Štěňata  (Cubs - KA)
R: Ivo Novák V: Filmové studio Barrandov, 1957 Sk: Šebor - Kratochvíl VV: Jaroslav Jílovec N: Miloš Forman S: Miloš FormanIvo Novák PR: Miloš Forman AR: Marie HejzlarováJaroslav Ullmann K: Jan Novák AK: Karel HejsekAdolf Hejzlar Hu: Jan F. Fischer; archivní – Jan F. Fischer: píseň Kdo ví?, Jan F. Fischer: píseň Jdu jitřní rosou Nahr: Orchestr Karla Krautgartnera, FISYO Dir: Karel KrautgartnerFrantišek Belfín T: Zdeněk Borovec Zp: Josef Zíma Arch: Karel Škvor Kost: Lída NovotnáPavla StahlováVilemína Skalická Ma: Gustav HrdličkaFrantišek NovotnýJiřina Bissingerová St: Jan Kohout Zv: František ŠindelářAdolf Nacházel H: Rudolf Jelínek (opravář výtahů Ota Josíf), Jaroslava Panýrková (Hanka Havelková, Otova dívka, pozd), Jan Pivec (Josíf, Otův otec), Blanka Waleská (Josífová, Otova matka), Jana Brejchová (maturantka Marie Marková), Stivínová Zuzana (2) (Věra, spolužačka Hanky), Ivo Palec (Karel, Věřin přítel), Jiří Sehnal (Viktor, Otův kamarád), Vladimír Menšík (Václav Hampl, Mariin ženich), Bohuš Záhorský (ředitel zdravotní školy), Otomar Krejča (zástupce ministerstva), Miloš Kopecký (úředník ministerstva zdravotnictví), Radovan Lukavský (mistr v opravně výtahů), Miloš Nesvadba (spolubydlící Viktora), František Vnouček (úředník na bytovém úřadě), Růžena Lysenková (vychovatelka v internátu), Pavla Maršálková (třídní zdravotní školy), Vladimír Hlavatý (domovník v domě u Josífových), Felix le Breux (recepční v hotelu Alcron), Marie Ježková (stará žena, najímající pokoj), Darja Hajská (správcová na Maltézském náměstí), Miroslav Svoboda (drogista), Valja Petrová (signorina Brigenti v hotelu Alcron), Jaroslava Tvrzníková (Olga, spolužačka Hanky), Marie Drahokoupilová (spolužačka Hanky), O.F. Korte (dopravní strážník), Karel Brabec (vrátný), Miroslav Moravec (mladík v obleku před hotelem), Renata Tůmová (spolužačka Hanky v puntíkovaných š), Vítězslav Černý (rváč), Josef Zíma (zpěvák), Orchestr Karla Krautgartnera (orchestr), Karel Krautgartner (dirigent orchestru), T. PečkeováM. BalážováZ. SpurnáJ. Plevková Spol: Věra Líznerová Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 21.03.1958 © Národní filmový archiv 
 
   Studentky internátní zdravotnické školy mají před maturitou. Žádné z nich se nechce z Prahy a tak hledají nejrůznější cesty jak si zajistit místo v hlavním městě. Chtějí dokonce propadnout a tím oddálit odchod z Prahy. Žádné triky však nepomohou, dokonce ani předstíraný pokus o sebevraždu Marie Markové nevynese kýženou umístěnku. Svobodné dívky musí nastoupit tam, kde na ně čekají. Také Hanka a její přítel Ota se pokoušejí odvrátit své rozloučení. Když nepomůže Otova intervence na ministerstvu zdravotnictví, rozhodnou se pro svatbu. Sňatek však nic nevyřeší, naopak přibude další starost, kde sehnat byt. Po marném úsilí v tomto směru vezme Ota Hanku do bytu svých rodičů. Ti s jeho ženitbou nesouhlasí a oba mladí musí po prudké hádce odejít. Hanka stráví noc v dílně, kde Ota pracuje. Pozná, že takhle se žít nedá, a nastupuje na určené místo na Šumavě. Ota ji po krátkém rozmýšlení následuje.
   Girls from the medical boarding-school are approaching graduation. None of them wants to leave Prague so they look for all kinds of ways to secure a place in the capital. They are even prepared to fail just to postpone their departure. Their various tricks fail, though, and even the faked suicide attempt of Marie Marková doesn't secure her a desired placement. Unmarried girls have to take up previously arranged positions. Hanka and her friend Ota are also trying to avert their parting. When Ota's intervention at the Ministry of Health fails, they decide to get married. But the marriage doesn't resolve anything, on the contrary, it brings them another worry - how to find an apartment. After fruitless attempts to solve the problem, Ota takes Hanka to his parents' apartment. The parents don't approve of their marriage and the young couple is forced to leave after a nasty argument. Hanka spends the night in the workshop where Ota works. She realizes that one can't live like this and goes to take her position in the Šumava Mountains. Giving it little thought, Ota rushes to join her.