), Vítězslav Černý (výčepní), Rudolf Kudrnáč (otec křtěných dětí), Michaela Bendová (matka křtěných dětí), Vladimír Huber (opilý dědek), Věra Tichánková (sousedka Rampasová), Věra Kalendová (úřednice), Libuše Mincová (zpěvačka v kavárně), Čech Vladimír (herec) (padesátník), Vilda Marzin (číšník), Oldřich Velen (taxikář), Jana Drchalová (kadeřnice), Rudolf Kalina (kapitán SNB), Otto Ohnesorg (farář), Lena Birková (žena u rotačky), Marie Hübschová (květinářka), Marie Chmelařová (vedoucí orchestru), Milan Kindl (příslušník SNB v civilu), Eliška Konopisková (prodavačka), Jiří Mikota (příslušník VB), Robert Morávek (příslušník VB), Regina Razovová (kadeřnice), Ela Šilarová (biletářka), Jiří Vondrovič (pokladník), Vladimír Zoubek (vedoucí automatu), Karla Kubištová (členka orchestru), Kroupová (členka orchestru), Surá (členka orchestru), Tarantová (členka orchestru), Herodková (členka orchestru) Spol: G. MozolováMiloslava VojnováJiří Kotlář Stp: 086.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 06.03.1968 
 
   Čtyřicátník Čenda je starý mládenec a žije se svojí duševně nemocnou matkou a mrzoutským podnájemníkem, hercem Martinem, ve společném bytě. Matka se před lety pomátla po náhlé smrti svého muže, Čendova otce, a syn se o ní velmi pečlivě stará. Tichý a uzavřený muž pracuje v suterénním skladu velké tiskárny v centru Prahy a je ke své nelibosti středem pozornosti svobodných kolegyň. Jednoho dne matka zemře. Čenda je sám, ale se svojí náhle nabytou svobodou neví, co počít. Večer z bytu vykáže záletného kolegu Honzu, který přivedl dvě opilé dívky. S nákladem papíru jednoho dne sjede nákladním výtahem do skladu cizí hezká dívka. Kristýna hledá útočiště před neznámými pronásledovateli. Čenda se o ni postará a nakonec ji pozve k sobě domů. Netuší, že dívka nemá právě čistou minulost a skrývá se před kumpány ze zlodějské party. Šťastný, že se má o koho starat, nakoupí dívce šaty a spoustu dárků. Zloději Kristýnu najdou a přinutí ji, aby Čendu, který není doma, okradla. Dívka vše sice vrátí, ale Čenda to pozná. Čenda Kristýně, kterou miluje, odpustí a i ona mu vyzná lásku. Užijí si spolu nedělní výlet a Čenda plánuje svatbu. Kristýna se rozhodne nejdřív vyrovnat s minulostí a jde se dobrovolně přihlásit na Bezpečnost.
   Forty-year old Čenda is a confirmed bachelor. He shares a flat with his mentally ill mother and their morose lodger Martin, an actor. His mother's illness started years ago, after her husband, Čenda's father, died suddenly, and now her son looks after her with great care. The quiet and withdrawn man works in the basement storage room of a large printing works in the centre of Prague. To his irritation, he is the centre of attention among the unmarried women at work. One day his mother dies. Čenda is all alone now and doesn't know what to do with this new freedom. In the evening, he orders his philandering colleague Honza out of his flat, together with the two drunken girls the colleague has brought with him. One day, a strange pretty girl comes to the storage room down the goods elevator, carrying a load of paper. Kristýna is looking for a place to hide from unknown pursuers. Čenda takes care of her and finally even invites her home. He suspects nothing about the girl's shady past, and the fact that she is hiding from her fellow crooks. Pleased to have someone to look after, Čenda buys the girl clothes and plenty of gifts. The gang find Kristýna and force her to steal things from Čenda's flat while he is away from home. The girl puts everything back but Čenda can still tell what has happened. He forgives Kristýna, whom he loves, and she confesses her love to him. Together, they make a Sunday trip to the countryside, and Čenda begins to make wedding plans. Kristýna decides to face up to her past first and surrenders voluntarily to the police.