Deváté jméno  (Ninth Name,The)
R: Jiří Sequens V: Filmové studio Barrandov, 1963 Sk: Novotný - Kubala VV: Věra Kadlecová N: Vladimír KörnerVladimír GoldmannJiří Sequens S: Vladimír KörnerVladimír GoldmannJiří Sequens TS: Jiří Sequens PR: Otakar Fuka AR: Drahomíra ReňákováJana Riegelová K: Josef Illík DK: Emil Sirotek AK: František Kučera Hu: Novák Jan (skladatel); archivní – lidová píseň: píseň Ej, vy páni, vy, lidová píseň: píseň V Hodoníně za vojáčka mňa vzali Nahr: FISYO Dir: František Belfín T: lidová píseň Zp: Zdeněk KutilOta Sklenčka Arch: Karel Lier Kost: Erna VeseláVěnceslava KulhaváFrantišek Mádl Ma: Anežka KunováFrantišek KlemaJiřina Davidová St: Jan Chaloupek Zv: František Fabián H: Ota Sklenčka (úředník Ivo Koláčný), Vlasta Fialová (prodavačka Milča Dlabalová), Svatava Hubeňáková (Irena, Koláčného manželka), Monika Ottová (Ivanka, dcera Koláčných), Janoušková Aťka [dab] (hlas Ivanky), Zdeněk Kutil (Jožka Černík, Ivův kamarád), Nina Popelíková (Strouhalová, Ivova kolegyně), Jarmila Kurandová (Koláčného matka), Zdeněk Braunschläger (Fanouš, mladík ve sklípku), Ladislav Gzela (hostinský), Jindřich Narenta (Arnošt, Ivův kolega), Josef Skrčený (muž ve výdeji zavazadel), Karel Pavlík (ředitel Vodohospodářských staveb), Oldřich Velen (Rudolf, muž na stavbě), Sylva Byšická (uklízečka), Josef Miroslav Bourek (informátor), Otakar Fuka (mladík), Jiří Havel (mladík ve sklípku), Antonín Krčmář (Jeník), Jarmila Novobilská (pokladní), Dana Richterová (prodavačka), František Šlégr (průvodce v jeskyních) Spol: Marcela JakubcováJana KulhánkováLibuše Jahodová Stp: 091.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 24.04.1964 © Národní filmový archiv 
 
   Před pohřbem kolegy úředník Ivo Koláčný potká u olomouckého krematoria po mnoha letech Milču Dlabalovou. Kdysi byli milenci a navíc mají společné strašné tajemství. Milča se nechtěla za války rozvést, a aby nepřišla o manželův velký majetek, udala anonymním dopisem gestapu, že se na Dlabalově statku chystá černá zabijačka. Bylo zatčeno osm mužů z vesnice a sedm z nich zahynulo v koncentračním táboře. Vrátil se jediný z nich, těžce invalidní Dlabal. Uplynulo dvacet let. Koláčný má mladou ženu a malou dceru. Milča zůstala bezdětná a před třemi měsíci její ochrnutý manžel zemřel. Teď má výčitky svědomí a chce svůj čin po letech oznámit Bezpečnosti. Koláčný, který o jejím činu tehdy prokazatelně věděl, se začne bát o svůj spokojený život. S Milčou se několikrát sejde a předstírá jí návrat láskyplných citů, které k ní kdysi choval. Na výletě s dcerou si všimne příhodného místa, kde by se své milenky mohl zbavit. V mokřinách lužního lesa může zmizet její tělo beze stop. Vyláká ženu na schůzku do přítelovy chaty. Cestou jim "náhodou" ujede vlak, na který měli přestoupit, a jdou se zatím projít do lesa. Tam Koláčný Milču uškrtí a tělo zatáhne do vody. Po několika dnech se telefonicky ozve sousedka Dlabalové, která našla jeho číslo a ví, že se s pohřešovanou ženou scházel.
   On his way to a colleague's cremation in Olomouc, office worker Ivo Koláčný meets Milča Dlabalová after many years. They were lovers once, and they also share a terrible secret. Milča did not want to divorce her husband Dlabal during the War. To make sure she would not lose his vast fortune, she anonymously informed the Gestapo that there was going to be a secret pig-slaughtering feast at her husband's farm. Eight men from the village were imprisoned, seven of them later died in a concentration camp. Only one of them, Dlabal, returns heavily disabled. Twenty years go by. Koláčný has a young wife and a small daughter. Milča has remained childless and, three months earlier, her paralyzed husband has died. She has now qualms of conscience about what she did and wants to confess to the police. Koláčný, who at the time knew about her crime - a fact that could easily be proved - begins to fear for his comfortable life. He meets up with Milča a couple of times and pretends that the loving sentiment he once had for her has been rekindled. When he takes his daughter out on a picnic, he notices a convenient spot where he could get rid of his lover. In the marshy ground of the floodplain forest her body could disappear without trace. He lures the woman to go with him to his friend's cottage. On the way there, they "accidentally" miss the connecting train and go to take a walk in the forest. There, Koláčný strangles Milča and drags her body into the water. After a few days, he receives a phone call from Ms Dlabalová's neighbour. She has found his number and knows that he was seeing the missing woman.