Alibi na vodě  (Alibi on the Lake)
R: Vladimír Čech V: Filmové studio Barrandov, 1965 Sk: Feix - Brož Dr: František Daniel VV: Václav Cajthaml N: Vladimír Čech S: Vladimír ČechJiří Marek TS: Vladimír Čech PR: Věra Ticháčková AR: Lenka NěmečkováMiloslav Čech K: Václav Huňka DK: Zdeněk Prchlík AK: Vladimír Zábranský Hu: Dalibor C. Vačkář; archivní – tradicionál /úprava Kamil Hála/: píseň Jó, třešně zrály (Jailer, Give Me Water), píseň Jsi jak třináct soudních znalců Nahr: FISYO Dir: František Belfín Zp: Josef Zíma Arch: Bohuslav Kulič Kost: Karel PostřehovskýHelena VondruškováBohumila Maršálková Ma: Rudolf HammerJosef LojíkAlena Lojíková St: Antonín Zelenka Zv: Pavel Jelínek Op: Karel Kalivoda H: Karel Höger (major Tůma), Josef Bek (kapitán Líbal), Otomar Krejča (režisér Konrád), Oldřich Nový (fotograf Laufr), Eva Kubešová (herečka Helena Dvořáková), Josef Beyvl (hlídač Jan Vávra, majitel hausbótu), Jaroslav Vojta (hluchoněmý rybář Lebeda), Ivana Striničová (manekýna Zuzana Kroftová), Svatopluk Beneš (vrátný Bedřich Rýdl, bývalý tiskař), Helga Čočková (Maruška Nováková, spolubydlící Zuz), Zdeněk Dítě (nadporučík Kaláb), Václav Lohniský (vrchní Josef), Jiří Němeček (recepční), Marcela Martínková (sekretářka VB), Miroslav Horák (Nováček), Kateřina Trávnická (Klárka, Laufrova žena), Miloš Willig (redaktor), Bůžek Jaroslav MUDr. (soudní lékař), Martin Štěpánek (kajakář Karel Ostrý), Vladimír Menšík (filmový kritik), Eva Přikrylová (skriptka), Ladislav Knížátko (asistent Rohlena), Karel Cop (scenárista), Miloš Vavruška (poručík Navrátil), Bedřich Bobek (okrskář), Dagmar Dvořáčková (sekretářka), Oldřich Velen (ředitel muzea), Adolf Šmíd (šatnář), Milan Jonáš (kriminalista), Ladislav Žid (příslušník poříčního oddílu), Václav Sloup (příslušník VB, hlásící se jako "se), Marie Grossová (dáma s psíkem), Karel Brynda (příslušník VB), Pavel Handl (příslušník VB), Josef Burda (televizní dramaturg), Jaroslav Čejka (host souseda Kovalčíka, chlapeček), Mojmír Miler (host souseda Kovalčíka, chlapeček), Věra Hanslíková (domovnice), Otto Sattler (hudebník), Vladimír Linka (hudebník), Arnošt Vrána (hudebník), Hana Růžičková (dívka na zkoušce), Jana Sedlmajerová (dívka na zkoušce), Zuzana Schnöblingová (dívka na zkoušce), Milena Geislerová (dívka na zkoušce), Ivana Herglotzová (Zuzana), H. Ťukalová (manekýna), Jarmila Šusterová (televizní hlasatelka), Václav Wasserman (kameraman), Anna Pitašová (barmanka), Jarmila Orlová (dívka v tiskárně) Spol: L. PužíkováEliška ŠvarcováVěra Líznerová Stp: 096.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 21.01.1966 
 
   Slečna Nováková ohlásí majoru Tůmovi z Veřejné bezpečnosti zmizení své spolubydlící manekýnky Zuzany. Krátce nato ho žádá filmový režisér Konrád o spolupráci na novém filmu, který má vyprávět metodou cinéma-vérité o Zuzanině zmizení. Konrád tvrdí, že neví, kam se dívka, která je jeho milenkou, ztratila. Ve skutečnosti ji však sám přiměl, aby se ukryla na hausbótu, a on tak mohl ze "studijních důvodů" sledovat průběh pátrání a reakce na její zmizení. Konrádův experiment brzy tragicky končí. Hausbót není k nalezení, jediní svědkové jeho přítomnosti na vodě, číšník a hluchoněmý hlídač Lebeda, nic nevědí. Nakonec je hausbót nalezen na dně jezera a v něm zavražděná Zuzana. Policie sleduje několik podezřelých. Jasno do případu přinese až nález karet, na nichž jsou Zuzaniny akty, a další vražda - tentokrát majitele hausbótu Vávry. A pak už Tůma se svým spolupracovníkem kapitánem Líbalem rozpletou složitý případ. Na jeho začátku byla touha po penězích, která svedla dohromady Zuzanu, fotografa Laufra, Vávru a bývalého tiskaře Rýdla k výrobě a prodeji erotických karet. Když hrozilo prozrazení, neváhal Laufr zabít Zuzanu a Rýdl Vávru. Rýdl se přiznal, ale Laufra usvědčil až němý zkušební snímek Zuzany, ucházející se o roli ve filmu. Lebeda z rozmluvy mezi Zuzanou a Laufrem odečetl ze rtů pravdu.
   Miss Nováková reports to Major Tůma from the police about the disappearance of her roommate, the model Zuzana. Shortly afterwards, a film director named Konrád asks Tůma to cooperate on a new cinéma-vérité film describing the story of Zuzana's disappearance. Konrád claims that he does not know where the girl, his lover, is. In fact, he himself helped her hide on a houseboat in order to follow the process of investigation and the reactions to her disappearance "for research purposes". Konrád's experiment soon takes a tragic turn. The houseboat is nowhere to be found and the only people who have seen it - a waiter and the deaf-and-dumb watchman Lebeda - do not know anything. Eventually, the houseboat is found lying on the bottom of the lake. Zuzana is found in it, murdered. The police investigate several suspects. Light is shed on the case only when a pack of playing cards is found picturing Zuzana nude and following another murder - this time of the houseboat's owner, Vávra. After that, Tůma and his colleague Captain Líbal, are able to easily unravel the complicated case. In the beginning, greed brought together Zuzana, the photographer Laufr, Vávra and the former printer Rýdl to produce and sell the erotic cards. When the threat of disclosure appeared, Laufr killed Zuzana and Rýdl killed Vávra without hesitation. Rýdl confesses but Laufr is proven guilty by a silent screen test of Zuzana competing for a role in a film, since from the discussion between Zuzana and Laufr, Lebeda reads the truth from their lips.