Dialog  (Dialogue)
R: Petr VolfJaroslav Rajzík V: Studio FAMU, 1967 VV: Fiala Karel (výroba) N: Petr VolfJaroslav Rajzík S: Petr VolfJaroslav Rajzík K: Petr VolfJaroslav Rajzík Hu: Josef Ceremuga; archivní – Josef Kumok: píseň Možná, možná T: Bedřich ŠulcBedřich Wermuth Zp: Setleři St: Petr Volf Zv: Oldřich Tichý kom: Klára JernekováVít Olmer H: Zdena Dvořáková (dívka), Petr Volf (mladík), Jaroslav Rajzík (Honza), Vratislav Damborský (student) Spol: Šmok Ján /kamera/ (pedagogické vedení) Fo: 35 mm Ve: česká 
 
   Mladá žena maluje obraz. Mladý muž sedí v jejím ateliéru. Mimo obraz probíhá dialog, ve kterém si vysvětlují některé záležitosti, týkající se jejich už před lety skončeného milostného vztahu. Mladík vzpomíná na jejich seznámení na Slapech a na to jak se mu dívka, které říkal Ovečka, zalíbila v plavkách. Začali spolu chodit, na některé věci však měli rozdílný názor. Dívka souhlasila s kamarády studenty, kterým se nelíbilo, že nemohou jezdit volně do zahraničí. Mladý muž věřil na postupný pokrok. Jednou, když zůstali sami na chatě na Slapech, prožili krásnou společnou noc. Později však jejich vztah ničily hádky a cítili smutek o samotě i spolu. Dívka se zamilovala do jiného a uvědomila si, že mladíka doopravdy nemilovala. Mladý muž se chystá k odchodu a požádá ženu, aby si naposled opřela hlavu o jeho rameno.
   A young woman paints a picture while a young man sits in her studio. Outside the picture, a dialogue takes place in which they explain to each other certain matters concerning their love affair, which ended years before. The young man recalls how they first met at Slapy reservoir and how he liked the girl, whom he then called Little Lamb, in her swimsuit. They began seeing each other, but they had different opinions about certain things. The girl agreed with her student friends, who were unhappy about the fact that they could not travel abroad freely. The young man believed that things would change in time. Once, when they remained alone at Slapy, they spent a beautiful night together. Later, their relationship was constantly wrecked by quarrels and they began to feel miserable both when they were on their own and when they were together. The girl fell in love with someone else and realized she never really loved the young man. The young man prepares to leave and asks the woman to rest her head on his shoulder one last time.