Hoří, má panenko  (Firemen's Ball)
R: Miloš Forman V: Filmové studio Barrandov/Carlo Ponti, 1967 Sk: Šebor - Bor Dr: Václav Šašek VV: Rudolf Hájek N: Miloš FormanJaroslav PapoušekIvan Passer S: Miloš FormanJaroslav PapoušekIvan Passer TS: Miloš Forman PR: Jaroslav Papoušek AR: Milan MuchnaLilian HavlíčkováMarie Beránková K: Miroslav Ondříček DK: Eduard Kadeřábek AK: Jiří Kučera Hu: Karel Mareš; archivní – Karel Mareš: píseň U Kokořína, Karel Hašler: píseň Strahováček, Karel Mareš: píseň Formanka, Karel Mareš: píseň U nás, Karel Mareš: píseň Hvězda na vrbě, lidová /upravil Miloš Vacek/: píseň Do lesíčka na čekanou, František Zita: píseň Fanfárový pochod, František Kmoch: píseň Pode mlejnem, nade mlejnem, Jaroslav Jankovec: píseň Hoří! Nahr: Orchestr Karla Vlacha, Orchestr Slávy Kunsta, Dechová hudba Supraphon, FISYO, Ústřední hudba Československé lido Dir: Karel VlachSláva Kunst T: Václav FischerKarel HašlerBohuslav Nádvorník Zp: Milan ChladilJaromír MayerJosef ZímaStudiový sbor Jana SvatošeZdeněk MatoušPetr AltmanKühnův smíšený sbor Arch: Černý Karel (architekt) Kost: Zdena ŠnajdarováEmilie Fišarová Ma: Rudolf HammerMarie Machová St: Miroslav Hájek Zv: Adolf Böhm H: Jan Vostrčil (předseda plesového výboru), Josef Šebánek (člen plesového výboru), František Debelka (člen plesového výboru), Josef Řehořek (člen plesového výboru), Vratislav Čermák (člen plesového výboru), Václav Novotný (člen plesového výboru), František Reinstein (člen plesového výboru), František Paska (člen plesového výboru), Ladislav Adam (člen plesového výboru), Josef Valnoha (člen plesového výboru), Josef Kolb (Josef, hlídač tomboly), Milada Ježková (Josefova žena), František Svět (děda Havelka), Jan Stöckl (zasloužilý požárník), Antonín Blažejovský (Standa), Josef Kutálek (Ludva Metelka), Stanislav Holubec (Karel), Alena Květová (Růženka, Metelkova dcera), Olga Blechová (kandidátka), Marie Slívová (kandidátka), V. Bartošová (kandidátka), Ivana Freiburgová (kandidátka), V. Janusová (kandidátka), E. Šnajdrová (kandidátka), Hana Kuberová (opilá kráska), Miluše Zelená (kráska), Jarmila Kuchařová (manželka), Jiří Líbal (zachránce), Anna Liepoldová (Marie), Miloslav Balcar (muž věšící plakát), Marie Kovářová (manželka), Vlastimila Vlková (žena se židlí), Hana Hanusová (Jarka), Stanislav Ditrich (číšník), J. Řeháček (člen výboru), F. Řehořková (matka), M. Mejsnarová (servírka) Spol: Pavla MarkováJitka ŠulcováJiří Kotlář Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 15.12.1967 
 
   V podkrkonošské obci se chystá požárnický ples, na němž má být odměněn pozlacenou sekyrkou bývalý předseda Vrána za svou padesátiletou činnost v hasičském sboru. Muži zdobí taneční sál, v jeho rohu už je na dvou stolech připravená bohatá tombola, kterou hlídá člen výboru Josef. Po zahájení bálu hledají další členové výboru kandidátky pro volbu královny krásy. Nemohou se mezi sebou dohodnout, a navíc je v rozhodování ovlivňují příslušníci jejich rodin. Při výběru dívek v uzavřené kanceláři dojde k řadě nepříjemných situací. Celá akce skončí fiaskem, protože dívky se stydí a na pódium nenastoupí. Problémy má i Josef. Kdykoliv si odskočí pro pivo, zmizí něco z tomboly. Později pak zjistí, že ukradená tlačenka je schovaná v tašce jeho ženy. Uprostřed zábavy vypukne v obci požár. Ačkoliv se hasiči pustí do své práce, dřevěný domek dědy Havelky shoří do základů. Vesničané se rozhodnou, že mu věnují výtěžek z tomboly. Když se však vrátí do sálů, najdou stoly s tombolou zcela prázdné. Po výzvě pořadatelů, aby lidé všechno vrátili, je u stolů přistižen jen nevinný Josef, který chtěl napravit manželčin prohřešek. Je po plese, lidé se rozejdou. V sále sedí jen Vrána, čekající na svou odměnu. Bohužel i tu někdo ukradl.
   In a village under the Giant Mountains, a firemens' ball is in preparation. The former chairman of the firemen, Vrána, is to be rewarded by a golden axe for fifty years of service in the firemens' corps. The men decorate the dancing hall: there is a rich tombola prepared on two tables in the corner, guarded by Josef, one of the members of the committee. When the ball begins, the rest of the committee members try to find girls - candidates for the ball's beauty queen competition. But they are unable to agree upon the winner and their decision-making is moreover constantly influenced by their family members. There are many unpleasant situations during the selection of girls behind the closed door of the office. The whole action results in a fiasco - the girls are shy and refuse to come up to the stage. Josef, too, faces some problems. Every time he leaves the tombola to have a beer, something disappears from the tables. Later, he finds out that the stolen collared pork resides hidden in his wife's bag. In the midst of the celebrations, a fire bursts out in the village. Although the firemen do their best, the wooden cottage of old man Havelka burns to the ground. The villagers decide to donate the tombola takings to him. Upon their return to the dance hall, however, they find the tables with the tombola all empty. The organizers ask the people present to return everything, but the only one to be found by the tables is the innocent Josef who wanted to correct his wife's wrongdoings. The ball is over, people walk away. There is only Vrána sitting in the empty hall, waiting for his reward. But that, unfortunately, was stolen, too.