Vina Vladimíra Olmera  (Vladimír Olmer's Guilt)
R: Václav Gajer V: Studio hraných filmů, 1956 Sk: Šebor - Kratochvíl VV: Zdeněk Oves N: Václav GajerMiloslav DrtílekJiří Mareš S: Václav GajerMiloslav DrtílekJiří MarešMiloš V. Kratochvíl TS: Václav Gajer AR: Jaroslava KoudelováZdeněk MaršálekVladislav Delong K: Jan Kališ AK: Bohumil ParisVladimír Malík Hu: Jiří Srnka; archivní – píseň Odcházíš tichou nocí, píseň Na mém stolku leží, píseň Na břehu oheň Nahr: FISYO, Orchestr Karla Vlacha Dir: Milivoj UzelacKarel Vlach Arch: Boris Moravec Kost: Karel PostřehovskýMarie JindrováFrantišek Sadílek Ma: Karel Marek St: Josef Dobřichovský Zv: Milan R. Novotný Op: Šterzl Jaroslav MUDr.Balaš Otakar dr.Kamil Pixa H: Eduard Cupák (medik Vladimír Olmer), Brož Jiří (2) (prodavač v bazaru Emil Prokeš), Dana Nejdlová (Jiřina, Emilova sestra), Alena Vránová (barmanka Helena), Stanislav Fišer (Tomáš Benda), Miroslav Zounar (Mirek Koutný, Vladimírův spolužák), Jana Brejchová (servírka Kamila), František Smolík (MUDr.Olmer, Vladimírův otec), Jan Pivec (Josef Hradec), Jaroslav Raušer (ing.Benda, Tomášův otec), Anna Gabrielová (Bendová, Tomášova matka), Josef Kemr (Koutný,Mirkův bratr,pracovník labo), Marta Kučírková (Růžena Koutná, Mirkova švagrová), Vladimír Hlavatý (vedoucí laboratoře), Ladislav Šimek (vedoucí bazaru), František Horák (vyšetřovatel), Jiří Němeček (taxikář), Jaroslav Seník (soudce), Marie Lukášová (Králová, Vladimírova domácí), Arnošt Faltýnek (majitel ukradeného auta), Jiřina Bohdalová (Mirkova a Vladimírova spolužačka), Ota Motyčka (učitel, soused Bendových), Hermína Vojtová (Zikmundová), Eva Svobodová (laborantka Marie), Luděk Pilc (číšník), Vladimír BičíkVladimír HuberJaroslav NedvědE. Andres Fo: 35 mm Ve: česká D: Rozdělovna filmů ČSF Pr: 26.10.1956 © Národní filmový archiv 
 
   Vladimír Olmer je posluchačem lékařské fakulty. Jeho otec, věhlasný pražský chirurg, je na něho patřičně pyšný. Jednoho dne se Vladimír náhodně setká s bývalým spolužákem Emilem Prokešem. Ten ho zavede mezi své lehkomyslné přátele, kteří se starají jen o to, jak si bezpracně opatřit peníze k zahálčivému životu. Důvěřivý Vladimír si nové kamarády oblíbí, zvláště když o něho projeví zájem krásná Helena. Brzy jsou pro Vladimíra večírky s alkoholem důležitější než studium. Marně ho varuje Mirek, jediný skutečný přítel. Lehkovážný život skončí osudným večírkem, na němž je postřelen Emil. Případ se nepodaří ututlat, vloží se do něho bezpečnostní orgány a Vladimír je na rok vyloučen z fakulty. Otec zklamání nepřežije. Po jeho smrti připraví Emil Vladimíra o byt a celou pozůstalost po otci. Podvodně ho zatáhne do krádeže automobilu, která je však odhalena a všichni pachatelé stanou před soudem. Jsou odsouzeni na řadu let, jen Vladimír vyvázne s podmínkou. Dozrál a vrací se do života s cílem dostudovat a stát se řádným člověkem.
   Vladimír Olmer is a student at the faculty of medicine. His father, a well known surgeon from Prague, is very proud of him. One day, Vladimír happens to meet his old friend from school, Emil Prokeš. He joins the circle of Emil's frivolous friends whose only worry is how to find the money for their idle life without doing any work. The trusting Vladimír soon grows fond of his new friends, especially after the beautiful Helena shows an interest in him. Very soon, the drinking parties become more important for Vladimír than his studies. Mirek, who is his only true friend, tries to warn him but in vain. The easy-going life ends with a fateful party at which Emil is shot at and wounded. The case cannot be hushed up; police officers engage in it and Vladimír is expelled from the faculty for one year. His father doesn't survive the disappointment. After his death, Emil defrauds Vladimír of the flat and everything his father has left him. He talks Vladimír into stealing a car and they are caught and have to go to court. They are sentenced to prison for a number of years; only Vladimír is released with a suspended sentence. He has matured and is returning to his life with the aim of finishing his studies and becoming a decent man.