Zlé pondělí  (Tragic Monday)
R: Milan Vošmik V: Filmové studio Barrandov, 1960 Sk: Šmída - Kunc VV: Jaroslav Jílovec N: Václav NývltJan Valášek S: Václav NývltJan Valášek PR: Miroslav Ondráček AR: Eva KubesováVěra Pištěková K: Jan Novák DK: Adolf Hejzlar AK: Karel Hejsek Hu: Svatopluk Havelka; archivní Nahr: FISYO Dir: Štěpán Koníček Arch: Vladimír Labský Kost: Lída NovotnáFrantišek Zapletal Ma: Vladimír ČernýJaroslav Čermák St: Miroslav Hájek Zv: Dobroslav ŠrámekBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ H: František Maxián (Radek Turnovský), Karel Smyczek (Pavel Vítovec), Jiří Stáňa (Ondra Kovář), Dušan Veselý (Zdeněk Fábera), Alka Hamříková (Hanka, Ondrova sestra), Oldřich Vykypěl (Václav Turnovský, Radkův otec), Jiřina Švorcová (Saša Turnovská, Radkova matka), Ladislav Pešek (Bedřich Vítovec, Pavlův otec), Libuše Havelková (Pavlova matka), Jana Rubášová (Jarmila, Pavlova sestra), Vlasta Chramostová (Jiřina Kovářová, matka Ondry a Han), Deyl Rudolf ml. (pilot Vojta, Jiřinin přítel), Eman Fiala (Václavův otec, Radkův dědeček), Martin Růžek (Antonín Smetana, Bedřichův nadříze), Jarmila Smejkalová (Smetanova žena), Vladimír Hlavatý (František Zuna, Václavův kolega), Dobroslav Čech (Fábera, Zdeňkův otec), Jana Kalášková (Fáberová, Zdeňkova matka), Bohdalová Jiřina [dab] (hlas zdravotní sestry), Václav Kyzlink (svědek nehody), Miroslav Doležal (staršina SNB), František Hanus (příslušník SNB), Vladimír Hrubý (příslušník SNB), Vlasta Fialová (slečna v klobouku), Darja Hajská (domovnice), Karla Chadimová (hráčka košíkové), Josef Kemr (muž v pršiplášti), Vladimír Menšík (bubeník Mácha), Ota Motyčka (vrátný v závodním klubu), František Šlégr (vrátný v nemocnici), Vladimír Navrátil (lékař), Stanislava Strobachová (žena v pasáži), Čech Vladimír (herec) (muž v pasáži), Orchestr Divadla čs.armády (orchestr závodního klubu) Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 14.10.1960 © Národní filmový archiv 
 
   Radek Turnovský, Ondra Kovář a Pavel Vítovec nepřímo zaviní, že se jejich spolužák Zdeněk Fábera ocitne pod nákladním automobilem a je těžce zraněn. Chlapci z místa nehody utečou. Radka brzy začne trápit svědomí a strach o Zdeňka. Hledá pomoc u otce, ale ten nemá ani čas a ani náladu. Sám má v závodě nepříjemný konflikt a kromě toho pospíchá na zkoušku závodního orchestru. Ondra se zatím ukryje na střeše a čeká, jak všechno dopadne. Pavel se přizná otci, ten ho však zklame. Bojí se, že by případ mohl ohrozit jeho postavení v bance a Pavlovi zakáže o nehodě hovořit. Pro jistotu ho zamkne v pokoji a nedovolí mu ani Radkovu návštěvu. Radek běží k Fáberovům, ale nikdo není doma. Zoufalý Radek se rozhodne jít přímo do nemocnice, i když mezitím nastal večer. Tam se konečně dozví, že Zdeněk je po operaci a bude žít. Těžký den přece jen skončil dobře. A před nemocnicí čeká na Radka otec. Oba jsou si nyní jisti, že příště si budou víc rozumět.
   Radek Turnovský, Ondra Kovář and Pavel Vítovec indirectly cause an accident in which their schoolmate Zdeněk Fábera ends up under a truck and is seriously hurt. The boys run off. Radek soon becomes conscientious and worried about Zdeněk. He seeks help from his father, but the old man has neither the time nor temper to listen. He himself experiences an annoying conflict in the factory and moreover rushes to the rehearsal of the factory orchestra. In the meantime, Ondra hides on the roof, waiting for the results. Pavel confesses to his father, but his reaction, too, is disappointing: the father is afraid that the accident would affect his position in the bank. Therefore, he orders Pavel to keep his mouth shut. To make sure, he locks him in his room and does not even allow Radek to see him. Radek runs to the Fáberas', but no one is at home. Although it is evening already, the desperate Radek decides to go directly to the hospital. There he finally learns that Zdeněk underwent successful surgery and will live. The hard day ends well, after all. And in the front of the hospital, Radek's father is waiting for the boy. They both are sure now that they are going to understand each other better in the future.