Čekají na Godota  (Waiting for Godot)
R: Juraj Jakubisko V: Studio FAMU, 1966 VV: Miroslav DousekLuboš MěšťánekFiala Karel (výroba) N: Jaroslav Učeň S: Juraj JakubiskoJaroslav Učeň K: Andrej Barla Hu: archivní – lidová píseň: píseň Okolo Hradce, píseň Ktož jsú boží bojovníci T: lidová píseň Zp: hlasy mužské St: Jan Chaloupek Zv: Oldřich Tichý H: M. Richtrová (Helena), Zdeněk Vinš (Petr), M. VěšinováHelena DubováZuzana OpršalováLadislav ObuchP. CvetkovJ. DudešekJ. Grüner Spol: Kratochvíl Miloš V. /scénář/ (pedagogické vedení), Wasserman Václav /režie/ (pedagogické vedení), Kališ Jan /kamera/ (pedagogické vedení), Šmída Bohumil /produkce/ (pedagogické vedení) Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů 
 
   Večer před odjezdem do základní vojenské služby uspořádají rekruti mejdan na rozloučenou. Vojtovi rodiče odjeli na chatu a tak mají celý byt k dispozici. Popíjejí, diskutují, tancují, a čekají na posledního kamaráda. K jejich společnosti patří také dívky. Mezi nimi je i Helena, kterou má rád Petr. Chtěl by se s ní milovat, ale dívka ho odmítne. Jeden z chlapců měl přinést víno, ale objeví se s dvěma kapry. Možná, že by si na nich pochutnali, ale nikdo neumí a nedokáže kapry zabít. Všichni se snaží být veselí, ale chlapcům se na vojnu moc nechce. Takže hrají trochu hru s osudem. Jestli ten, na koho čekají, do rána přijde, na vojnu se nejde. Noc uplývá, je ráno, chlapci musí narukovat.
   The night before they leave for the army to begin their military service, a group of recruits organize a farewell party. Vojta's parents have left for the family cottage, and the boys thus have the apartment to themselves. They drink, talk, dance and wait for the last friend. There are also girls in their company. Among them is Helena, fancied by Petr. Petr would like to make love with her but the girl turns him down. One of the boys was supposed to bring wine but appears with two live carp. They may even relish the fish but nobody is able to kill them. Everybody tries to be jolly but the boys do not feel like going to the army. And so they play on fortune a bit - if the friend who they are waiting for comes by the morning, they are not going to leave. The night passes by, the morning comes and the boys have to join up.