Káťa a krokodýl  (Kate and the Crocodile)
R: Věra Plívová-Šimková V: Filmové studio Barrandov, 1965 Sk: Švabík - Procházka Dr: Marcela Pittermannová VV: Kučera Jaroslav (výroba) N: kniha Káťa a krokodýl /Děvočka i krokodil/, Grigorij B. Jagdfeld: kniha Káťa a krokodýl /Děvočka i krokodil/ S: Ota HofmanVěra Plívová-Šimková TS: Věra Plívová-Šimková PR: Drahomíra Králová AR: Viktor KarásekLibuše Vaněčková K: František Valert DK: Oldřich Hubáček AK: Jiří Pospíšil Hu: Zdeněk Liška; archivní – Zdeněk Marat: píseň Nej, nej, nej Nahr: FISYO Dir: František Belfín T: Miroslav ZikánJindřich Zpěvák Zp: Pavlína FilipovskáJosef Zíma Arch: Leoš Karen Kost: Miloslava ŠmídováMarie Knotková Ma: Miloslav KoubekLibuše Švejdová St: Jiřina Lukešová Zv: František Šindelář H: Yvetta Hollauerová (Káťa), Ondřej Jandera (kluk s makaróny), Minka Malá (Minka, Kátina sestra), Antonín Nedvídek (Míša Horák), Eva Dyková (Jana zvaná Brejška), Alena Čechová (Alena Karlíková), Tomáš Drbohlav (Tomáš), Adolf Minský (Kátin dědeček Alois), Oldřich Nový (elegán s deštníkem), Jan Skopeček (velitel hasičů), Alois Dvorský (děda se sekyrou), Jan Libíček (muž s balóny), Alena Kreuzmannová (sousedka Laubová), Václav Trégl (starý muzikant), Josef Příhoda (starý muzikant), Václav Wasserman (chodec smekající slamák), Marek Vašut (Pepík Novák), Jan Zrzavý (Zrzavý Jan, on sám, malíř), Barbora Ziková (Barborka), Vladimír Horka (Ládík), Zdeněk Braunschläger (hasič Franta), Josef Hlinomaz (hasič), Lubomír Kostelka (hasič), Stanislav Hájek (hasič), Vladimír Menšík (přísný otec s dortem), Jan Kraus (kluk v pruhovaném tričku), Miroslav Vladyka (špunt), Andrea Čunderlíková (vyčouhlá holka), Dagmar Zikánová (biletářka), Věra Ferbasová (žena věšící prádlo), Antonín Soukup (starý muzikant), Jaroslava Panenková (žena v prodejně), Kučera Jaroslav (výroba) (muž v davu u krokodýla), P. Laušman (kluk s želvou), R. Kružíková (holka s míčem), K. Kolínová (Lenka), K. Vepřeková (malá holka), M. Baierová (Eva), D. Šilhánek (kluk Bambula) Spol: Pavla MarkováLeopold Zeman Stp: 066.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 11.04.1966 
 
   Míša Horák si vzal o prázdninách na starost několik zvířat ze školního koutku živé přírody. Když však přinesl domů dva angorské králíky, špačka, opičku, želvu a malého krokodýla, rodiče mu nařídili odnést je z domu. Z nesnází mu pomůže Káťa, která je umístí v dětském pokoji jejich bytu. Míša odejde za svým kamarádem, u kterého snad budou zvířata moci zůstat. Káťa se vypraví na nákup. Mezitím se probudí Kátina mladší sestřička Minka, začne si se zvířátky hrát a ta se postupně rozprchnou. Krokodýla najde ve vaně Kátin dědeček. Zděšeně uprchne a nechá téci vodu z kohoutku. Stoupající voda umožní útěk i krokodýlovi. Sousedka Laubová málem omdlí, když ho spatří ve svém bytě. Ve chvíli kdy se Káťa vrátí domů se zástupem dětí, které jsou zvědavé na zvířátka, je však byt prázdný. Při hledání a chytání zvířat pomáhají všechny děti; krokodýla najde dědeček v okapové rouře. Večer se Míša shledá se všemi svými svěřenci.
   It is the summer holiday and little Míša Horák has taken a few animals from the school's so-called "Corner of Living Nature" home to care for. But when he brings home two Angora rabbits, a starling, a little monkey, a tortoise and a small crocodile, his parents order him to take them away. He is helped by Káťa, who offers to place the animals in the child's room of her family's apartment. Míša leaves for her friend where the animals will hopefully be able to stay. Káťa goes shopping. In the meantime, Káťa's younger sister Minka wakes up and begins to play with the animals, who gradually run off in disarray. The crocodile is found in the bath tub by Káťa's grandfather who runs away in fear and leaves the water running from the tap. The rising water enables the crocodile to run away, too. Laubová, their neighbour, almost faints to see him in her apartment. When Káťa comes back home with a crowd of children who are curious to see the animals, the apartment is empty. All the children help to search for and catch the animals; the crocodile is found by the grandfather in a gutter pipe. In the evening, Míša is thus able to reunite with all his wards again.