Dostal jsem nápad udělat kočku  (I Got the Idea of Making a Cat)
R: Angelika Hanauerová V: Studio FAMU, 1967 VV: Fiala Karel (výroba) N: Miroslav Dohnal S: Miroslav DohnalAngelika Hanauerová K: Bohumír Durčák Hu: Josef Ceremuga; archivní Nahr: FISYO Arch: Aleš Voleman St: Ludvík Pavlíček Zv: Oldřich Tichý H: John Eisler (Slávek), Ornest Jiří [dab] (hlas Slávka), Martin Matějů (Milan), Potměšil Ladislav [dab] (hlas Milana), Jana Weberová (Helena), Angelika Hanauerová (dívka na nádraží) Fo: 35 mm Ve: česká 
 
   Obyčejný den v malém městečku. Student Milan se učí na zkoušky. Kamarád Slávek se bezcílně prochází ulicemi. Potká Helenu, bývalou spolužačku a svoji a Milanovu platonickou lásku. Jenomže dívka už je vdaná a tlačí kočárek s děckem. Helena pozve Slávka, aby přišel odpoledne na buchty. Slávek si dá v restauraci pivo a mladé servírce se pochlubí sádrovou kočkou, kterou sám vyrobil. Mladé ženě se líbí a ráda by ji za sto korun koupila. Slávek ji odmítne a později s Milanem spřádá plány na výrobu koček ve velkém, která by mu zajistila neustále chybějící peníze. Rozhodnou se udělat mejdan, ale nedokáží oslovit žádnou dívku. Zastaví se u Heleny a pozvou ji na večerní návštěvu. Protože má její manžel noční službu, mladá žena přijde. Mladíci si však od večírku zjevně slibují víc, než se nakonec stane. Společně všichni vzpomínají na školní léta a plány na společnou cestu do Kanady. Helena přijme od Slávka dar - sádrovou kočku - a odejde domů.
   It is an ordinary day in a small town. Milan, a student, prepares for his exams while his friend Slávek aimlessly wanders the streets. Slávek meets Helena, an old friend from school and once both his and Milan's platonic love. But the young woman is married now and pushes a pram with her baby in it. Helena invites Slávek to stop by in the afternoon for homemade cake. Slávek has a beer in the restaurant and shows off to the young waitress with a plaster cat that he has made. The young woman likes it and is keen on buying it for a hundred crowns. Slávek refuses and, later on, makes plans with Milan about large-scale production of plaster cats, which would get him the money he is always short of. They decide to throw a party but do not manage to get any girls to come. They stop by at Helena's home and invite her to come in the evening. Her husband has a night shift so the young woman agrees. The two men have obviously expected more from the party than what finally happens. They recall the school years, and their plans to go to Canada together. Helena receives a gift from Slávek - a plaster cat - and goes home.