Dvanáct  (Twelve with an Idea)
R: Eva Sadková V: Filmové studio Barrandov, 1964 Sk: Novotný - Kubala VV: Zdeněk Oves N: divadelní hra Dvanáct S: Pavel KohoutEva Sadková TS: Eva Sadková PR: Vladimír Zelenka AR: Viktor KarásekDagmar Zelenková K: František Valert DK: Oldřich Hubáček AK: Rudolf Holan Hu: Ladislav Simon; archivní – Bedřich Smetana: převzatá Prodaná nevěsta (sbor Pivečko věru je nebeský dar), Ladislav Simon: píseň O zítřejší den se nestaráme, Juchelka Miroslav /instrument./: píseň Kamarádi, píseň My tři králové jdeme k vám, Jiří Šlitr: píseň To všechno odnes' čas, Václav Dobiáš: píseň Budujeme (Teď,když máme,co jsme chtěli) T: Pavel KohoutJiří SuchýFrantišek Halas Zp: sborKarel HáblMiroslav NohýnekMichael JunášekJiří Havel Arch: Leoš Karen Kost: Karel PostřehovskýMarie BroncováFrantišek Sadílek Ma: Růžena RichterováJiří ŠimonIvana Mesteková St: Jaromír Janáček Zv: Blažej BernardBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ H: Marie Drahokoupilová (herečka Lenka), Karel Hábl (herec Luboš), Jana Rendlová (herečka Jája), Iva Janžurová (herečka Božka Jonášová), Jiří Havel (herec Jirka), Miluše Dreiseitlová (herečka Vlasta), Ladislav Křiváček (herec Pepek), Václav Mareš (herec Vít Král), Jiřina Barášová (herečka Tonka), Miroslav Nohýnek (režisér Slávek), Michael Junášek (herec Honza), Jana Smrčková (dramaturgyně Věra), Gabriela Bártlová-Buddeusová (herečka), R. Čížek (hudebník), R. Froněk (hudebník), B. Horák (hudebník), R. Havránek (hudebník), F. Kočí (hudebník) Spol: Eva LichtensteinováMarie KoubkováOta PšeničkaLeopold Zeman Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 30.10.1964 © Národní filmový archiv 
 
   Deset mladých herců, režisér Slávek a dramaturgyně Věra se rozhodnou po absolvování divadelní fakulty netypicky - přijmou společně angažmá v oblastním divadle. Do jedné kasy, kterou spravuje Božka, dávají i své platy. První problémy ještě v počátečním nadšení překonají. Společně upraví špinavé a nezařízené prostory, které měly být slibovanou útulnou ubytovnou. Po čase nadaný herec Vít, který s nimi jel jen z lásky k Tonce, přijme nabídku na filmování a nakonec divadlo opustí. Pro velké problémy s alkoholem je z kolektivu vyloučen Pepek. Věra se zamiluje do ředitele divadla, ale ambiciózní a koketní Vlasta jí ho odloudí a z ubytovny se odstěhuje. Honza, který nemá pro herectví talent, brzy dělá spíše údržbáře. Luboš s Jájou uzavřou manželství a najdou si byt. Společná oslava Vánoc končí krachem. Tonka se rozjede za Vítem do Prahy, novomanželé jdou k rodičům, Božka kdesi přednáší a Lenka, kterou začne obtěžovat opilý Jirka, odjede domů k rodičům. Božka se později přizná, že svůj honorář za recitaci zatajila a koupila si kabelku. Je za to vyloučena z kolektivu. Pak se na motorce zabije Věra. Ostatní po pohřbu dají výpověď. Honza nastoupí do továrny. S Božkou, kterou přijali zpět, zbývá pět mladých lidí, kteří jsou zkušenější a silnější a společně přejdou do jiného divadla.
   After graduating from the Theatre Academy, ten young actors, director Slávek and repertoire advisor Věra make an unusual decision and collectively join a local theatre. They even put all their salaries into a communal fund administered by Božka. Spurred by enthusiasm, they overcome their first problems. They clean and tidy up the dirty and untidy rooms that are supposed to be their cosy new lodgings. After some time Vít, the talented actor who has joined them only out of love for Tonka, accepts a film offer, and finally leaves the theatre altogether. Pepek is expelled from the group because of his serious drinking problem. Věra falls in love with the theatre's manager but, after the ambitious and flirtatious Vlasta steals his affection, she leaves the communal flat. Honza, who has no acting talent, soon begins to work more as a handyman. Luboš and Jája get married and find a flat for themselves. The group Christmas party turns out a disaster. Tonka leaves for Prague to be with Vít, the newly-weds go to their parents. Božka has a lecture somewhere and Lenka leaves to be with her parents after the drunk Jirka makes a pass at her. Božka later admits that she has not told the others about the fee she got for a recitation, and has bought herself a handbag. They expel her from the collective. Věra has a motorbike accident and dies. At her funeral, others give in their notices. Honza goes to work in a factory. Božka, who has been taken on again, is now left with only five young people, more experienced and stronger, and together they move to another theatre.