Anděl blažené smrti  (Angel of Blissful Death,The)
R: Štěpán Skalský V: Filmové studio Barrandov, 1965 Sk: Novotný - Kubala Dr: Alexandr Kliment VV: Zdeněk Oves N: Jan Procházka S: Jan ProcházkaŠtěpán Skalský TS: Štěpán Skalský PR: Lada Vacková AR: Jaroslav TomsJana Novotná K: Stanislav Milota DK: Eduard Kadeřábek AK: Bohumil Rath Hu: Zdeněk Liška Arch: Bohumil Pokorný Výtv: Kolář Miroslav (2) Kost: Dagmar BerkováFrantišek SadílekMarie Broncová Ma: Stanislav PetřekRudolf BunešAlena Hejdánková St: Josef Dobřichovský Zv: Ladislav Hausdorf Op: Jiří BatelkaChylík Vladimír mjr. kom: Josef Červinka H: Zora Božinová (vedoucí květinářství Věra Weimanno), Rade Marković (rezident), Vlasta Kabelíková (prostitutka Růžena Šnajdrová zv.Ša), František Krahulík (muž A), Jaroslav Dufek (muž B), František Bohdal (muž C), Josef Větrovec (inženýr Vratislav Radek), Josef Husník (muž 1.), Pavel Kunert (muž 2.), Mojmír Heger (muž 3.), Alois Liškutín (muž X), Jiří Tomek (muž Y), Ladislav Večeřa (muž Z), Václav Všelicha (fotograf František Knoor), Vladimír Bičík (příslušník StB), Oldřich Celerýn (příslušník StB), Jaroslav Navrátil (příslušník StB), Zdeněk Ornest (příslušník StB), Bohumil Smutný (příslušník StB), Pavel Pípal (příslušník VB), Jana Hlaváčková (sekretářka), Aleš Helcelet (kunsthistorik), Karas Karel (2) (profesor Johann Mertens), Ladislav Ladýř (náčelník), Bohumil Slezáček (odborník VB), Šopf Jan JUDr. (soudce), Jaroslav Kuneš (informátor), Helena Trýbová (telefonistka), Ladislav Lakomý (číšník Jindřich Sklenář), Miroslav Knoz (recepční), Stanislav Wandas (taxikář Alfred Burda), Karel Adam (garážmistr), Rudolf Krátký (pumpař), Lubor Hochmann (technik odposlechu), Dušek Jiří (2) (muž), Vladimír Linka (muž z garáže), Miroslav Laňka (celník), Vilém Pruner (náčelník), Milan Pacák (bezpečnostní technik), Prachař Ilja [dab] (hlas patologa), Št. Petráš (muž s polaroidem), Jiřina Prokšová (pokojská), Miroslav Samek (demograf), Stanislava Strobachová (Burdová), Sonja Sázavská (Radková), Bedřich Synek (muž s klotovými rukávy), Jarmila Šmídová (biletářka), Luboš Vraspír (rezident), Milan Vágner (laborant), Klementina Zunová (žena v Ivančicích), J. Franek (mrtvý z fiatu), Nora Tvrzská (mrtvá z fiatu) Spol: Emanuela PeterováRůžena HejskováBohumil Dudař Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 04.03.1966 
 
   Československá kontrašpionážní ústředna zachytila ve vysílání západoněmecké tajné služby šifru, která znamená rozsudek smrti pro neznámou osobu na českém území. Mezi neobvyklými úmrtími sledovanými v příštích hodinách je zaznamenána smrt automechanika a jeho dívky v autě, které mělo zjevně poškozené brzdy. Vůz patřil cizímu státnímu příslušníkovi Mertensovi a automechanik si ho bez dovolení půjčil. Mertens je vzápětí nalezen ve svém pokoji v brněnském hotelu mrtev. Zahynul zasažen elektrickým proudem z holicího strojku, který byl úmyslně poškozen. Vyšetřovatelé hledají ženu podezřelou ze špionáže a zjistí, že se Mertens stýkal s prostitutkou Šaurůžou, ale ta nemá s případem nic společného. Trpělivé pátrání přivede příslušníky kontrašpionáže na stopu Věry Weimannové a inženýra Radka. Práce současné špionážní sítě souvisí s dvacet let starým nedořešeným případem. Mertens byl rezidentem tajné služby. Jeho náhradník je na hranicích zadržen a vyměněn za příslušníka kontrašpionáže. Tak se podaří odhalit i Mertensova vraha - taxikáře Burdu. On i Radek měli osobní zájem na tom, aby nebylo objeveno to, po čem pátral Mertens - totiž nacistický archiv, zakopaný na moravském hřbitově. Když je podle staré fotografie identifikován hledaný hřbitov, ukáže se, že mezitím zmizel pod hladinou přehrady. Burda, Radek a Weimannová jsou zatčeni.
   Czechoslovak counter-espionage intercepts a coded message from the West German secret service ordering death for an unknown person on Czech territory. Among the unusual deaths that follow in the course of the next few hours, a car mechanic and his girlfriend die in a car whose brakes were apparently damaged. The car belonged to a foreign citizen named Mertens and the car mechanic borrowed it without permission. Mertens is subsequently found dead in his room in a Brno hotel. He was electrocuted by his electric razor, which had been tampered with. The investigators believe a woman agent was involved and reveal that Mertens was in contact with a prostitute nicknamed Show Rose [Šaurůža]; she, however, has nothing to do with the case. The painstaking investigation leads the counter-espionage agents to Věra Weimannová and engineer Radek. The current piece of espionage turns out to be connected to a twenty-year-old unsolved case. Mertens was a spy. His stand-in is arrested on the border and a member of Czechoslovak counter-espionage is substituted. The investigators thus manage to discover the identity of Merten's murderer - the taxi driver Burda. Both he and Radek were personally interested in preventing Mertens from finding what he was searching for - a secret Nazi archive buried in a Moravian cemetery. When the particular cemetery is identified from an old photograph, it comes out that it had been flooded when a new dam was built. Burda, Radek and Weimannová are arrested.