Tam na konečné  (House at the Terminus - KA, KO)
R: Ján KadárElmar Klos V: Filmové studio Barrandov, 1957 Sk: Feix - Daniel VV: Gustav Rohan N: Ludvík Aškenazy S: Ludvík Aškenazy TS: Ján KadárElmar Klos PR: Štěpán Skalský AR: Lenka Němečková K: Stahl Rudolf ml. AK: Bohumil VodičkaEduard Jeřábek Hu: Zdeněk Liška; archivní Nahr: FISYO Dir: František BelfínKarel Krautgartner Arch: Oldřich Bosák Kost: Karel Postřehovský Ma: Vladimír Černý St: Josef Dobřichovský Zv: Milan R. Novotný H: Eva Očenášová (studentka Olina), Vladimír Ráž (magistr farmacie Karel Martinec), Martin Růžek (opilec Pešta), Jana Dítětová (ošetřovatelka Maruna), Karla Svobodová (Hanička, Peštova dcera), Marie Brožová (Kovandová, Martincova domácí), Vladimír Hlavatý (Kovanda, Martincův domácí), Anna Melíšková (domovnice Malá, Haniččina babička), Josef Kemr (Brzobohatý), Hana Hegerová (Zuzana), Blažena Slavíčková (mlékařka), Radovan Lukavský (poručík SNB), Stella Zázvorková (maminka), Petr Haničinec (letec, Marunin nápadník), Věra Hanslíková (Kroupová), Jaroslav Rozsíval (staršina SNB), Emilie Urbanová-Jeřábková (babička), Kreuzmannová Alena [dab] (hlas Oliny) Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 20.12.1957 © Národní filmový archiv 
 
   Na konečné tramvaje v domě Na Smyčce prožívají nájemníci své obyčejné životy. Studentka Olina se sblíží s Martincem, novým podnájemníkem bezdětných manželů Kovandových. Stará paní Malá pečuje po smrti své dcery o malou Haničku, neboť otec dívky je opilec a není schopen se o dítě postarat. Maruna, jejíž manžel je právě ve vězení, je uzavřená a o přátelství moc nestojí. Olina je s Martincem šťastná až do doby, kdy otěhotní. Ukáže se, že Martinec je povrchní člověk, Olinu přesvědčuje o nutnosti potratu. Ta se však v poslední chvíli vzpamatuje a rozhodne se pro osud svobodné matky. Martinec se odstěhuje. Paní Malá náhle zemře, Haničku si k sobě rádi vezmou Kovandovi. Musí ji nakrátko vydat jejímu otci Peštovi. Ale když se mu ztratí, vrátí se Hanička ke Kovandovům. Na Silvestra si obyvatelé přejí všechno nejlepší, Olina tráví večer s opuštěnou Marunou. Kolem půlnoci veze Pešta Haničce dávno slíbenou panenku. Zastávka je však posunuta a Pešta se vrací tramvají zpátky. Zamrzlým oknem se dívá na dům Na Smyčce, kde žijí lidé se svými radostmi a smutky.
   Tenants of the house Na Smyčce, next to the tram terminal, are living their everyday lives. The student Olina is becoming close with Martinec, who recently started subletting at the Kovandas, a childless married couple. An old lady, Mrs Malá, is looking after little Hanička after her daughter's death, for the girl's father is a drunk, incapable of looking after the child. Maruna, whose husband is in prison, is reserved and not very friendly. Olina is happy with Martinec until she becomes pregnant. Then it becomes clear that Martinec is a superficial man, trying to persuade Olina that she should have an abortion. But she comes to her senses at the last moment and decides to become a single mother. Martinec moves out. Mrs Malá dies suddenly. The Kovanda couple gladly takes Hanička to live with them. They have to let her stay with her father Pešta for a short while. But after he loses her Hanička comes back to the Kovandas. On New Year's Eve, tenants are wishing each others all the best. Olina spends the evening with the deserted Maruna. Around midnight, Pešta brings Hanička a doll he promised her long ago. But the stop has been moved, and Pešta has to take a tram back. Through the frosty window of the tram he looks at the house Na Smyčce in which people live in joy and in sorrow.