Finský nůž  (Finnish Knife,The)
R: Zdenek Sirový V: Filmové studio Barrandov, 1965 Sk: Šebor - Bor VV: Jiří Bečka N: Zdenek SirovýBrandýs Jan (2) S: Zdenek SirovýBrandýs Jan (2)Pavel Juráček TS: Zdenek Sirový PR: Bohumil Kouba AR: Anna Lackovičová K: Jan Čuřík DK: Josef Pávek AK: Karel Ludvík Hu: Wiliam Bukový; archivní – Wiliam Bukový: píseň Jak vypadá čas, Ivo Tijardović: píseň Hvězdy ve Splitu nad mořem (Daleko me moj Split) Nahr: FISYO, Studiová skupina Karla Duby Dir: Štěpán Koníček T: Sobotka Jiří (2) Zp: Eva Pilarová Arch: Luděk Škuta Kost: Růžena AdamcováYvonne Těhníková Ma: Jiří ŠimonLibuše Beranová St: Jan Chaloupek Zv: Adolf NacházelBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ H: Meister Karel ml. (Tonda), Jaromír Hanzlík (Honza), Karel Engel (muž v saku), Jitka Zelenohorská (dívka), František Hanzlík (spisovatel), Jan Schánilec (tančící mladík), Jan Kotva (mladík v kavárně), Adolf Kohuth (mladík v kavárně), Miroslav Rataj (mladík v kavárně), Mahulena Kulendíková (tančící dívka), Jaroslav Mařan (muž s aktovkou), Jaroslav Cafourek (prodavač), Sáša NeumanTáňa BerglováBohumil HellerKarel Slíva Spol: Jana SukováJitka Hůlková Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 23.07.1965 
 
   Dvacetiletý Tonda a sedmnáctiletý Honza sledují na cestě z kavárny muže a dívku a se zájmem pak přihlížejí jejich milování v parku. Muž je zahlédne a vztekle se s nimi pustí do rvačky. Nakonec vytáhne ostrý finský nůž. Nože se však zmocní Honza a muže bodne. Chlapci se domnívají, že je muž mrtvý a rozhodnou se před zákonem uprchnout do ciziny. Prvním cílem jejich cesty je Praha, pak Polsko a... Honzovi se život na útěku nelíbí a stýská se mu po domově. Uvažuje o přiznání, není přece plnoletý, a proto trest nemusí být příliš velký. Tonda se vrátit nechce, byl už jednou souzený. Dává proto dobrý pozor, aby ho Honza nezradil. Honza mu přesto upláchne. Tonda ho hledá ve městě, odkud oba pocházejí. Po příjezdu zjistí, že domněle mrtvý muž žije. Oběma chlapcům se uleví, ale Honza od Tondy odejde - už je k sobě nic nepoutá.
   Twenty-year old Tonda and seventeen-year old Honza follow a man and girl leaving a café and then spy on them and with bated breath watch their love-making in the park. The man notices the boys and, furious, gets into a fight with them. In the end, he pulls out a sharp Finnish knife. Honza gets hold of the knife and stabs the man. The two boys think they have killed the man and decide to flee justice by escaping across the border. Prague becomes their first destination, then Poland, and after that... Honza dislike the runaway life and misses home. He contemplates confessing; after all, he is still underage and the punishment would not necessarily be too severe. Tonda has already been up for trial once and refuses to go back. He does everything to make sure that Honza does not betray him, but Honza slips away anyway. Tonda goes looking for him in their home town. When he arrives, he finds out that the man they thought dead is alive. The two boys are relieved but Honza leaves Tonda anyway - they no longer have anything in common.