Zpívající pudřenka  (Singing Powder-box,The)
R: Milan Vošmik V: Filmové studio Barrandov, 1959 Sk: Hanuš - Pavlíček VV: Jaroslav Jílovec N: Svatopluk Hrnčíř S: Milan PavlíkOta Hofman TS: Milan Vošmik AR: Eva KubesováVěra PištěkováBohumil Svoboda K: Jan Novák DK: Adolf Hejzlar AK: Karel Hejsek Hu: Svatopluk Havelka; archivní Nahr: FISYO Dir: František Belfín Arch: Vladimír Labský Kost: Lída NovotnáPavla Stahlová Ma: Vladimír ČernýJaroslav Čermák St: Miroslav Hájek Zv: Dobroslav ŠrámekBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ H: Václav Venhoda (Robinson), František Maxián (Petr), Miroslav Livora (Jirka), Martin Vačkář (Bryknar), Karel Smyczek (Jupka), Josef Kruml (pobočník), Zuzana Ondrouchová (Jana), Marcela Jandová (Zuzka Navrátilová), Vladimír Hrubý (inženýr Jiří Sodoma), Jana Štěpánková (Věra, Petrova sestra), František Filipovský (šéf bandy dr.Švarc), Miloš Kopecký (Krásný Venca), Josef Kemr (Lojza), Rudolf Hrušínský (Pipka), Martin Růžek (muž v šedém, příslušník StB), Lubomír Kostelka (závozník), Josef Hlinomaz (pracovník mrazíren), Lubomír Bryg (zákazník s rádiem), Jiří Sovák (řidič náklaďáku na stavbě), Jan Přeučil (příslušník VB u mikrofonu), Jaroslav Satoranský (příslušník VB), František Miška (radista), Vladimír Labský (muž v slamáku), Gabriela Bártlová-Buddeusová (žena v plavkách), Fanda Mrázek (majitel střelnice), Jaroslav Štercl (řidič nabouraného náklaďáku), František Vnouček (průvodce cizinců), Miloš Stejskal (příslušník VB v projekci) Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 21.01.1960 © Národní filmový archiv 
 
   Inženýr Sodoma se spolupracovnicí Věrou dokončují poslední zkoušky svého vynálezu miniaturního radiotelefonku, který je zabudován na jednom konci do pudřenky a na druhém do tabatěrky. Vynález chce ukrást a prodat do ciziny skupina záškodníků. Jejich záměry překazí parta dětí, které si na pouti hrají na detektivy. Svou hru natáčejí ruční kamerou a při té příležitosti zachytí první stopy připravované krádeže. Věře je ukradena kabelka a Sodomovi tabatěrka. Zloději navíc Sodomu při loupeži omráčí a strčí do mrazicího vozu. Sodomovi se naštěstí podaří po nabytí vědomí uprchnout a podat zprávu Veřejné bezpečnosti. Zloději stále nemají pudřenku, z Věřiny kabelky si ji předtím vypůjčil její bratr Petr. Děti chtějí pudřenku vrátit, ale omylem se spojí se zloději a smluví si s nimi schůzku. V poslední chvíli jsou však před nimi varovány. V nastalé honičce Bezpečnost pachatele dopadne a usvědčí s pomocí filmu, který děti natočily.
   Engineer Sodoma and his colleague Věra are busy making the last tests of their invention - a miniature radio-telephone which is built into a powder-compact on one end and into a cigarette case on the other. A group of saboteurs want to steal the invention and to sell it abroad. Their intentions are marred by a group of children who play on detectives at the local country fair. While filming their play with a hand camera, they also capture the first hint of the planned theft. Věra's purse and Sodoma's cigarette case are stolen. Moreover, the thieves knock Sodoma out during the theft and lock him inside a freezing box. When Sodoma comes to his senses, he escapes and informs the police about the accident. The thieves haven't got hold of the powder compact yet, since Věra's brother Petr had taken it from her purse. The children want to return the powder-compact, but they contact the thieves by mistake and arrange a meeting with them. Luckily, there are warned before it is too late. In the consequent chase the police hunt down the offenders and convict them with the help of the film made by the children.